ИН4С

ИН4С портал

Крај Гвардиолине ,,тика така“ филозофије?

1 min read

pep

Пеп Гвардиола, тренер Бајерна, налази се у најтежим тренунуцима своје тренерске каријере, Његова читава фудбалска филозофија, налази се под великим знаком питања, и од синоћ не мети жестоких критика, како навијача Бајерна, тако и шире свјетске, фудбалске јавности.

У јануару 2013. године, знало се да Пеп преузима посао од Хајкенса, на крају сезоне. Тада су сви славили, моноги играчи Бајерна су давали интервјуе да једва чекају крај сезоне, како би почела ,,ера Бајерна“ са Пепом као ,,генералом„. Међутим Јуп Хејкенс, тадашњи тренер Бајерна урадио је до краја сезоне што се ни највећи оптимисти навијача клуба из Баварске нису надали.

Освојио је Њемачко првенство, освојио је Куп, и на крају Лигу Шампиона. Какав је фудбал тада Бајерн играо. Јак, атомски, лијеп за око, ако би противнички играчи оставили макар метар слободно, следеће чему би присуствовали су бомбе са 30-ак метара, које би послије завршавале на ТВ шпицама. И тада се први пут и поставило питање, да ли је потребно мијењати систем који функционише.

Пеп је већ на првом свом експерименту, наишао на критике. Филипа Лама, десног бека Бавараца, и капитена Њемачке репрезентације, је помјерио на задњег везног. Први се јавио селектор ,,панцера“ који се питао ,,зашто би неко најбољег десног бека на свијету, користио као просјечног задњег везног„. Питали су се многи и хоће ли то нашкодити њемачкој репрезентацији. Међутим Пеп је био одлучан да спроведе, своју игру ,,троуглова„, у којој би Лам у сваком тренутку имао 9 опција за пас. И давало је то резултата, Бајерн је рекордним низом освојио Бундеслигу.

Лига шампиона, већ друга ствар, играли су Баварци добро, али је већ свима постало упитно, како то да онај ,,атомски Хејкенсов Бајерн“, сада не жели да шутира из даљине. Да ли су заиста 700 пасова по утакмици неопходни. Сам Бекенбауер ,,сива еминенција“ Бајерна и њемачког фудбала је јавно критиковао, напомињући да није природно, да Њемци не шутирају из даљине, кад им се укаже прилика. Ипак, резултати су били ту, и сви су мислили да је Бајерн фаворит против Реал Мадрида.

У двије утакмице, фудбалери Бајерна су упутили око 1 400 пасова. Фудбалери Реала око 500, посјед у двомечу је био у размјеру 70-30 одсто на страни Бавараца. Бајерн, није постигао ни један гол, Реал је постигао пет!

Сада се још не зна судбина Гвардиоле. Освојена Њемачка лига са рекордом, и полуфинале најелитнијег такмичења, тешко да се могу назвати неуспијехом. Па ипак остаје тај осјећај, да је Гвардиолин систем ,,разорио“ оно што су Ван Гал и Хејкенс прије њега радили, а то је стварање једне фудбалске машинерије, која је ,,млела све пред собом“, која је играла лијеп допадљив фудбал, атомски, брзи, а опет лијепих голова и потеза није мањкало, па и ако се нису додавали по 700 пута на једној утакмици. Умјесто да поставе тај нови тренд, Гвардиолином тактиком су направили велики корак назад, и само је питање времена кад ће други тимови наћи одговор за тика таку. Карло Анћелоти и Кристијано Роналдо је већ имају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Крај Гвардиолине ,,тика така“ филозофије?

  1. Gvardiola je Katalanac i to je posle prve utakmice izjavio u snimljenoj reportazi ,gdje je kazao kad nijesam mogao da igram za Kataloniju morao sam za Spaniju.
    Barcelona je isti projekat sto i Klicko to se odavno zna ,klub je nagomilao goleme dugove ,medjutim ista je i situaija sa Realom,.Gvardiola je nasjeo svom nekom separatizmu i stari lisac Anceloti je to dobro znao ,tako je i postavio taktiku.
    Mec je pokazao i svu snagu Reala u kontra napadu a „veliki borci“ kao Mandzukic i na kraju Gvardiola su ispali ztrve svog nacionalnog sovinizma i s paravom su izgubili.
    interesantan je bio komentar Samera, koji sjedi na klupi Bajerna pored Gvardiole, u studio gdje kaze“ nece da cuje kritike na racun Bajerna“,valjda je mislio na dosta umjerene kritike Kana i komentatora,,jednostavno igra kukunjez je procitan a tim kao Bajern nije za to pogodan ,jer igraci poput Riberija Svajstajger ili Roben da sada uce iznova neku fudbalsku filosofiju sasvim tesko. .
    Bio je to tezak dan za Njemacku ,Putin pozvao Sredera na rodjendan a Erdogan u Parlamentu izjavljuje za Predsjednika Njemacke „,bio i ostao protrdtsnski pop“..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *