ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: СДТ легализовало пљачку у афери“ Лименка“

1 min read
Скандалозно је што Специјално државно тужилаштво у пљачки грађана од 10,6 милиона еура у случају „Лименка“ не налази никакав основ за кривично правну одговорност оних лица која су сачињавала организовану криминалну групу са намјером да се у овом послу неосновано обогате

Скандалозно је што Специјално државно тужилаштво у пљачки грађана од 10,6 милиона еура у случају „Лименка“ не налази никакав основ за кривично правну одговорност оних лица која су сачињавала организовану криминалну групу са намјером да се у овом послу неосновано обогате. У коначном, ставом СДТ да у тим радњама није било основа за кривично гоњење, легализована је пљачка на штету грађана Црне Горе а у корист брата бившег премијере Ђукановића, саопштио је Никола Јовановић, члан Предсједништва Денократске народне партије и функционер ДФ-а.

„Посао око купопродаје у случају “Лименка” обављен на начин да је Управа полиције 2008. године склопила уговор о коришћењу са могућношћу стицања права својине на земљишту на којем се налази зграда Управе полиције и то тендером на којем је Ацо Ђукановић дао понуду од 3.3 милиона еура. Претходно је 2007. године земљиште на којем се налази “Лименка” било предмет компезацијске клаузуле између Управе полиције и фирме “ Челебић” око изградње нове зграде Центра безбједности. Тако је уговорена цијена од 13 милиона, од чега би УП за вриједност од три милиона уступила земљиште Лименке фирми Челебић. Тај посао је због незаконитости поништен и расписан је тендер након чега је склопљен уговор са братом предсједника Владе. Одмах након тога, вриједност изградње зграде ЦБ Подгорица је са 13 милиона порасла на 15, 5 милиона еура“, додаје Јовановић.

Јовановић подсјећа да су на основу потписаног уговора са Ацом Ђукановићем, службеници Управе полиције и МУП-а били дужни да се иселе из тог објекта до краја 2010. године. „Договор је испоштовала једино Управа полиције, која се преселила у нову зграду, а остали су шалтери МУП-а. Влада, МУП и Управа полиције свјесно улазе у вишегодишње кашњење да ослободе „Лименку” новом власнику и тиме брату премијера, у ствари, праве аргументацију да затражи вишемилионску од¬штету од државе, што је и урадио 2012. године. Одлуком Врховног суда то је и остварено, на основу чега је премијеров брат стекао вишемилионску корист.“

„Посебно је спорно то што, по тадашњим правним прописима, продају земљишта је требала да одобри Скупштина Главног града, што се у овом случају није десило, због чега је уговор између УП и брата бившег премијера правно ништаван и није могао да производи правне последице. Међутим, и поред те чињенице, а на основу склопљеног уговора, градска управа на чијем је челу био Миомир Мугоша је уцртала 27.000 м2 смабено-пословног простора Ацу Ђукановићу на простору Лименке, што је касније био основ за исплату енормног износа на име накнаде штете и измакле добити. Очигледно је да се у овом случају радило о мрежи коју су сачињавали општински и државни функционери са намјером да се једном лицу омогући да се неосновано обогати“, наводи се у саопштењу.

Јовановић подсјећа и да су у међувремену одбачене кривичне пријаве против оних лица која су били доносиоци одлука у овом послу, Ивана Брајовића, Јусуфа Каламперовића и Веселина Вељовића. „Основно државно тужилаштво је одбацило кривичну пријаву против Вељовића јер је наступила застара за кривично гоњење док је у случају Брајовића кривична прјава одбачена јер тужиоци нису нашли основа за кривично гоњење за несавјестан рад у служби нити за било које друго дјело које се гони по службеној дужности.“

„Тужилаштво је и на овом случају, још једном потврдило да је у потпуној функцији Мила Ђукановића и актуелног режима и да ће и поред постојања јасних доказа урадити све како би заштитло интересе прве фамилије у Црној Гори. Овдје имамо и случај да је Тужилаштво одустало и од гоњења неких лица јер се уплашило од могућег повратка на неке државне функције, какав је случај са Веселином Вељовићем који је у блиским односима са актуелним премијером.“

„Случај „Лименка“ је класичан примјер намјештеног посла брату тадашњег премијера у којем је учествовало више лица, са намјером да му се омогући стицање вишемилионске незаконите добити. Та лица су, без икакве дилеме, удружена у овај криминални подухват, свјесно злоупотребљавала свој службени положај, могуће и за стицање неке сопствене користи. Да у Црној Гори постоје правосудни органи који свој посао раде по Уставу и закону, истражило би се поријекло имовине лица која су у овом послу учестовала. С обзиром да се овјде ради о лицу које је у крвном сродству са тадашњим премијером, да је остварена незаконита добит од неколико милиона и да су сва лица која су у томе учествовала буквално заштићена од било какве кривичне одговорности, јасно је да се ради о разрађеној коруптивној шеми у којој сваки од појединаца који се налазе на чело државних и општинских органа имају своју улогу и интерес. Због свега се случај „Лименка“ може назвати уџбеничким примјером коруптивног посла на црногорски начин, а непоступање тужилаштва у овом случају представља легализацију још једне пљачке грађана Црне Горе“, поручује Јовановић на крају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Јовановић: СДТ легализовало пљачку у афери“ Лименка“

  1. Bruka šta radi Milivoje Katnić i Veselin Vučković. Da ovako očigledno Aco Djukanović opljačka građane za preko 10 miliona i da to nikoga u Tuzilastvo ne tangira, moze da znači samo.jedno a to je da su se mnogi tamo najeli one Katbiceve čokolade

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *