ИН4С

ИН4С портал

Маслине и лосос у САД нису здрава храна

Производи могу да се означавају као здрави зависно од садржаја масти, соли, шећера и хранљивих састојака, без обзира на то да ли потичу из свежег воћа или прерађене хране.

Оно што смо досад јели као здраву храну, можда се убудуће више неће тако звати. Та промена би најпре могла да се догоди у Сједињеним Америчким Државама где Агенција за храну и лекове (ФДА) разматра да уведе нове критеријуме за ознаку здраве хране. Ако је производ богат воћем или је означен као салата, не мора да значи да је реч о здравој храни, сматра ФДА, због чега намерава да промени прописе о томе која храна може да носи овај привлачни атрибут.

Садашња правила заснована су на уверењима из осамдесетих и деведесетих година прошлог века када су масти биле веома непожељне, а угљени хидрати промовисани као добри и корисни. Производи могу тренутно у Америци да се означавају као здрави само уколико испуњавају критеријуме о уделу појединих састојака (масти, засићених масти, соли, шећера и хранљивих састојака као што је калцијум) без обзира на то да ли је реч о воћу, риби, житарицама или прерађеној храни.

Тако би, према важећим стандардима, производи са ниским садржајем масноће, као на пример немасни пудинг, или заслађене житарице, могли да се етикетирају као здрави, док се за орахе, авокадо, маслине или лосос то не би могло рећи због веће количине масти, иако је ту реч о такозваним здравим мастима. Међутим, прошле године објављене смернице за исхрану препоручују управо орашасте плодове, семенке и рибу као део уравнотежене исхране, па су потрошачи, узимајући у обзир ова два супротстављена мишљења, на крају доведени до забуне. Раскорак између тога шта је здраво и онога што може да носи ознаку здраве хране, могао би да буде превазиђен новом дефиницијом.

Од када је пре 26 година у САД укинута забрана да се храна на паковањима означава као здрава, почели су притисци прехрамбене индустрије да се тај појам што више прошири како би под њега могло да се подведе што више њихових производа. Амерички медији оцењују да је интересовање потрошача за здраву храну у тој држави тренутно веће него икад, у чему су нарочито тражени органски и безглутенски производи.

Редефинисање појма здраве хране постало је актуелно крајем прошле године када је ФДА упозорила једног произвођача да са свог мусли бара скине ознаку „здрав”, јер има превише масноће, иако она потиче од бадема. Дозвољено им је да и даље користе израз „здраво и укусно” пошто је ФДА проценила да то није тврдња о хранљивој вредности производа, већ више израз филозофије компаније.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *