ИН4С

ИН4С портал

Карађорђе и Милош имали најбоље лобисте за Србију

Србија је имала озбиљну дипломатију чак и у време кад није смела да има дипломатију. Слала је представнике у најмоћније земље света у време кад је у Србији било мало писмених.

Пише: Ненад Зорић

Вест да је у америчком Конгресу формиран кокус са циљем да обезбеди наставак подршке Вашингтона Албанцима на Балкану била је добар повод да проверимо како Србија лобира и на који начин се бори за своје интересе у геополитичкој игри великих сила.

Свака земља на свету има своје националне и државне интересе, констатује за Спутњик историчар Чедомир Антић, само није свака способна да их брани. Мале земље, сугерише, посебно треба да конципирају своје националне и државне интересе и на посебан начин да их бране.

Стопирали шест албанских резолуција

americki kongres

„Погледајте само колико велике силе издвајају за унутрашњу и спољну безбедност, колико су дела и недела широм планете починиле, уверавајући своје али и стране грађане да је то било у интересу њихове националне и државне безбедности“, напомиње Антић.

Српски кокус постоји и данас у Конгресу, тврди за Спутњик Борко Стефановић, садашњи лидер Левице Србије, а у периоду од 2003. до 2007. заменик амбасадора Србије у Вашингтону, који је имао задатак да формира овај кокус.

Тада је српски кокус, сведочи Стефановић, имао 35 конгресмена и сенатора и био један од два бикамерална кокуса, што значи да су у њему чланови били и сенатори и конгресмени.

Кокуси су, иначе, појашњава Стефановић за Спутњик, интересне организације конгресмена и сенатора које се баве одређеном темом и дају подршку одређеним ставовима или вредностима, односно народима или државама.

То је стара институција и представља незаобилазни фактор сваког лобистичког процеса у Вашингтону. Ти људи нису плаћени, већ све раде из убеђења или зато што имају бираче одређене етничке групе, како они то називају, у својој изборној јединици.

„Сваки етнички кокус или било који други се оснива у сваком сазиву Конгреса. Тако да је албански кокус само обновљен, тачније поново су аплицирали административном одбору Конгреса и само потврдили да и даље делују“, прецизира Стефановић за Спутњик.

Који је српски државни интерес

Američki-kongres-senat

Српски кокус је организовао четири јавна слушања о страдању Срба на Косову и Метохији, нарочито после мартовског погрома 2004., осам писама тадашњем председнику Џорџу Бушу са захтевима да се изађе у сусрет Србији у преговорима око статуса Космета као и око заустављања терора и напада на Србе на Косову и Метохији и њихову баштину.

„И оно што је најважније и што у ствари треба да буде сврха сваког кокуса јесте да је српски кокус успешно зауставио шест проалбанских резолуција и прогурао осам просрпских резолуција. Резолуције су необавезујући али усаглашени документи којима Конгрес потврђује одређени став. Подсетићу вас да током активног рада српског кокуса Конгрес ниједним документом није признао независност Косова„, посебно подвлачи Стефановић.

Ако неко не зна шта жели, категоричан је Чедомир Антић, онда му не вреди да унајмљује адвокате и да ствара било какве војске, па ни дипломатске. Добра политика је, додаје он, сложена, и треба времена и новца да буде остварена, али она може бити добра само ако може да се у основним цртама објасни у једној реченици.

„Таква је била политика народног и државног уједињења у 19. веку која је касније једним компромисом претворена у уједињење Јужних Словена, односно Југословена. Таква је политика Албанаца, да се албанске земље уједине. Таква је политика Хрватске“, истиче Антић.

У Србији већ дуго, наглашава Антић, нема општег консензуса који је њен крајњи циљ јер „морамо да знамо шта хоћемо, морамо тога да се држимо и морамо да будемо искрени“.

Србија је, подсећа овај историчар, имала озбиљну дипломатију чак и у време кад није смела да има дипломатију. Слала је представнике у најмоћније земље света у време кад је у Србији било мало писмених.

Prvi srpski ustanak

„Још је Карађорђе имао свог представника у Паризу, који није успео да дође до Наполеона, али његова преписка се чува. То је читава књига преписке са француском дипломатијом. У Првом светском рату Србија је из посебног фонда плаћала интелектуалце у Британији, али то нису били неки опскурни ликови који могу само Мирјани Марковић и Слободану Милошевићу да се чине као озбиљни“, наводи Антић.

Србију су, каже Антић, ојадили комунизам, југословенство, проблеми које је имала пре 1914… И то мора да се мења, да и даље не бисмо плаћали грешке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Карађорђе и Милош имали најбоље лобисте за Србију

  1. … Neka ga vala Zeče, na današnji dan, kada mu ni danas nije teško da zlomrsi!
    Kažnjeno je to tranje, pomoći njemu nema!
    … Sjeti se Zeče, crkve su oni njegovi, freskopise su oni krečili, kamoli što drugo!
    Nijesmo mi od istoga …

  2. Analiticari,Srbija je imala narod koji se htio i borio se za slobodu,nju nijesu donosili lobisti i analitcari,od kada su analiticari broci za slobodu „dobro“ nam sve ide.Ako narod hoce nesto on to i promijeni,sto ja imama od vremenske prognoze ako sjedim u kuci,ne puno ,mogu da gledam kako pada kisa ili greje Sunce,ako radim u polju itekako je vazna!

    1. Takozvani srbi, ubijeni u pojam od svojih vladara Nemanjica, pod kojima su bili u poluropskom statusu (obratiti se ‘Dusanovom zakoniku’), proveli su tih 350 godina Turske vladavine ponizno im setajuci papuce oko svoje kuce. Nema borbe za slobodu, nema ratova protiv zavojevaca… samo beskrajna poniznost…
      Onda dolazi do promjene bioloske supstance na teritoriji danasnje Srbije bez Vojvodine – Pecki patrijarsi, ocigledno ne zeleci ‘postradati za veru’, odvode sav srpski narod kroz dvije ‘Seobe Srbalja’ kod Cesara – kao branu (topovsko meso) turskoj nadolazecoj imperiji, uz naravno obecanje da tu u Sremskim Karlovcima nece placati porez, vladace po svojoj volji i… nece se kriti u misiju rupu sa svakim Turcinom koji tuda prodje… Istoricari SANU (R Novakovic) kazu da je poslije Seoba u Srbiji ostalo 40,000 – 60,000 ljudi.
      Skracujem – Narodima koji su se naselili na praznu terijoriju, trebalo je 2 – 3 generacije da podignu utanak protivu Turske imperije sto je apsolutno suprotno dotadasnjem ponasanju domicilnog stanovnistva Srbije.
      Razlike u ponasanje su toliko jasne da bole! Naravno, svetosavske naocare daju poseban, izvitoperen pogled na stvarnost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *