ИН4С

ИН4С портал

Либерасион: Турски рат на два фронта

1 min read

Турска, која се пре неколико дана ангажовала у борби против Исламске државе у Сирији, у двострукој антитерористичкој офанзиви бомбардује и курдске побуњенике.

turska

Француски „Либерасион“ наводи да је реч о борби која се води на два фронта и против два непријатеља, које Анкара сматра једнако претећим.

Истовремено, из страха за безбедност, Анкара спроводи рације широм земље и приводи стотине људи осумњичених за везе са ИД.

Приликом рације у петак погинула је једна левичарска активистикиња што је протеклог викенда изазвало протесте у Истанбулу праћене жестоким сукобима демонстраната са полицијом.

Борба против терористичке претње, било да она долази изнутра или споља, наставиће се са одлучношћу„, оштро је поручио турски премијер Ахмет Давутоглу из странке АКП која је на власти од 2002. године, а која је остала без апсолутне већине на изборима одржаним 7. јуна.

Турска, која већ три дана интензивно бомбардује положаје ИД, усвојила је нову стратегију реагујући на прошлонедељни самоубилачки бомбашки напад у Суручу на граници са Сиријом за који власти криве ту екстремистичку групу, као и на опасност од преливања сиријског сукоба на њену територију.

Поред ваздушних операција, Анкара се одлучила и на ваздушне нападе на базе курдских побуњеника из Курдистанске радничке партије (ПКК), у планинама на северу Ирака, а протекле ноћи су турски тенкови гранатирали и село под контролом курдске милиције YPG на северу Сирије, како наводе YPG и Сиријска опсерваторија за људска права.

После вишемесечног оклевања, Турска је, у стрепњи од све дубље изолације од својих традиционалних савезника, Вашингтона на првом месту, коначно одлучила да се истински ангажује у коалицији од 63 земље против ИД, отварајући своје базе америчким авионима и изводећи ваздушне ударе, али је све очитије да је за Анкару рат против ПКК барем једнако важан колико и рат против ИД, оцењује француски дневник.

Отуд, у најмању руку, чудна ситуација: ПКК и њен сиријски огранак PYD, који се боре против џихадиста на северу Сирије и Ирака уз ваздушну подршку коалиције, на мети су једне од чланица те исте коалиције – Турске.

Поред тога, Вашингтон је подржао турске нападе на ПКК оцењујући, посредством заменика саветника за националну безбедност Бена Роудса, да „Турска има право да спроводи акције против терористичких циљева“ и подсећајући да САД, али и ЕУ, и даље сматрају ПКК „терористичком организацијом“.

С друге стране, председник аутономног курдског региона у Ираку Масуд Барзани, савезник Вашингтона који одржава добре политичке и економске односе са Анкаром, осудио је турске нападе на ПКК и позвао Давутоглуа да одмах обустави такве акције истичући да су „године преговора вредније од једног сата ратовања“.

На турске нападе против ПКК реаговала је и немачка канцеларка Ангела Меркел, која је јуче позвала Давутоглуа да истраје на мировном процесу са Курдима упркос ескалацији насиља.

Амбасадори НАТО ће сутра, како је најављено, одржати састанак на захтев Турске након самоубилачких бомбашких напада протекле седмице и операција турских безбедносних снага на припаднике ИД и ПКК.

Поновно разбуктавање сукоба са Курдима у Труској би озбиљно искомпликовало стање у региону, уз ризик да на дуже стазе дестабилизује земљу која је и даље важан геостратешки актер, како на војном, тако и на економском и политичком плану, наводи се у анализи париског листа.

Рат између Анкаре и курдских побуњеника ПКК имао је за последицу 45.000 мртвих од 1984, а крвопролиће је заустављено прекидом ватре који је објавила ПКК, а потом отпочињањем мировног процеса 2012.

Поновни сукоби, како на југоистоку Турске где Курди чине већину тако и у великим градовима на западу где живе многобројни Курди, били би погубни, у земљи у којој Курди чине 15 до 20 милиона од укупно 70 милиона становника.

Медији спекулишу, у међувремену, и о другој страни приче, те је тако турски лист „Заман“ прошле недеље писао да је експлозија у Суручу иза које, како многи верују, стоји ИД, подстакла нагађања о блиским везама турске владе и џихадиста.

Осим тога, неки медији, позивајући се на сведочење једне медицинске сестре, пишу да ћерка председника Тајипа Ердогана Сумеје води „тајну“ болницу на југу за рањене припаднике Исламске државе који се боре против владе сиријског председника Башара ал-Асада.

У међувремену, премијер Давутоглу је одбацио оптужбе да је влада у прошлости прећутно подржавала екстремисте ИД и нехотице допринела бомбашком нападу у Суручу.

Курди већ дуго, такође, тврде да Ердоган и АКП тајно подржавају ИД како би подрили курдску самоуправу у областима под њиховом контролом на североистоку Сирије.

По свему судећи, разбуктавање насиља са терористичким акцијама и одмаздама је почело и биће га тешко зауставити, а комплексан конфликт између курдских милиција, Исламске државе и Турске ушао је у нову фазу, која би могла да потраје, закључују медији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *