ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: Држава је дужна да обештети мајке којима су жалбе усвојене

У поступку неуставног, антицивилизацијског и нехуманог укидања права на доживотну накнаду мајкама које су родиле троје и више дјеце, сублимиране су бројне правне брљотине и незаконитости, које у доброј мјери доказују да Црна Гора није правна држава и да у њој не постоји систем владавине права

У поступку неуставног, антицивилизацијског и нехуманог укидања права на доживотну накнаду мајкама које су родиле троје и више дјеце, сублимиране су бројне правне брљотине и незаконитости, које у доброј мјери доказују да Црна Гора није правна држава и да у њој не постоји систем владавине права, саопштио је Никола Јовановић, функционер Демократске народна партија Црне Горе и Демократског фронта.

Јовановић напомиње да се једна од тих неправилности намјерно прећуткује од стране министра рада и социјалног старања као и од службеника у центрима за социјални рад и ставља се под тепих, не би ли се мајке онемогућиле да остваре своја права у поступку. „Велики број корисница накнаде је изјавио жалбе на рјешења којим им се смањује износ накнаде са 336 и 192 на 264 и 144 еур, и у значајном броју тих поступака дошло је до усвајања жалби и поништавања рјешења. Тиме су поништена рјешења о смањењу накнаде а на правној снази су остала она првобитна којима је признато доживотно право на накнаду у пуном износу, односно рјешења којима се признаје право на накнаду у износу од 336 и 192 еур. Жалбе су у већини случајева усвајане због битне повреде поступка јер мајкама није било омогућено да учествује и да се као странке у поступку изјасне о свим чињеницама и околностима које су битне за доношење рјешења“.

Јовановић наводо да по правилима управног поступка поништавање рјешења значи и поништавање правних последица које је то рјешење произвело, односно у овим конкретним случајевима поништава се смањење накнаде због чега постоји апсолутна законска обавеза да се овим корисницама исплати разлика у односу на првобитни износ накнаде, за мјесеце у којима су примали умањени износ. „То значи да су државни органи који поступају у овом поступку дужни да по службеној дужности, за све мјесеце од како су кориснице примиле смањени износ, ретрокативно исплате разлику и обештете кориснице којима су жалбе усвојене. То је јасна законска обавеза чије игнорисање и кршење представља бруталну злоупотребу службене дужности и основ за кривичну одговорност сваког чиновника који у томе учествује“.

„Зато упозоравамо министра рада и социјалног старања, Кемала Пуришића, да прекине да игнорише ове чињенице и да под хитно предузме кораке како би се мајке, којима се срамно укидају накнада, макар у једном дијелу обештетиле. То што је Уставни суд донио политичку а не правну одлуку да се накнаде укину, не може бити аболирање од одговорности министра нити било кога персонално у институцијама јер свјесно крше закон“, додаје Јовановић.

„Уколико под хитно не предузме ове мјере, ДНП и ДФ ће предузети све потребне правне кораке како би заштитили мајке, којима се чак и на овом примјеру отима оно што им по закону и праву припада.  Незајежљивост и бруталност коју је нелегитимна већина у парламенту, али и она у Уставном суду, исказала у односу према мајкама заслужује сваки могући презир и осуду. Очигледно је да им одузимање права на накнаду преко 22.000 жена није довољна мјера отимања већ желе и да сакрију право на обештећење, што свакако показује нову љествицу у нискости њиховог поступања према грађанима и еклатантан примјер деградације права грађана“, поручује Јовановић на крају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *