ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Упућена инцијатива Уставном суду за оцјену уставности Правила о раду бирачких одбора

1 min read

Посланици Невен Гошовић и Велизар Калуђеровић из Демократске Црне Горе, Горан Даниловић из ДЕМОС-а, Дритан Абазовић и Милош Конатар из УРЕ и Младен Бојанић подржали су МАНС-ову иницијативу и упутили данас Уставном суду Предлог за оцјену уставности и законитости Правила о раду бирачких одбора, као и Упутства о начину коришћења електронских уређаја за идентификацију бирача, наводи се у саопштењу директор мониторинг програма МАНС-а Вука Мараша.

„То је једини начин да се прије одржавања локалних избора у Тивту спријече масовне манипулације са гласачима чија фотографија не постоји у систему електронске идентификације бирача. Позивамо Уставни суд да хитно реагује и већ у току данашњег дана донесе одлуку о укидању спорних одредби из ова два правна акта које озбиљно угрожавају законитост изборног процеса. Фактичко избјегавање новог механизма контроле, електронске идентификације бирача, иницирала је извршна власт израдом подзаконских аката, а касније и већина у Државној изборној комисији. Прво је МУП донио Упутство о начину коришћења електронских уређаја за идентификацију бирача којим је на мала врата увео могућност да гласају лица за која у систему нема фотографија, иако је то супротно Закону о избору одборника и посланика. Након тога, ДИК је донио спорна Правила о раду бирачких одбора којима је суштински од извршне власти преписала норме којима се заобилазе нова законска рјешења“, објашњава Мараш.

Како додаје, изузетно је забрињавајућа чињеница да извршна власт, супротно закону и вољи скупштинске већине, директно утиче на изборни процес израдом погубних подзаконских аката којима се обесмишљавају кључне промјене изборних закона. Још већи проблем је што нова Државна изборна комисија није спријечила такво поступање извршне власти, већ се придружила подривању законитости изборног процеса.

„Заједничка незаконита акција МУП-а и ДИК-а довела је до тога да 245 лица на територији тиватске општине имају право гласа на локалним изборима, што је више од цензуса који је био потребан на претходним локалним изборима, па тај број гласова на крају може одлучити ко ће у Тивту у наредне четири године вршити власт. Уколико за вријеме одржавања локалних избора у Тивту остану на снази одредбе којима се омогућава да лица гласају иако њихових фотографија нема у систему електронске идентификације, то може додатно проблематизовати легитимитет изборног процеса и водити оспоравању изборног резултата“, наводи Мараш.

Они позивају Уставни суд да покаже озбиљност и да већ данас размотри поднијети Предлог за оцјену уставности и законитости ова два подзаконска акта, како би се њихове незаконите одредбе укинуле прије тиватских избора и како би на тај начин зауставило даље урушавање изборног повјерења које је ионако на рекордно ниском нивоу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *