ИН4С

ИН4С портал

Лалошевић: Што прије регулисати однос парламента и Владе

vasilijelalosevic

Црногорска Скупштина мора да има значајну улогу у евроинтеграцијама и због тога је потребно што прије регулисати однос парламента и Владе у тој области, сматра потпредсједник Социјалистичке народне партије Василије Лалошевић.

Из Института алтернатива раније је оцијењено да су досадашње активности у Скупштини у правцу дефинисања модела за учешће у преговорима биле недовољне и да би однос законодавне и извршне власти у евроинтеграцијама требало регулисати споразумом којим ће се утврдити динамика извјештавања парламента о реализацији акционих планова за поглавља 23 и 24.

Лалошевић је казао агенцији МИНА да треба подржати сваку иницијативу која ће довести до тога да рад преговарачких група поготово у поглављима 23 и 24 буде транспарентнији.

„Мислим да је иницијатива НВО сектора изузетно коректна, јер евроинтеграције су процес цијелог друштва а не само политичке елите. Све ствари које могу да допринесу придруживању Црне Горе треба узети у обзир“, рекао је он.

Лалошевић сматра да је Скупштина је у једном тренутку, намјерно или не, била маргинализована у одређеном дијелу евроинтеграција, а јачањем контролне улоге парламента посланици би могли да допринесу убрзању евроинтеграција.

„Тако би могли да се похвалимо да нећемо да сакривамо проблеме под тепих већ да их јавно износимо“, казао је он.

Лалошевић је рекао да је мање битно да и ће се однос Скупштине и Владе регулисати уговором или ће то бити обухваћено Резолуцијом о евроинтеграцијама коју парламент припрема, и која је раније била у процедури.

„Али дефинитивно је да у Резолуцији има елемената за проналажење везе између Владе и Скупштине. Вријеме пролази, да ли ће се то питање регулисати Резолуцијом или уговором није битно, већ да се однос успостави и да Скупштина добије значајну улогу у евроинтеграцијама“, прецизирао је он.

Лалошевић је рекао да се мора подржати све што би довело до споразума Владе и Скупштине о евроинтеграцијама, како би јавност тог процеса била доступнија грађанима.

„Скупштина у томе има велику улогу поготово Одбори за евроинтеграције и безбједност и политички систем, који морају имати значајно мјесто у евроинтеграцијама. Контролна саслушања која обављају радна тијела парламента апсолутно доводе до тога да дође до побољшања у областима 23 и 24“, навео је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *