ИН4С

ИН4С портал

Крим – непотребно и ризично истрчавање „вањских послова“

krim referendum

‘Влада Црне Горе осудила је, „отворено кршење суверенитета и територијалног интегритета Украјине и агресију руских оружаних снага”, придруживши се тако закључцима Савјета Европске уније.’ – наводи Горан Даниловић у коментару објављеном  на овом порталу.

Ако исту ставар погледамо очима Запада али и Русије, прије свега а везано за став црногорске владе, можемо уочити бар двије ствари.

Нема сумње да је ова вјечита влада почела однедавно реторички заузимати ставове које јој несумњиво налажу САД због интензивирања НАТО кампање у Црној Гори.

Прво реторичко истрчавање овдашње дипломатије била је осуда Сиријиског режима – директно супротстављање Русији и Кини! Понаваљам „реторички“, јер што може оваква мала и сама угњетена Црна Гора? Ништа,осим што индиректно тврди (инвертовано као један крупни али омаленом потчињени мачак из цртаног филма) : „НАТО је мој друг“. Међутим, то „ништа“ може бити веома опасно за Црну Гору јер је аутоматски, беспотребно, супротно и много већим и јачим али дипломатски опрезнијим земљама, створила себи неке јаке и велике земље и неке опасне и терористичке организације.

Црногорски „Вањски послови“ заборављају ближу и даљу историју па и нехомогеност саме ЕУ и „трче“ до осуде и кримски референдум! Запад осим формалне осуде (нечега што је се и може принципијелно осудити),за разлику од малог и полсушног Лукшића & дружине, зна одлично да га је „цар“ Путин само „подсјетио“ гдје су непрекорачиве сфере утицаја, да је Крим убједљиво већински русофонски (већинско је руско становништво), да би сваки и најдемократскији референдум на Криму показао бар 75% воље (ако се некоме чини да је садашњи резултат преко 80% недемократски превелик) за припајањем Русији и да, осим формалне осуде, може само ЗАРАТИТИ СА РУСИЈОМ а што је НОНСЕНС. Видљиво је да су САД сада ипак у дефанзиви а Путин зна већ да је побједник.

Објективно, Кинези су у својој званичној „збуњености“ ситуацијом (о којој смо већ јавили на овом порталу) изрекли један исправан пријекор Америци и ЕУ: дуго Запад покушава „навабити“ Кијев к себи а то је историјски и геополитички веома ризично и директно је изазивање Москве и уношење раздора у самој Украјини која је бар својом половином предуго на сваки начин везана са Русијом. Историјски и геополитички ЕУ не смије још увијек гајити доуралске „апетите“, поготово у садашњој сопственој економској и релативној политичкој кризи а ни све европске земље нису сопственом спољном политиком спремне за такву авантуру.

Познаваоци прилика добро подсјећају да је, између осталих и осталог, рецимо Лондон „руски“ и да је би најбољи преговарачки став са Русијом био: гарантовање права мањина на Криму (на коме постоји, осим турске, чак и једна италијанска давнашња заједница која се очувала и под Стаљином а и сада чува свој говор…) и да треба искористити и извјесну Путинову неугодност што радити са „освојеним“ Кримом јер формална анексија би био онда његов политички екстремизам у читавој ствари. Дипломатски је вјероватно најмудрије „спустити лопту на земљу“. Гарантовање права мањина свакако значи и гарантовање права и руских мањина у другим земљама.

Онда када се ствар коначно буде свела на наведену РЕАЛНОСТ (рачунајући на финалну прагматичност Запада и саме Америке), са чиме ће у „својој“ ВАЊСКОЈ политици изаћи Лукшић, односно његов Бос? Ћутаће дакако, рачунајући на заборав као да имају посла са својим подјармљеним народом. Питање је да ли ће Русија, Кина, Сирија и остали прошли и будуће непотребно дипломатски изазвани непријатељи такође заборавити? Ако и „забораве“, то никада неће бити у тој мјери да неће са оваквим неизазваним истрчавањем Ђукановићевих вањских (америчких) послова у погодном моменту условљавати Црну Гору нечим што смо овако већ изгубили за будућност па, и онда када оваква вањска „политика“ остане у регистру а Ђукановића & дружине више и не буде (јер откриће Ђукановић и Црногорци да ниједан овоземаљски „Бог“ није вјечан).

Као могућност да Црна Гора пронађе излазак из свеопште кризе, треба видјети само примјер Швајцарске…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Крим – непотребно и ризично истрчавање „вањских послова“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *