ИН4С

ИН4С портал

Мало жена официра у Војсци Србије

1 min read

Vojska Srbije - ženeУ Србији се у протеклих годину дана битније повећао број жена професионалних војника, док је број жена официра и даље низак, али и он постепено расте, рекла је истраживач Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП) Маја Бјелаш.

Бјелашева је за портал Еур Актив Србија рекла да жене нису довољно заступљене у сектору безбедности и да је, према статистичким подацима које су БЦБП-у доставили министарства одбране и унутрашњих послова за ову годину, њихов удео око 20 одсто. Како је навела, у Министарству одбране 19,28 одсто запослених су жене, док је удео жена у укупном броју запослених у Војсци Србије (ВС), укључујући цивиле, 8,79 одсто.

Бејлашева је рекла да је удео жена официра још нижи и да износи 1,69 одсто, али да се тај проценат повећао са 0,1 одсто у 2010. години. Према њеним речима, за сада највиши чин које имају жене у ВС је чин пуковника, највећи проценат жена има чин потпоручника, затим поручника, а изузетно мали проценат има чин мајора. Посебно је мало жена подофицира и њихов удео је у протекле три године био 0,1 одсто да би ове године порастао на 0,5 одсто.

Према њеним речима, у војсци је у последњих неколико година највидљивије повећање броја професионалних жена војника са око два одсто у 2010. и 2,9 одсто 2012. на 10 одсто у овој години.

„То је скок. У систему ВС је то можда један од највидљивијих помака јер се значајно повећао број жена војника“, рекла је она и подсетила да је реч о женама запосленим по уговору које не морају да завршавају Војну академију већ пролазе обуку без условљавања и квота.

У Министарству унутрашњих послова удео жена је 22,1 одсто али их је мало на оперативним позицијама, око 11 или 12 одсто од укупног броја запослених на оперативним пословима, рекла је Бјелашева и додала да је још нижи проценат жена у специјалним јединицама.

Она је изразила очекивање да ће укидање квота за упис жена на Криминалистичко-полицијску академију (КПА) и предузимање корака да се на Војној академији достигне квота од 30 одсто за упис жена, повећати њихова заступљеност у сектору безбедности.

„То је јако битно зато што ће се применом ових мера отклонити дугогодишња дискриминаторна пракса која је ограничавала већи пријем жена на школовање у КПА и Војну академију, а то ће на дужи рок довести до повећања заступљености жена у полицији и војсци“, истакла је Маја Бјелаш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *