ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Избором Журића Марковић додатно учврстио утицај на контролоре власти

1 min read
"Избором Радула Журића у Савјет Државне ревизорске институције (ДРИ), премијер Душко Марковић додатно је учврсти свој утицај на државне институције које би требало да контролишу његов рад и рад његове партије.

МАНС

У данашњем саопштењу за медије из НВО МАНС поручују:

„Избором Радула Журића у Савјет Државне ревизорске институције (ДРИ), премијер Душко Марковић додатно је учврсти свој утицај на државне институције које би требало да контролишу његов рад и рад његове партије.

Након инсталирања Сретена Радоњића на мјесто директора Агенције за спречавање корупције (АСК), Марковић сада преко свог кума Журића има директан приступ и ДРИ, чиме је ова институција изгубила и оно мало кредибилитета и независности које је уживала у јавности.

Како је ДРИ посљедњих година имала веома озбиљне замјерке на трошење државног новца и начин управљања државним органима, сматрамо да су посљедња кадровска рјешења била усмјерена на минимизирање утицаја те институције. Претходно је у ДРИ доведен Зоран Јелић, један од кључних актера афере Снимак, који ће сада заједно са Марковићевим кумом контролисати Владу, државна предузећа, па и сам ДПС.

Није тешко претпоставити какву ревизију могу вршити Марковићев кум и партијски колега, јер се због приватних и партијских веза налазе у школском примјеру конфликта интереса. Оно што је посебно опасно јесте што се тај очигледни конфликт интереса не препознаје као такав не само међу самим његовим актерима, него чак ни на нивоу Скупштине Црне Горе која је бирала такав кадар у ДРИ, а која би требало да се стара о јавном интересу. Насупрот томе, учешће у корупционашким аферама и рођачко-кумовске везе се показују као примарне квалификације у односу на интегритет, углед и стручност.

Са друге стране, о том конфликту интереса , уколико се покрене његово питање, одлучивао би Сретен Радоњић, други Марковићев кадар, па је само из тог примјера довољно јасно колико су заробљене ове двије институције.

Јачање независности и интегритета државних инситутитуција кроз истовремено смањивање утицаја политичких партија и неформалних центара моћи на њих, једна је од кључних препорука Европке комисије која се Црној Гори саопштава у континутитету. Политички утицај, непотизам, партијско запошљавање и доношење одлука ван званичног система наводе се као један од кључних узрока заробљавања црногорских институција и слабе владавине права.“

„Најновији примјери кадровске политике показују да препоруке ЕУ нису довољно озбиљно схваћене и да је владајућој партији и даље неопходно да на кључним позицијима, нарочито у институцијама које се у јавности перципирају као „непослушне“, инсталира свој кадар који ће беспоговорно извршавати партијске одлуке.

Нажалост, то јасно показује и да званична власт, упркос јавно декларисаном залагању за ЕУ, и даље има потребу да кроз овакву кадровску политку онемогућава стварну борбу против корупције и изградњу јаких државних институција“, налази се у саопштењу које је потписао Дејан Миловац, Директор Истраживачког центра МАНС-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *