ИН4С

ИН4С портал

Кнежевић у Вороњежу открио спомен-плочу адмиралу Змајевићу (ВИДЕО)

1 min read
"Ово је само један дио заједничке историје коју дијеле руски и црногорски народ кроз вјекове," казао је Кнежевић.

Данас је у Вороњежу предсједник ДНП-а и члан Предсједништва ДФ-а Милан Кнежевић који предводи делегацију антифашиста у Русији, заједно са Љубомиром Радиновићем, предсједником Друштва руско-српско-црногорског пријатељства „Словенски мост“ и морнаричким ветераном Валаријем Расторгујевим, открио спомен-плочу чувеном адмиралу руске флоте, члану Адмиралитета Царске Русије и оснивачу Каспијске флотиле Матији Змајевићу.

„Ово је само један дио заједничке историје коју дијеле руски и црногорски народ кроз вјекове,“ казао је Кнежевић и нагласио:

„Ја сам увјерен да ћемо ту историју, коју ових дана обиљежавате кроз отварање ове спомен плоче, бити дужни да чувамо као залог за будуће генерације.“ 

Кнежевић се захвалио Друштву руско-српко-црногорског пријатељства „Словенски мост“ и граду Вороњежу „увјерен да ће односи Црне Горе и Русије бити на понос и, да ћемо оваквих спомен-плоча и споменика о заједничкој историји Црне горе и Русије имати и у будуће и у Црној Гори и у Русији.

Слава Русији, слава Црној Гори и Србији!“

matija zmajević voronjež

На свечаности поводом откривања спомен плоче говорили су функционери Вороњешке области и истакнути руски књижевници.

Адмирал Матија Змајевић имао је богату каријеру. Руски цар Петар Велики му у Петровграду, након пријема у службу додјељује чин капетана бојног брода.

Већ 1714. Змајевић постаје капетан-комодор, судјелује у бици код Ханкоа (као заповједник првог састава руских галија) те заробљава шест шведских ратних лађа и једну фрегату са шведским заповједником. Унапријеђен је у контраадмирала 1719., а исте године са 143 ратна брода под својим вођством у одлучној бици наноси Швеђанима тежак пораз због чега Шведска мора да склопи мировни уговор у Нyстадту (1721.). Исте године постаје вицеадмирал, 1722. заповједник је лаке флоте, а 1723. повјерено му је вођство над градњом ријечне флоте на Дону.

На вијест о царевој смрти (1725.) Змајевић се враћа у Петроград, гдје му је приликом Петровог посљедњег испраћаја додијељена част да у погребној поворци носи царску круну Романових.

Царица Катарина I.(1725.—1727.) одликује Змајевића тек установљеним велередом Александра Невског, а 1727. именује га адмиралом, чиме је досегао највиши чин у руској морнарици. На основу писама из 1727. године сазнаје се да је руска флота у доба Змајевићевог врховног заповједнишва имала 17 великих линијских бродова, 145 галија, 30 бригантина и око 400 мањих пловних јединица.voronjež 2

Црногорску делегацију антифашиста, која борави ових дана у Русији поводом прослављања Дана побједе, сачињавају предсједник ДНП-а и посланик у Скупштини Црне Горе Милан Кнежевић, посланик и предсједник Института за српски језик и књижевност Будимир Алексић, менаџер општине Будва Мило Божовић, одборник у Скупштини општине Будва Јовица Греговић, предсједник Клуба младих ДНП-а Никола Јовановић и предсједник Уније за неутралност Црне Горе Гојко Раичевић.

После церемоније откривања спомен плоче адмиралу Змајевићу функционери будванске локалне управе и остали чланови делегације посјетили су Музеј првог брода.

voronjež

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

19 thoughts on “Кнежевић у Вороњежу открио спомен-плочу адмиралу Змајевићу (ВИДЕО)

  1. … Od najljepšeg grada na Mediteranu, uspjeli su da naprave vašarište!
    Kad padnu prve jesenje kiše, grad pliva u govnima!
    … Bruka i sramota! … Njihove nezavisnosti od pameti!

  2. Plod Crnogorske nezavisnosti je da ce poslije 10 godina nezavisnosti Kotor biti izbancen iz UNESKO.
    Crnogrska DPS betonizacija za kratko vrijeme je upropastila ono sto je vjekovno ,kulturno-istorijsko nasledje Boke Kotorske.

  3. … Hoće to, hoće!
    Oduvijek se zna da su prirodne ljepote “ plod crnogorske nezavisnosti „!?????
    … Plod su tvoje nezavisnosti od pameti, jadi ga znali!
    Crni kukavče!

  4. Докле је наш народ стизао. Тужно је што о овоме школски програми тек покоје слово дају.

    1. Nije Zmajević sam, prvo mi pade na pamet Ivo Visin koji je oplovio svijet 11god. posle Magelana. Najveća civilizacijska dostignuća koja imamo su napravili naši ljudi koji su bili dio zapadne civilizacije. Danas se ponosimo prirodnim ljepotama, kulturnom zaostavštinom na Cetinju koja je plod crnogorske nezavisnosti i najljepšim od svega, Kotorom, koji nam je ostao u nasleđe od zapadne civilizacije. Osmanlije su ostavile nešto lijepih mostova po našoj zemlji, a bogomolje koje su gradili i osmanlije i pravoslavci ne mogu ubrojati u neka posebna civilizacijska dostignuća. Na stranu što su one pravoslavne mahom gradili opet Kotorani.

      1. Komlene, pogriješio si?
        Magelan je oplovio svijet 1521. a Ivo Vizin 1859. Razlika iznosi 338 godina!
        A Stevan Vukotić, iz Grblja, je kao prvi Južni Sloven oplovio svijet 1823 godine, 36 godina prije Vizina!

      2. Zapadna civilizacija nije bila pod Turcima a njen plod nisu samo dobre stvari no i inkvizicija,vjersks mržnja…jasenovac je plod koje civilizacije?zapadne.gasne komore isto.srbin tomo Skalica je prvi oplovio svijet.

  5. Само напред браћо Срби, антинатовци. А што се представљате црногорци није ми јасно!

    1. Srbin iz sela Vrbe, nablizo Njeguša!
      Prađed mu biše naselio na Mrlatovo, bliže Kotora!
      … Preselili poslije u Perast!
      Onda primili katoličanstvo.
      Zato bi bilo najispravnije reći, Srbin katolik, Matija Zmajević, ruski admiral!

  6. Lokalna vlast iz Budve već počela sa medjunarodnim aktivnostima, daj Bože da nešto završite za nas, prosti narod. Ovi prethodni su samo za sebe trpali.

  7. …Милан Кнежевић који предводи делегацију антифашиста у Русији…

    Paralel universe…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *