ИН4С

ИН4С портал

Лекић: Власт се непотребно умијешала у кризу у Украјини

1 min read

Tribina-Miodrag Lekic (9)

Црногорска власт се неподношљивом лакоћом непотребно умијешала у кризу у Украјини, оцијенио је предсједник Демократског фронта (ДФ), Миодраг Лекић, наводећи да је могуће да држава не добије позив у НАТО на предстојећем Самиту а да, с друге стране, добије санкције од Русије, чиме би била на губитку.

Он је, на трибини коју је организовао Грађански клуб ДФ-а, на тему Црна Гора између Истока и Запада, рекао да би држава могла тако да буде на губитку, „а да се покушани експеримент заврши лоше по нас“.

„Неподношљивом лакоћом црногорска власт је из калкулантских разлога улетјела у мијешање у кризу у Украјини тако да је морала, према мом мишљењу, настрадати. У тој кризи има пуно спољних и унутрашњих фактора, није све црно и бијело“, оцијенио је Лекић, преноси МИНА.

Како је казао, Украјина је држава са двоструким идентитетом, и да политиком према њој треба опрезно поступати.

„Не видим разлог да Црна Гора ускаче у ту проблематику на тај начин. Премијер Мило Ђукановић је у проблему пред новим таласом корупционашких афера и покушава да учествује оданошћу и, како он каже, интересом Црне Горе да допринесе глобалном миру“, навео је Лекић.

Како је рекао, он није за то да Црна Гора буде инфериорна, „али треба да усмјерава своју моћ и да не прави бумеранге јер у таквим ситуацијама може да се преигра“.

„Могућ је сценарио да не добијемо позив у НАТО на предстојећем Самиту а да, с друге стране, добијемо санкције од Русије, и да будемо на губитку и да се покушани експеримент заврши лоше по нас“, казао је Лекић.

То је, сматра он, политичка игра у којој се морају знати евентуалне последице.

Tribina-Miodrag Lekic (99)

Ратна реторика Ђукановића

Према његовим ријечима, у ваздуху Црне Горе осјећају промјене које долазе, „и зато имамо нервозу и ратну реторику коју је премијер Мило Ђукановић изнио на трибини ДПС-а“.

Он је оцјену Ђукановића да је потребан надчовјечански напор да се не дозволи да Подгорица постане мјесто са којег ће се дестабилизовати политичка сцена Црне Горе окарактерисао као глупост.

„То је континуитет неодговорне власти. Успон грађанске свијести у Црној Гори се дешава и вјерујем да неће насјести и да ће схватити да је у овој реторици ријеч о страху од промјена које неминовно долазе“, казао је Лекић.

Лекић је казао да неће бити добро ако се настави да се елите етничких група испољавају концентрисане на прављење коалиција и трајања на власти.

Он не сматра да то води добру у Црној Гори и да је неопходно културолошко и политичко прожимање.

„Нашао сам занимљив одговор на питање да ли је Црна Гора Исток или Запад- казали су да нисмо ни тамо ни тамо. Или смо и тамо и тамо“, оцијенио је Лекић.

На трибини су говорили и професори Синиша Јелушић и Горан Радоњић.

Професор Синиша Јелушић сматра да тражење идентитета није лак посао.

„На примјер, када се има однос власти према Европској унији и НАТО-у, важна ми је Лекићева напомена из књиге Сумрак фараона, да се одређени гео-политички интереси остварују најлакше преко домаћег послушног руководства које је, свјесно својих слабости, спремно да изврши сваки добијени налог“, казао је Јелушић.

У том исказу се, додао је он, изражава однос некритичког мишљења који је данас важнији од било чега другог.

Јелушић је мишљења да се у држави, без критичког промишљања, прихвата све оно што се намеће, а као примјер је навео увођење Болоњског система у црногорско образовање.

„Са Болоњским системом имамо доминантно негативно искуство којим се образовање, бојим се, неповратно губи“, оцијенио је Јелушић.

Према његовим ријечима, идеје које је носила Болоњска декларација се нису оствариле.

Професор Горан Радоњић сагласан је да је Болоњска декларација пуна недостатака, образлажући да је прихваћена некритички а да је у други план стављен квалитет наставе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Лекић: Власт се непотребно умијешала у кризу у Украјини

  1. Impozantan skup! 30-40 ljudi! Od toga bar cetvrtina partijski funkcioneri. A nekada je ovaj Gradjanski Klub (dok je bio Gradjanski Klub) pravio velike tribine u hotelu Ramada, pa promocije Lekicevih knjiga… Steta.

  2. Ako je ovo bila „javna tribina“ sa akcentom gradjanska, nestranačka ili šta već slično zašto su 2/3 prisutnih članovi organa partija I to uglavnom Nove…Da ste htjeli da zadrzite gradjansku orjentaciju g.Lekicu pazljivije bi brinuli o ljudima kao sto su Đ.Malovic I drugi jer kad je on pravio tribine za vas sale su bile pune a posjetioci uglavnom apstinenti koji su sirili Front protiv Djukanovica.Ovako..umjesto širenja vi ste se okipili partijskim vojnicima koji gledaju da Vas politički očople do kraja a nisu daleko od toga da uspiju u tome.

  3. Svaka ti je na mjestu lekicu pravi gospodin nego sad ce ova olos od sekule danila i ostale bratije da se malo raspricaju a sve mi se cini da je jedan od njih onaj nesretnik sto se ne mice sa minut dva

  4. Činjenica je da se DPS boji. Ali, ne opozicije i njenog kvaliteta,jer ga objektivno, izuzev u vidu par pojedinaca, časnih izuzetaka, nemaju. DPS plaši činjenica da je i glasačima DPS-a više pun k***c svega, jer je na stolu premalo da bi se u podjeli dobilo dovoljno, da svi budu zadovoljni.

    Oni trenutno jako pizde i oni su ti koji treba da odluče izbore.

  5. Sa ovom i ovakvom vlasti gradjani CG su sve ove decenije u debelom gubitku i sunovratu. Jednog dana, koji svakako mora doci, jer je sve prolazno, pa i tamo oni, moci ce da se sagleda sva dubina ponora.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *