ИН4С

ИН4С портал

Лакушић: Нацртом Закона о раду ограничавају се права радницима

1 min read
Продужење рока трајања уговора о раду на одређено вријеме са двије на три године је непримјерено и са становишта стандарда ЕУ представља корак даље уназад у смислу усклађивања Закона о раду са директивама и праксом Европе - саопштио је Зоран Лакушић, члан Предсједништва Демократске народне партије и одборник у Скупштуни Главног града Подгорица.

Продужење рока трајања уговора о раду на одређено вријеме са двије на три године је непримјерено и са становишта стандарда ЕУ представља корак даље уназад у смислу усклађивања Закона о раду са директивама и праксом Европе – саопштио је Зоран Лакушић, члан Предсједништва Демократске народне партије и одборник у Скупштуни Главног града Подгорица.

„Прије свега ова тенденција погоршавања услова рада радника није случајна и има политички карактер у смислу обезбјеђења гласова за изборне сврхе ДПС-а. Запошљавање грађана на одређено је резултат коалиције ДПС-а и власника крупног капитала на који начин под разним видовима пријетње радницима запосленим на одређено вријеме ДПС-у обезбеђује сигурне гласове, а на другој страни власници капитала врше својеврсну експлоатацију радника и спроводе диктатуру над њима. Ако томе додамо да је Нацртом Закона о раду предвиђено да се преко Агенције за привремено уступање радника послодавцу запошљавају ‘привремено’ на двије године без икаквих ограничења, основа, разлога и околности, онда постаје јасно да се ради о агенцијама за посредовање у гласању за ДПС од избора до избора„, навео је Лакушић.

Он истиче да је у питању дискриминација великог броја грађана злоупотребом закона, јер овдје се не само стварају услови за злоупотребу закона већ се на то наводи послодавац, код чињенице да се Директивом ЕУ бр.99/70 налаже чланицама ЕУ „да својим националним законодавством спријече дискриминацију и злоупотребе приликом запошљавања радника на одређено вријеме“.

Сматра да су одредбе Нацрта Закона о раду које се односе на недељно радно вријеме су у директној и непосредној супротности са Директивом ЕУ бр. 93/1204 којом је одређено „да просјечно недељно радно вријеме не прелази од 48 сати с тим да референтни период не прелази четири мјесеца“.

„Дакле, 48-часова радна седмица не може да буде премашена у просјеку, за сваки период седам дана, највише током референтног перида од четири мјесеца. Предлагач Нацрта закона овдје нормира могућност да за четири мјесеца послодавац може мимо свих стадарда ЕУ да се радник упошљава додатних 48 сати, или 12 седмично. Зачудо да Министарство рада ради супротно ЕУ стандардима и ако је у сазнању да овај Закон иде на разматрање специјалистима Европске комисије, па након тога на усвајање Парламенту, очито је у питању како преварити Европску комисију“, казао је Лакушић.

Према његовим ријечима, ограничење застарелости потраживања из радног односа не познаје нити садржи ниједна конвенција Међународне организације рада нити Директива Европске уније и ту не постоји ограничење, па се очито ради о „специјалитету“ Министарстава рада чиме се има за циљ ускратити право на накнаду штете причињене радницима због неисплаћених зарада и других личних примања.

„На другој страни релаксира се послодавац који се неосновано богати на рачун радника и стварају му се услови да се ослободи враћања покрадених радничких плата. При том се поставља предлагачу кључно питање ко му је дао за право да ослоббађа обавезе враћања незаконито одузетих средстава стечене очито чињењем кривичног дјела из члана 224 Кривичног законика Црне Гора који гласи, „ ко се свјесно не придржава закона, колективних уговора, општих аката о правима из рада и тиме ускрати или ограничи право луцу које му припада казниће се новчаном казном или затвором до двије године“. Опште је познато да се основано сумња да су готово сва права ограничена радницима од стране послодавца сасвим свјесно ускраћена, па се поставља суштинско питање куда иде ЦГ у области рада и радних односа, у ЕУ или у организовани криминал“, заклјучује он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *