ИН4С

ИН4С портал

Македонија кочи избеглички налет из Грчке

1 min read

Распоређивањем јаких снага полиције и патролама војске, Македонија данас зауставила неконтролисани налет избеглица са Блиског истока упадом из Грчке. Ситуација је и даље напета, али нових инцидената нема.

policija-makedonija (2)_620x0

Јаке снаге специјалних једница за брзо распоређивање (ЕБР) МУП-а Македоније, применом физичке силе, постављањем живог штита, активирањм шок бомби, на самој граничној линији железничког коридора из правца Солуна зауаставиле су масу од неколико хиљада миграната намерних да неконтролисано упадну на територију ове земље.

У одлучној интеревенцији полиције, било је и повређених миграната, укључујући и једно дете. такве информације међутим демантовао је помоћник министра за узнутрашње послове Македоније Иво Котевски. Додао је и да су погрешне и информације о употреби сузавца у интервенцији полиције.

Распоређеним полицијских снага на јужној македонској граници, кризне мере се спроводе и увођењем патрола војске у граничном појасу. Укључивање војске на гранични појас дужине од око 50 километара према Грчкој, уследило је на основу владине одлуке за увођење „привремених регулацијских мера за решавање мигрантске кризе“.

На „тесном грлу“ граничне линије код Ђевђелије, „на познатој коти – 59″, железничког коридора 10, македонска полиције је по дужини од 300 метара поставила и бодљикава жица како би се спречило неконтроллисано упадање избеглица са територије Грчке. Напетост није отклоњена. Из правца Атине и Солуна, према северу Грчке надиру нове групе избеглица. Масовно окупљање миграната је регистровано на десетак километара пред границу са Македонијом, где се од четвртка примењују ригорозне мере ограничења неконтролисаног уласка у ову земљу.
На железничкој станици у Ђевђелији данас је знатнио је мирнија ситуација. У ванредни воз према Табановцу, на граници са Србијом, укрцано је неколико стотина избеглица који су претходне ноћи успели да се пробију из Грчке.

policija-makedonija

На самој граничној линији, на прузи међу шинама, међутим, у напетој атмосфери, под великом жегом, све су нервозније заустављене избеглице. Међу њима је и велики број жена и деце. Део њих негодоје, жале се на промену односа полиције. Огорчено тврде да полиција почиње са применом бруталне силе у спречавању улазака. Званично то се међутим демантује…

Око поноћи на улазу у Ђевђелију, један припадник специјалних полицијских снага Македоније, рањен је од неидентификованог мигранта – убодом ножа. Према сведочењу очевидаца, полициајац је нападнут надомак бензинске пумпе, у тренутку покушаја провере докумената избгелица.

„Полицијска појачања су донела смањење опасне најезде избеглица. Страхујемо међутим од новог налета. Кажу да за викенд из Грчке стиже нови велики талас избеглица. Не видимо крај овој недаћи, где смо и ми недужни заложници. Град нам је у правом хаосу, страхујемо за безбедност, али од зараза, јадају се неки од станара зграда у непосредној близини железничке станице у Ђевђелији.

„Привремене регулацијске мере“ Македоније према мигрантима, проглашавањем кризне ситуације на јужној и северној граници, како је објаснио премијер Владе у Скопљу Никола Груевски треба да обезбеде „ефикаснији транзит кроз државу“.

„Када смо донели закон пружајући одређене могућности мигрантима, у пролазу коридором, дневно смо имали 500 до 600 избеглица. Затим је та бројка нарасла на 800-900, па на хиљаду – две, сваког дана, и сада је већ то са више од 2.500 миграната. Очекује се да ће порасти на три до четири хиљаде миграната дневно“, изјавио је Груевски.

Оценио је да су привремене кризне мере уведене и због безбедних проблема. „Мора да буде више контроле на њиховом уласку, како би могла да им се пружи потребна помоћ. Тако великом броју избеглица држава нема капацитета да пружи помоћ“, рекао је Груевски.

603138_nikola-gruevski-foto-ap_f

„Полицијски службеници на граничној линији према суседној Грчкој и поступају сагласно наредбама и овлашћењима за заштиту државне границе и обезбеђења мира и безбедности у пограничном појасу. У Републику Македонију дозвољава се улаз ограниченог броја илегалних мигранта рањивих категорија који могу бити збринути и адекватно третирани сагласно капацитетима државе“, прецизирао је Котевски.

Указао је да за разлику од Македоније, где у свом појасу „патролирају полиција и војска“, грчка страна границе, у земљи чланици ЕУ, практично нема запштите од неконтролисаног прилива избеглица. „Не само да се не штити граница, него смо сведоци и организованог пропуштања миграната са грчке стране“, рекао је.

Из МУП-а Македоније је потврђено да су у последњом периоду на основу регистрације издавањем потврда о намера за захтев азила, у ову земљу у највећем броју ушли држављани Сирије, Авганистана, Ирака, али и Бангладеша, Пакистана, Нигерије, Сомалије, Палестине, Камеруна…

Примениом нових мера по одлуци Владе у Скопљу, за разлику од претходних дана када је дневно издавано по 1300 и више потврда странцима, у петак је тај број вишеструко смањен и сведен на свега 181…

Путни коридор проходан

За разлику од блокаде железничког правца Солун – Ђевђелија, на самој граничној линији, где полиција Македоније не дозвољава масовно пробијање миграната из Грчке, гранични прелази на аутопуту коридора 10, Евзони – Богородица и Дојрани – Дојран су проходни са нормалним саобраћајем.

Нормалан је режим прелазака и македонско-српске границе на прелазу Табановце – Прешево.

Увођењем нових кризних мера, знатно је смањем број миграната на северној граници Македоније, на њиховом путу према Србији и западу Европе.

Сељани у Табановцима кажу да се „осећа смањења налета већих група избеглица“. После постављања монтажних објеката за прихват избеглица и пружање помоћи екипа Црвеног крста и УНХЦР-а у том селу на крајњем северу земље, уз границу Србијом, смањени су и упади миграната у сеоске поседе, у винограде, њиве, баште, воћњаке…

Део екипа за помоћ мигрантима, преусмерен је из Куманова у Ђевђелију, на границу са Грчком.

Железница пред колапсом

У надирућем таласу миграната, у Македонским железницама, ситуацију оцењују као крајње драматичну. У кризним условима, на овом делу балканског пута, железнички саобраћај је пред – колапсом.

Исцрпљени су сви расположиви капацитети за превоз масе избеглица које надиру из Грчке, стремећи према Србији и даље према централној и северозападној Европи.

Директор те фирме Никола Костов је потврдио да су од суседних земаља затражене позајмице вагона за путничке композиције, али да одговора – нема.
„Очекујемо још гору ситуацију наредних дана, а сви наши ресурси су већ исцрпљени, изјавио је Костов. Упозорио је да је угрожена и безбедност саобраћаја на прузи у Македонији …

grcka migranti

Према објављеним подацима УНХЦР-а, током протекле седмице у Грчку је стигло око 30.000 избеглица из Сирије, Ирака, Ирана, Авганистана… Од јануара до сада је преко мора на грчка острва стигло више од 160.000 миграната у збегу према западу Европе – балканском рутом.

Препорука ПСП Србије

Министарство спољних послова Србије (МСП) саопштило је да не препоручује српским држављанима коришћење граничног – железничког прелаза Ђевђелија-Идомени, где се тренутно налази више хиљада избеглица са Блиског истока.

Грађани се подсећају и да не примају у своје аутомобиле мигранте, јер се, према Кривичном законику Македоније, то може подвести под извршење кривичног дела „кријумчарење миграната“, за које је предвиђена вишегодишња затворска казна.

Милутин Станчић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *