ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: АСК обмањује јавност о конфликту интереса одборника ДПС-а

1 min read
Агенција за спречавање корупције је, реагујући на моје наводе да штите одборнике ДПС-а који крше закон, изнијела бројне неистинитости са намјером да обмане јавност не би ли створила утисак да ради у складу са законом - саопштио је Никола Јованович, функционер ДФ-а и члан Предсједништва ДНП-а.

Агенција за спречавање корупције је, реагујући на моје наводе да штите одборнике ДПС-а који крше закон, изнијела бројне неистинитости са намјером да обмане јавност не би ли створила утисак да ради у складу са законом – саопштио је Никола Јовановић, функционер ДФ-а и члан Предсједништва ДНП-а.

Његово реаговање преносимо у цјелости:

„Дужан сам због домаће али и међународне јавности која прати процес приступања Црне Горе ЕУ, указати на битне чињенице како бих освјежио памћење оних који пружају институционалну заштиту ДПС-у и како би у АСК-у боље схватили елементе сопствене кривичне одговорности, на коју су изгледа ипак осјетљиви.

Дана 27. 2. 2017. године поднио сам пријаву против 11 одборника ДПС-а за покретање поступка утврђивања конфилкта интереса АСК-у, која је императивно законски, морала да покрене тај поступак, који се по члану 41 води по правилима управног поступка. Из тога несумњиво произилази да су тај поступак морали да окончају у периоду од 30 дана и да ме као подносиоца обавијесте о његовом исходу. Нетачно је да су из АСК доставили било какву одлуку нити обавјештење да су покренули поступак и овим путем их јавно позивам да покажу доставницу да је таква одлука достављена. С обзиром на то да су изнијели нетачне тврдње и грубо обманули јавност, морално би било да онај који стоји иза непотписаног саопштења АСК-а моментално поднесе оставку.

Након евидентне намјере да заташкају цијели случај, дана 2. 6. 2017. године поднио сам тужбу Управном суду због непоступања првостепеног органа и до данас нема никакног одговора јер се очигледно и Управни суд укључио у институционалну заштиту одборника ДПС-а који су у конфликту интереса.

Подјсетићи их и да сам у више наврата до сада, јавно прозивао АСК да у овом случају крши своје законске обавезе и да се већ 8 мјесеци нико испред овог органа није обратио јавности да оповргне моје тврдње. На то су се одлучили тек након последњег саопштења у којем позивам међународне институције да обрате пажњју на овај случај и да се на конкретном примјеру увјере како се примјењује овај важни антикорупцијски закон, указујући при том на елементе кривичне одговорности појединаца на челу институција који би требало да се баве превенцијом и санкционисањем корупције.

Имајући у виду да је директор АСК у родбинксим и политичким везама са актуелним премиијером Владе, и да је његов избор на ту функцију праћен контроверзама које су уџбенички примјер за потенцијалну корупцију, онда и не чуди чињеница да овај орган функционише као продужена рука политичке елите на власти.

Тврдње које су изречене од стране АСК да су у некаквом поступку ‘утврдили’ да одборници ДПС-а не крше закон, је посебно забрињавајуће из неколико разлога. Први је тај што су изнијели неистине да су ме као подносиоца о томе обавијестили јер нису. Други, много значајнији, јесте њихово тумачење изнесено у јучерашњем саопштењу да одборници ДПС-а у Главном граду нису у конфликту интереса. Очигледно у овом органу нису упознати за законом па ћу их подсјетити да је јавни функционер, у смислу члана 3 ЗОСК, изабрано лице у органу локалне самоуправе, дакле одборник. Надаље, чланом 12 ставом 1 је прописано да јавни функционер (дакле одборник) не може бити предсједник или члан органа управљања и надзорног органа, извршни директор, члан менаџмента јавног предузећа, јавне установе или другог правног лица.

Умјесто немуштог и неубједљивог саопштења АСК-а да у овом случају не постоји конфликт интереса, позивам их да јавности објасне како је могуће да су 11 одборника ДПС-а, у тренутку подношења пријаве, истовремено директори и чланови менаџмента јавних установа. И то на следећи начин: Нермин Абдић, одборник и директор Ургентног у ЈЗУ“ Клинички центар Црне Горе“; Момчило Вујошевић, одборник и директор ЈУ „Службени лист Црне Горе“; Ђорђина Лакић, одборник и директор Фонда за обештећење; Небојша Каварић, одборник и директор ЈУ“ Дом здравља“; Ненад Вујошевић, одборник и помоћник директора „Агенције за становање“ д.о.о Подгорица; Јован Рабреновић, одборник и помоћник директора „Депонија“д.о.о Подгорица; Владимир Рајчић, одборник и шеф Биора за економску сарадну и подршку бизнис заједници у Главном граду; Марија Ђуричковић, одборница и шеф наплатног сектора у „Водовод и канализација“ д.о.о Подгорица; Ивана Абдић, одборница и шеф сектора у „Електропривреда Црне Горе АД Никшић“, Наташа Томовић, одборница и директорица ЈУ „Ђина Врбица“; Зоја Бојанић Лаловић, одборница и директорица ЈУ Гимназија “Слободан Шкеровић“.

Посебно истичем и битну чињеницу да ова лица нису могла да обављају одборничке функције јер су у тренутку избора, многи од њих, већ били постављени на јавним функцијама у јавним установама и привредним друштвима јер у члану 12 став 3 је експлицитно нормирано да јавни функционер који обавља послове у државној управи и органима локалне самоуправе не може обављати функцију посланика и одборника, и да је АСК била дужна да, по службеној дужности тада констатује та законска ограничења.

Из свега је несумњиво лако закључити да је АСК, у континуитету кршила Закон о спречавању корупције, одбијајући да примијени закон када су у питању функционери ДПС-а, и то у тренутку избора на функције одборника и сада када је инициран поступак утврђивања постојања конфликт интереса. Сва накнадна образложења која износе и правдања да су водили поступак, су увреда и вријеђање здравог разума грађана Црне Горе јер су у супротности са правном и елементарном логиком.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *