ИН4С

ИН4С портал

Јајце и Мркоњић град – извјештаји ХРТ-а доказују да је Крстичевић био присутан за вријеме злочина

1 min read

Мркоњић град

Извјештаји ХРТ-а о „успјесима“ хрватске војске сада су доказ да је Дамир Крстичевић ипак био присутан током масакра у Јајцима и Мркоњић граду. Министар је негирао кривицу те изјавио недавно да је поносан на своје учешће у војним операцима у БиХ. Међутим, недавно су и хрватски медији проговорили о његовим злочинима.

Хрватска телевизија 1995. године извјештавала о успјесима Хрватске војске на БиХ ратиштима. „Дани поноса“, како ХРТ назива и операцију Маестрал, која је у септембру 1995. године бјесњела по територији сусједне им земље, БиХ, откривају и да је 4. Гардијска бригада хрватске војске 13.септембра 1995. остварила врхунац операције када су ушли у Јајце, преноси РТРС.

Иако је Крстичевић демантовао кривицу архива ХРТ открива снимак на којем он са другим припадницима 4. бригаде коју је водио, развија хрватску заставу изнад, како наводе, већинског хрватског града Јајца управо 13. септембра 1995.

Подсјетимо, хрватски војници су, у мјесту Бравнице код Јајца, 13. септембара 1995. године, у склопу акције Маестрал, изрешетали аутобус пун цивила, углавном жена и дјеце у избјегличкој колони, те га потом погодили зољом и запалили, од чега су погинули и они који су само били рањени гранатом.

mrkonjic-grad

МУП Српске је 2005. године поднио први извјештај Тужилаштву БиХ, у којем сумњиче Тихомира Блашкића, Станка Сопту, Дамира Крстичевића, Марија Петровића, команданте ХВ и ХВО-а, као и више НН припадника 4. гардијске бригаде ХВ и 2. гардијске бригаде ХВО-а.

МУП Српске је 30.11.2005. године доставио Тужилаштву БиХ Извјештај о откривању кривичног дјела и извршиоца кривичног дјела „Ратни злочин против цивилног становништва“ за четири лица и више непознатих припадника 4. гардијске бригаде Војске Републике Хрватске. Поднесени извјештај се односи за кривично дјело за које постоји основ сумње да је извршено 13. 9. 1995. године у мјесту Бравнице, општина Јајце.

Извјештај је допуњен 2007. године. Од тада до данас оптужница није подигнута, али према информацијама Центра за истраживање ратних злочина, истрага се и даље води, наводи РТРС.

Да је 4. бригада Хрватске војске зашла дубоко у територију сусједне БиХ показује и монографија те бригаде, у којој се наводи да су њени припадници учествовали у акцијама Маестрал и Јужни потез, које су биле наставак Олује, а које су спроведене на подручју Дрвара, Шипова, Петровца, Мркоњић Града, Бихаћа, Јајца и других општина у септембру и октобру 1995. године.

Хрватски државни врх данас покушава да амнестира новоизабраног министра одбране, извлачећи из поменутих акција само злочин који се десио у Бравницама, код Јајца, тврдећи да је тада био на допусту. И ако јесте био на допусту, Крстичевића то не ослобађа кривице за злочине 4. гардијске бригаде, сматрају у Центру за истраживање ратних злочина.

„Овдје се ради о типичној командној одговорности, која подразумијева да, ако није наредио, а неко извршио злочин, он га није спријечио, он је командно одговоран. Ако није знао, а накнадно је сазнао послије извршеног злочина и није предузео нити једну радњу да казни та лица, то значи да је аутоматски одговоран јер није подузео ништа да казни те злочине, нагласио је истакао је Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата.

Мркоњићка јама – мјесто гдје су Срби свирепо убијени

mrkonjic-grad

За злочин у Мркоњић Граду осумњичена је и Крстичевићева 4. бригада Хрватске војске. Осим као највећа српска гробница, Mркоњићка јама позната је и по свирепом начину на који су тамошњи Срби убијани.

„Ради се о масовној гробници заробљеника и цивила. Било је старих, изнемоглих дјеце, непокретних,… Оно што је карактеристично за ту масовну гробницу је начин на који је смрт наступила. То су углавном разбијене лобање, фрактуре, преломи костију…дакле не оно што се дешава у оружаном сукобу, од метка или гранате, него повредама нанесеним тупим предметима и другим предметима,“ нагласио је Душко Милетић, предсједник Предсједништва БОРС-а.

„О одговорности за злочине, већ 20 година, ни ријечи. Док Хрвати ћуте, тишину његују и у Тужилаштву БиХ из којег смо, на упит да ли се против Крстичевића или било кога из Хрватске војске води истрага за акције Маестрал и Јужни потез, а на основу извјештаја из МУП-а Српске – кратко добили одговор: „без коментара“.

Да ли је то порука и породицама које већ двије деценије чекају да неко одговара за мучка убиства њихових најближих – у Тужилаштву које финансирају и те породице из својих џепова, нису појаснили“, наводи РТРС.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *