ИН4С

ИН4С портал

Кинеска тајна свемирска оружја циљају САД

Пентагон је објавио да „Кина посједује најзрелији свемирски програм на свијету“. Међу кључним проблемима у томе је и експериментисање кинеског режима са свемирским оружјем. Они су у више наврата тестирали ова оружја и рекли јавности да раде нешто друго.

kina_620x0

У теорији, свемир и орбита око Земље представљају мирно мјесто и свијет жели да тако и остане.

Међутим, у пракси је то суптилни фронт модерног ратовања, гдје се користе направе високе технологије за управљање системима на земљи и доминацију над дјеловима планете.

Пентагон је објавио алармантни нови извештај Конгресу у којем се идентификује неколико тајних и јавности непознатих пројеката који су у развоју у Кини с циљем милитаризовања свемира и поткопавања војних и стратешких интереса САД.

Извештај Пентагона се конкретније односи на антисателитска свемирска оружја за која јавност не зна:

Пентагон је објавио да „Кина поседује најзрелији свемирски програм на свијету“. Међу кључним проблемима у томе је и експериментисање кинеског режима са свемирским оружјем. Они су у више наврата тестирали ова оружја и рекли јавности да раде нешто друго.

САД су забринуте да је „наставак развоја деструктивних свемирских технологија“ од стране кинеског режима „пријетња по све нације које желе мир у свемиру“, наводи годишњи извештај Пентагона. У извештају се нарочито наводи забринутост око употребе оружја с директном енергијом, сателитских ометача и друге технологије од стране Кине, јер може доћи до удара на комуникациону мрежу, чиме ће бити ослабљени положаји војске САД.

Тако нешто би веома утицало на САД с обзиром на то да се данас значајан дио модерне војске ослања на сателите због позиционирања, комуникације и система за рано упозоравање.

Развој оваквог оружја, које може да оштети или уништи сателите, од стране Кине не поклапа се са јавним изјавама Кине о употреби свемира за мирољубиве сврхе.

Један од најзлогласнијих тестова је спроведен у јануару 2007. године, када је кинески режим лансирао ракету и уништио један од својих сателита. Међутим, данас су њихова оружја много напреднија.

Такође постоји забринутост око „малих маневришућих сателита који могу да нападну орбитирајуће сателите“, а који су тренутно у развоју у Кини.

Претходна демонстрација кинеске могућности да уништи један од својих сателита у орбити је већ виђен као директна пријетња америчким интересима у свемиру. Најновији извештај Пентагона је чак означио Кину као војну пријетњу, што је прилично незахвална објава.

У извештају се наводи да Кина има за циљ да уништи или оштети сателите како би „ослијепела непријатеља“.

Највећи проблем је што Кина изгледа напада САД директно:

„Ускоро ће сваки сателит у свакој орбити бити изложен ризику“, наводи се на сајту Бреакинг Дефенсе.

Вјерује се да и Русија развија програм свемирског оружја.

Иза кулиса, већ годинама се ради на томе да се окончају међународни споразуми који ће забранити коришћење оружја у свемиру. САД су се успротивиле нацрту споразума који су Русија и Кина заједно представиле 2008. године, а допуниле 2014. године, због тога што ове две нације тајно накупљају оружје у свемиру.

Како је навело министарство одбране:

„Кинези и Руси немају намјеру да се заправо придржавају било каквог међународног споразума који ограничава милитаризацију свемира, али би веома жељели да вежу руке САД“.

Совјетски савез је шездесетих година развио нуклеарни свемирски оружани систем под називом фракционални орбитални систем бомбардовања. Он је подразумевао орбитирајући стратешки пројектил у нижој земљиној орбити, који је дизајниран да изађе из орбите и нападне САД транзитирајући преко Јужног пола како га не би уочио радар.

Недавни руски војни списи указују на то да би Москва могла поново да оживи овај ракетни систем. Поред тога што би он омогућио Москви да нападне прва нуклеарним оружјем, систем би могао да пошаље и девастирајући електромагнетни пулс у правцу САД који би уништио електронику у великој области.

Изгледа да је Хладни рат званично поново почео, с тим што се умијешала и Кина.

Најбоље је сакрити се у склониште и спремити за све што може услиједити.

Додатно, споразум о забрани свемирског оружја представља дио руских и кинеских напора да нападну САД и савезнике, који се у великој мјери ослањају на свемирске сензоре и оружја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *