ИН4С

ИН4С портал

Мапа интернетских активности

1 min read

Mapa internetskih aktivnosti

Карта је била дио стратегије: поморски народи чували су је у тајности – каже Предраг Матвејевић у „Медитеранском бревијару“ и додаје: Капетани у Италији и Далмацији, млетачки провидури на грчким отоцима, значајници диљем Медитерана вјешали су уоквирене карте у својим домовима на највиднијим мјестима: у истом реду гдје су распело, еx вото и обитељски портрети, у почаст мору и поморству.

Нисам једини заражен умјетношћу картографије. Јер је карта чудо. И мистерија је.

Једна ми изнад радног стола, у пропорцији 1:48.500.000, виси на зиду. По том путу пратим знатно млађег брата поморца: дуж Персијског залива, Арабијског мора, Индијског океана, Јужнокинеског и Источно-кинеског мора… куда обично плови.

Али је мање о томе ријеч, а више о једној новој мапи која се појавила на вебу концем љета…

Мапу интернетских активности креирао је Џон Матерли, оснивач компаније „Shodan“. Компанија се између осталог бави „анализом свих уређаја конектованих на интернет“, што може да значи свашта. Речени е-картограф мапирао је локације свих „пингованих“ апарата. На Твитеру је објаснио техничке аспекте мапирања: ПИНГ захтјев слао је на сваку ИП адресу, сабрао позитивне одговоре и уписао их на карту.

Обојаност карте свијета осликава интернетску активност појединих географија. Што више црвене боје – то већа активност, што више зелене и жуте – то мања, закључно са застрашујуће великим океаном црне, интернетске тишине.

Шта се заправо види на мапи?

Западна Европа вришти обојадисана у црвено, источна половина САД и западни дио. Око Москве тек црвена флекица, нешто мало више е-црвенила око Пекинга и кинеске обале, Јапана, Сингапура, Мексика и Бразила…

Земље које нису дале службени положај картографији не биљеже великих поморских потхвата. Каже Матвејевић.

Зато су, између осталог, наше мале земље – мале. Нису дале службени положај картографији. Не постоји достојна мапа Боке Которске. У 21. вијеку.

Историја цивилизације биљежи картографска подметања, да се омете противник, да се навуче на танак лед, или на плитак спруд. У временима када је Русији де фацто објављен рат, није ли, можда, је и Мапа интернетских активности (умногоме информативних) у служби тога рата? Не кажем да јесте, нити кажем да није. Само да се оно што очима видимо не узме здраво за готово, ако ни због чег другог, а оно зато што је карта одувијек била дио стратегије…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *