ИН4С

ИН4С портал

Како је УДБА „ширила“ комунизам у Далмацији

1 min read

Културно друштво Триљ и Хрватскo друштво историчара “Др. Рудолф Хорват” представили су књигу Бланке Матковић “Сплит и средња Далмације у документима ОЗН-е и УДБ-е (1944.-1962.) – ликвидације и заробљенички логори”.

Ради се о књизи докумената које је саставила ОЗН-а и касније УДБ-а, те разне институције пред крај и након Другог свјетског рата. У књизи је укупно 101 документ, а обухваћају раздобље од 1944.-1962. године, практички од оснивања ОЗН-е.

Најврједнији су они који се тичу ситуације пред сам крај Другог свјетског рата и непосредно након.  Из њих можемо видјети како ОЗН-а излази у јавност из оног тајног дјеловања кроз Партизански покрет и од прољећа 1944. постаје институција, рекао је уредник издања др. сц. дон Јосип Дукић.

У документима се међу осталим, могу наћи црне листе људи које ОЗН-а ликвидирала без икаквог суда, тврди дон Дукић. На тај начин, само у Цетинској крајини је ликвидирано  207 људи.

WhatsApp-Image-2017-05-03-at-09.08.16„Мислим да је јавности битна и чињеница видљива у једном документу који је настао у свибњу 1945., састављен од ОЗН-е Сплит. Ради се о људима постављеним у Пошту Сплит, искључиво с циљем да читају писма. Што ми је посебно било занимљиво, они анализирају писма партизна“, каже дон Дукић.

Књига се састоји искључиво од докумената прикупљених у архивима у Сплиту, Загребу, Риму и Лондону.

Прва прича под називом “10 заповиједи комуниста” садржи преслик истоименог документа, који као и већина докумената у књизи, досад није нигдје објављен.

„Овдје је ријеч искључиво о књизи докумената, осим једног увода који је Бланка Матковић написала, без неких великих интерпретација и мислим да је то највећа вриједност књиге. Што се препушта јавности да може документе видјети и прочитати и сама донијети закључке и сигуран сам да се овим новим документима попуња једна велика празнина“, рекао је уредник издања др. сц. дон Јосип Дукић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Како је УДБА „ширила“ комунизам у Далмацији

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *