ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Одлука о уласку државе у Рудник угља штетна по јавни интерес

1 min read

МАНС

МАНС је данас Специјалном државном тужиоцу поднио кривичну пријаву против одговорних у Електропривреди Црне Горе (ЕПЦГ) у вези са најавом да ће енергетска компанија ући у власништво губиташке фирме Рудник угља у Пљевљима, тако што ће од италијанског партнера А2А и Аца Ђукановића откупити њихов удио за 17 милиона евра.

Саопштење МАНС-а овим поводом, које потписује координатор Инес Мрдовић, преносимо у цјелости:

Брат бившег премијера би у тој трансакцији приходовао око четири милиона еура државних пара за акције, за које је питање да ли би на тржишту икоме могао да их прода, док би А2А инкасирала 13 милиона евра.

Кривична пријава је поднијета против бившег предсједника Одбора директора Срђана Ковачевића и НН лица из пословодства компаније који су учествовали у предлагању спорне одлуке и њеном презентовању на Ванредној Скупштини акционара, јер је основана сумња да су починили кривично дјело злоупотребе положаја у привредном пословању у покушају тако што ће ЕПЦГ купити компанију која има огромне губитке, а све за цијену знатно већу него што она стварно вриједи.

На тај начин ће ЕПЦГ бити нанијета штета од више десетина милиона еура, а не само да не постоји нити један рационалан економски разлог да ЕПЦГ купи губиташку компанију, већ би реализација најављеног посла државну енергетску компанију могла гурнути у зону лоших фирми и бити „окидач“ за њено финансијско посртање у будућем периоду.

Ово из разлога што се не ради само о потенцијалних 17 милиона евра за куповину акција, већ о додатним десетинама милиона евра, које би ЕПЦГ морала да издвоји како би покрила кредитна задужења и постојеће дугове пљеваљског Рудника. Колико Рудник стоји финансијски лоше показују подаци да су краткорочне обавезе компаније на крају септембра прошле године износиле 27 милиона, дугорочне обавезе 9 милиона, док је њен губитак чак 10,5 милиона евра.

Међутим, то би био само дио улагања које би пале на терет ЕПЦГ као државне компаније, ако се има у виду истрајност Владе на пројекту другог блока Термоелектране у Пљевљима. То је инвестиција вриједна више стотина милиона еура, за коју изабрани понуђач, чешка компанија Шкода Праха још није успјела да обезбиједи кредитора.

У случају да се уђе у реализацију тог мегаломанског пројекта, ЕПЦГ не само да би морала да обезбиједи новац за саму градњу термоелектране и низ повезаних улагања као што је затварање постојеће депоније пепела и шљаке, изградња нове депоније и електроенергетске инфраструктуре, већ би сада морала да реализује и рударске инвестиције, попут отварања нових рудокопа и одлагалишта за отпад руде, набавке механизације како би паралелно радила на више рудокопа, те да издвоји огроман новац за експропријацију, што се све мјери не десетинама, већ стотинама милиона евра.

Финансијски капацитет ЕПЦГ није довољан да сама изнесе комплетну инвестицију, већ би то био почетак отварања „рупа“ у њеном пословању што би извјесно у блиској будућности био увод у државну помоћ енергетској компанији, односно нова давања из буџета и џепова грађана.

МАНС позива Специјално тужилаштво да најхитније реагује како би на вријеме био спријечен нови, крајње штетан посао за државу и енергетску компанију, који је очигледно пројектован да опет напуни џепове чланова породице бившег премијера Мила Ђукановића и наводних стратешких иностраних партнера.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *