ИН4С

ИН4С портал

Како наши клубови губе корак са Европом – Партизан!?

1 min read
Скоро сви поменути момци су у иностранству изградили блиставе каријере, подигли своју цену на седмоцифрене износе, неки су прошли боље неки слабије, али су се снашли. Поставља се само питање где би био Партизан да је сваки од њих остао још две три сезоне, па у Европу отишао са 21, 22 године. Тешко да би изгубили пресудно време да се наметну у лигама "петице", можда би вредели још више и имали много бољу позицију у својим екипама, или у неким много јачим.

Фк Партизан сјутра вече у Београду, игра прву утакмицу 3.кола квалификација за Лигу Шампиона, против атинског Олимпијакоса. Навијачи ”црно-белих” се надају успјеху, очекују најбоље издање играча свога тима, али се страхује од грчког тима који је права ”легија странаца”, у односу на голобраде партизанове фудбалере. Е па, то и јесте тема овог текста.

Када се вратимо у прошлост и видимо ко је све напустио Партизан, за колико новца, а где су и шта раде данас, поставља се питање где би били црно-бели на финансијској и још важније европској сцени да нису „морали“ да их продају за „минималац“ пре него што уђу у трећу деценију живота.

  1. Серију одлазака из Хумске без иједне или са тек неколико утакмица за први тим „отворио“ је 2006. Миралем Сулејмани. Напустио је Партизан као 17-годишњак за само 250.000 евра, отишао је у Херенвен који га је две године касније продао Ајаксу за холандски рекорд од 16,25 милиона. Сулејмани је потом играо за Бенфику, а сада блиста у дресу Јанг Бојса у Швајцарској. Има 20 наступа за Србију.
    Истог лета отишао је 20-годишњи Симон Вукчевић, за око седам милиона у руски Сатурн. За разлику од Сулејманија је скупио 52 утакмице и 13 голова па се може рећи и да је „одрадио“ своје у Хумској. Али ипак, имао је само 20. Касније је играо за Спортинг Лисабон, Блекбурн Роверсе, након чега му је каријере кренула низбрдо (Карпати, Војводина, Левадијакос, Шавез). Наступио је 45 пута за репрезентацију Црне Горе.
    Годину дана касније Партизан је напустио још један момак са минималним сениорским стажом. После свега 20-ак наступа продат је Никола Гулан. Отишао је са 18 година у највернијег пословног партнера црно-белих Фиорентину, а спекулише се да је тренсфер био вредан 2,5 милиона евра. После серија позајмица у Сампдорији, Минхену 1860, Емполију и Кјеву, прешао је у Модену, да би се 2013. вратио у Хумску, али није одушевио. Преселио се у Маљорку, а сада је у Белгији.

  1. Године 2008. отишао је тада анонимни Иван Радовановић. Имао је само два наступа за Партизан, оба у Купу. Са 19 година је такође отишао у Италију, у Аталанту за 1,5 милиона. Током пет сезона скупио је тек 28 наступа у Серији А, три године играо на позајмицама у Пизи, Болоњи и Новари, а од 2013. је у Кјеву. Има десет наступа за Србију.
    Истог лета Партизан се одрекао вероватно свог највећег таленда у последњих 10-15 година. Са свега 18 година постао је капитен црно-белих, али је Стеван Јоветић убрзо напустио Хумску. Купила га је, логично, Фиорентина за око осам милиона. Блистао је током пет сезона на Артемио Франкију, постигао 35 голова у Калчу, а онда отишао у Манчестер Сити за 27 милиона. Није се снашао у Енглеској, проблем су му правиле и повреде, па га је 2015. довео Интер на позајмицу за два милиона, а онда откупио прошлог лета за 14,5. Сада се „натеже“ са Севиљом која није спремна да плати сличну суму за играча који је у три меча два пута дао гол Реал Мадриду. На 46 утакмица у дресу Црне Горе постигао је 26 голова.
    Две године касније отишао је још један суперталенат, опет са 18 година. Адем Љајић се после 38 наступа у црно-белом дресу преселио у, погађате, Фиорентину. Плаћен је око седам милиона. И он је играо сјајно за Виолу, постигао 15 голова у првенству, што га је одвело у Рому 2013. за око 15 милиона евра. После солидних наступа у Риму ипак је постао „технолошки вишак“, провео је сезону на позајмици у Интеру, а сада је једна од ударних играча Торина код Синише Михајловића, који га је откупио за око девет милиона. Има 20 наступа за Србију.

  1. Долази 2011. године и нови деја ву – Матија Настасић, суперталентовани штопер без иједног наступа за први тим напушта Партизан. Одлази у добру, стару Фиорентину за 2,5 милиона евра. Било му је потребно само годину дана у Калчу да се препоручи за тренсфер у Манчестер Сити вредан око 15 милиона. Са 2,5 на 15! За 12 месеци! Није се наиграо у Ситију, иако је био солидан када је добијао шансу на Етихаду. Срећу је пронашао у Шалкеу који га је 2015. купио за 9,5 милиона. Има 24 наступа за Србију, тренутно је стандардни првотимац.
    Занимљиво је да је тог лета Партизан продао још једног врхунског штопера. Додуше, иако је имао „чак“ 20 година, Стефан Савић се доказао у Лиги шампиона, а велики проценат од његове продаје чекао је БАСК из Борче, па се није ни сумњало да ће брзо „отићи“. Купио га је ни мање ни више Манчестер Сити директно из Хумске, за око 12 милиона евра. Играо је ретко у Енглеској, па се преселио у Партизанову тансфер Меку Фиорентину. Блистао је током три сезоне у Фиренци, па је сада један од стубова одбране Дијега Пабла Симеонеа у једном од најбољих клубова Европе претходних неколико година Атлетико Мадриду. „Јорганџије“ су га платиле око десет милиона евра. Има 41 наступ за Црну Гору.
    А 2013. Партизан продаје само што је напунио 18 година и Лазара Марковића. Брзоноги крилни фудбалер одлази за око десет милиона евра у Бенфику. Одмах је постао један од траженијих играча у Европи, па га само 12 месеци по одласку из Београда купује Ливерпул за 22 милиона евра. Нажалост, ни он се није снашао у Премијер лиги, наступио је само 34 пута за „редсе“, углавном у Куп мечевима, а протекле три сезоне је играо на позајмицама у Фенербахчеу, Спортингу и Халу. Сада је на продају, али нема сумње да ће опет имати занимљив трансфер. Ливерпул неће пристати на мање од 15 милиона. Има тек 23 године и 22 наступа за Србију.


4. Исте године одлази и најбољи нападач Партизана у протеклих десетак година. Александар Митровић прешао је као 18-годишњак у Андерлехт за пет милиона евра. На тек 27 наступа за црно-беле постигао је 14 голова. Сада је адут Њукасла који га је купио за 18,5 милиона евра, а овог лета га је нудио Олимпик Лиону за сличну суму. Митровић има 22 године, тек ће доћи његово време, нападачи сазревају за 4-5 година. Могао би да вреди много више уколико се нађе у одговарајућој средини.
Прошлог лета Партизан напушта још један талентовани везиста, са 18 година у Торино код Михајловића за тек 1,7 милиона евра одлази Саша Лукић. За Партизан је током две сезоне одиграо тек 31 утакмицу, а већ у дебитантској у Серији А скупио 15 наступа. Пред овим момком је светла будућност, а Партизан може да се нада само неком солидном проценту од наредне продаје.
Пре годину дана Хумску је задесио најгори „трансфер“ у историји клуба. Момак који је са 18 година обећавао можда и више од Јоветића отишао је без динара обештећења. Проблематичан уговор, надмен став челника и стандардна прича са оцем и менаџером, довели су до тога да фантастични Андрија Живковић са 19 гоодина напусти Партизан. Момак који је скоро сам носио игру црно-белих у првом делу сезоне 2015/2016, доминирао и на европској сцени (пет голова на 11 утакмица), отишао је као да га није ни било. Сада је у Бенфики која стрпљиво гради планове како да га прода за неколико десетине милиона евра за коју годину.
На крају долазимо до поменутог Николе Миленковића, 19 година, тек 44 утакмицице за први тим, буквално једна озбиљна професионална сезона у ногама и одмах „ћао“. То „ћао“ вредило је 5,1 милиона евра, а у пакету с њим у „вољену“ Фиорентину прешао је и 17-годишњи нападач Душан Влаховић. Он ће остати на позајмици у Хумској док не постане пунолетан у јануару, а онда се ин он сели на Апенине.

Скоро сви поменути момци су у иностранству изградили блиставе каријере, подигли своју цену на седмоцифрене износе, неки су прошли боље неки слабије, али су се снашли. Поставља се само питање где би био Партизан да је сваки од њих остао још две три сезоне, па у Европу отишао са 21, 22 године.
Тешко да би изгубили пресудно време да се наметну у лигама „петице“, можда би вредели још више и имали много бољу позицију у својим екипама, или у неким много јачим.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *