ИН4С

ИН4С портал

Како да се изборите са ружним сјећањима?

Према психолозима, присјећање емоција које сте осјетили током неког негативног искуства, попут туге или непријатности, може довести до емоционалног стреса, нарочито ако о томе не можете престати да размишљате.zenaОни савјетују да размишљате о контексту тих сјећања, а не о томе како сте се осјећали, јер ћете тако лакше одагнати њихове негативне ефекте.

Истраживачи Бекман института Универзитета у Илиноису предвођени психологом Флорин Долкос проучавали су бихејвиоралне и неуролошке механизме скретања фокуса са емоција током присјећања и открили да је размишљање о контексту значајно смањило њихов утицај на осјећања.

„Некада се сјетимо како смо се тужно, посрамљено или повријеђено осјећали током неког догађаја, што чини да се осјећамо све горе. То се дешава код случајева клиничке депресије – немогућност одвајања од негативних аспеката сјећања“, каже Долкос.

„Међутим, открили смо да ако размишљате о контексту тих емоција, а не самој емоцији, попут тога какво је било вријеме или ко је све био са вама, веће су шансе да ће ваша размишљања успјети да скрену у другом правцу, умјесто да се предуго задрже на негативним сјећањима“.

Та једноставна стратегија, показало је истраживање, обећава алтернативу другим стратегијама регулисања емоција, попут потискивања или фокусирања на позитивне аспекте.

Учесници студије имали су задатак да подијеле са истраживачима своје најнегативније и најпозитивније успомене. Неколико недеља касније, добили су сугестију која би била окидач за сјећање на тај догађај, а једна група имала је задатак да описује како се осјећала, док је друга требало да опише контекст у ком се десио немио догађај.

Коришћење ове стратегије помаже не само здраво функционисање, него и смањивање негативног утицаја сјећања на нежељене успомене, објашњава Флорин Долкос.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *