ИН4С

ИН4С портал

Македонски гумени меци за „руски рулет“

1 min read

Припадници македонске полиције ће убудуће против учесника уличних протеста, поред водених топова и хемијских средстава, моћи да користе гумене метке, електричне палице и шок бомбе. НВО и опозиција ова најновија овлашћења полиције оцjењују као отворену пријетњу грађанима у условима кризе и нараслог незадовољства.

skoplje

Претставници власти најновије измјене Закона о полицији, које је Собрање Македоније усвојило почетком недјеље, образлажу потребом да се припадници полиције заштите од насилних учесника протеста. Они који су измислили и срочили овако „садржајно“ званично објашњење можда и вјерују у њега. Ако и вјерују, вероватно су и једини.

Пријетњама да ће примијенити сила против „непослушних“ грађана који ће се усудити да протестују на улицама, а разлога за то има довољно, власт, на челу са премијером Николом Груевским, улази у самоубиствени „руски рулет“. Кобни метак, макар и од гуме, власт је, на крају, намијенила сама себи.

Власт која пријети насиљем грађанима, које је довела до тога да незадовољство изразе на улици, сумњивих је демократских капацитета, ако их уопште и има. Власт која је, по правилу, узрок незадовољстава, а пријетњама силом настоји да спријечи протесте, потврђује да нема повјерење грађана и да губи и оно мало што је остало. Силом се може остати на власти, али не за дуго.

У очекивању нових протеста

Протест студената, који су, после готово шест мјесеци упорне и паметне борбе, приморали Владу премијера Груевског на уступке, био је вјероватно један је од главних повода за измјене Закона којим су припадници полиције добили широка овлашћења за примјену силе. Студенти су организовали најмасовнији протест у новијој историји Македоније, на коме је, према неким процјенама, било око 10.000 учесника.

Поред студената, који су у два наврата излазили на улице Скопља, протеклих мјесеци одржан је протест против закона којим су драстично повећани порези на ауторске хонораре. Протест су организовали и новинари, у знак подршке колеги Томиславу Кежаровском, који је, због текста објављеног прије више од пет година, осуђен на четири године затвора. Кежаровском, који је провео скоро двије године у притвору, казна је смањена.

Собрање је нова широка овлашћења полицији донијело у вријеме када Македонију, после објелодањивања афере са масовним прислушкивањем, потреса озбиљна политичка криза. У оквиру кризе, која се заоштрава и из које се, за сада, не назире излаз, не треба до краја ускључити могућност протеста на улицама. Управо зато НВО  и опозиција указују да није случајно одабрано вријеме за доношење измјена Закона о полицији. Тајминг је провидан и носи јасне поуке – да ће власт, која је озбиљно пољуљана афером прислушкивања, бранити своје позиције свим мјерама, ако треба и насиљем над грађанима. (…)

Крварење, преломи, тешке повреде

Бројни противници Закона указују на крајње озбиљне последице употребе гумених метака, који могу изазвати унутрашње крварење, преломе и друге тешке повреде. Према статиситикама, употреба гумених метака у 40% случаја изазива трајне повреде, а у 2% завршава и смртним последицама.

Зато је велики број земаља напустио употребу гумених метака против демонстраната, а покренута је међународна иницијатива за њихову трајну забрану. Измјенама закона прецизирано је да се гумени меци и друге екстремне мјере присиле уводе само како би се спречили насилни протести. Предвиђено је и ко и када може издати наредбу за примјену силе против демонстраната. Отворено се указује да нова овлашћења која је добила полиција могу бити употребљена за спречавање и разбијање протеста који нису насилни. Право на протест је Уставом загарантовано и грађани могу да изразе незадовољство и на протесту који и не мора унапријед бити најављен. Гумени меци и нова овлашћења полиције за употребу насилних мера треба да делују „превентивно“, да одврате грађане да изађу на улице, али и да разбију протесте ако до њих ипак дође, без обзира дали су насилни или не.

Увођење ригорозних мјера за насилно разбијање уличних протеста никако не иде у прилог смањеним и нејаким демократским капацитетима власти у Македонији. Измјене Закона нијесу случајно донијете у вријеме када су, због афере прислушкивање, пољуљане позиције и повјерење у актуелну власт, које треба да се бране и сачувају, ако треба, силом и специјалним овлашћењима полиције. Власти у Македонији су, у намјери да заштите своје позиције, заиграле против себе „руски рулет“, који је опасан и онда када се користе гумени меци.

Ристо Поповски

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *