ИН4С

ИН4С портал

Извјештај Стејт дипартмента о ЦГ: Влада притиска медије, угрожени Албанци, Бошњаци…

1 min read

Корупција је међу највећим проблемима Црне Горе у погледу људских права, и присутна је у здравству, образовању и другим владиним гранама, укључујући извршне институције и судове, наводи се у годишњем извјештају Стејт дипартмента о људским правима.

У одјелу „дискриминација и друштвено насиље према етничким мањима“ истакнут је проблем дискриминације према Ромима, Ашкалијама, Египћанима, Албанцима и Бошњацима, особама са инвалидитетом и припадницима ЛГБТИ заједнице.

Дискриминација над Србима у Црној Гори није споменута у извјештају, а чињеница да је у новом саставу парламента повећано процентуално учешће Албанаца и Бошњака такође није споменута.

У извјештају се наводи и да се корупцију примарно карактерише политичко фаворизовање.

Полиција и затворски чувари су понекад користили силу да би од притворених и затвореника добили признања и информације.

„Други проблеми са људским правима укључује убиства која почињавају криминалци, некажњивост ратних злочина, препуњени и неусловни затвори и притвори, неадекватна медицинска брига у затворима, невољност да се одговара на замјерке затвореника о кршењу људских права, продужени притвори прије суђења, одлагање реституције имовине…“, пише у извјештају, превеле су Вијести.

Kршење права на мирно окупљање

Извјештај апострофира и утицај владе на медије преко оглашавања, кршење права на мирно окупљање, неријешен правни статус хиљада избјеглица из ратова 90-их, насиље у породици над женама и дјецом, пракса абортирања зато што дијете „није одговарајућег пола“ и дјечји бракови у ромским заједницама.

Забиљежени су и непоштовања радничких права од стране власти и послодаваца, принудни рад и рад дјеце, укључујући најгоре форме дјечјег рада, дискриминација приликом запошљавања базирана на инвалидитетима, полу и етничкој припадности. Послодавци често нису поштовали правила о платама, радним сатима и безбједности на раду. Некажњивост је такође проблем, али извјештај констатује да је постојао пораст пресуда због корупције, укључујући и неке високе функционере владајуће партије.

izvjestaj 1

Провладини таблоиди воде кампање против оних који критикују власт

Провладини таблоиди настављају да воде кампање против појединаца и особа које критикују власт, наводи се у дијелу извјештаја који се бави медијским слободама.

Извјештај говори и да су независни медији упозоравали на нефер третман и економски притисак од стране министарстава и владних агенција. Центар за грађанско образовање је устврдио да је селективна и нетранспарентна расподјела новца креирала нефер медијско окружење и да представља форму „меке цензуре“. Владини опонентни су наставили са оптужбама да владајуће структуре контролишу РТЦГ и фаворизују ДПС и сателитске партије.

Извјештај констатује да није било физичких напада на новинаре, али да су медији извјестили о пријетњама и нападима на имовину медијских посленика, нарочито новинара који раде за, како се наводи, „проопозиционе медије“.

Акција за људска права је забиљежила 27 напада на новинаре и медије од 2014. и да је већина била напад на имовину, а не на појединце. Извјештај биљежи и случај новинара Јова Мартиновића који је оптужен да је дио криминалне групе коју је новинарски истраживао и да су бројне међународне и локалне организације критиковале дужину трајања пртивора за Мартиновића и тражиле да се осигура фер суђење. Додаје се и да је потврђена пресуда Дамиру Мандићу, али да налогодавци убиства Душка Јовановића нису откривени.

У извјештају се говори и о извјештају Центра за грађанско образовање који је упозорио на селективно и нетраспарентно финансирање медија из јавних фондова, па се награђују медији који су блиску режиму, а ускраћује се новац медијима који доводе у питању званичне политике и праксе Владе.

Напомиње се да је Влада 78 одсто новинских огласа пласирала у нискотиражној Побједи која је претходно била у власништву Владе. да је 53% телевизијског оглашавања отишло РТЦГ, а 73 одсто оглашавања на интернету ишло преко провладиног сајта Портал Аналитика који је добио највише новца и подршке од владиних агенција. Наводи се и да је Медијски институт у извјештају констатовао да је и даље проблем нетраспарентно власништво над медијима. У истом извјештају се констатује да су неефективне мјере да се спријечи илегални медијски монополи и да је потребна већа транспарентност о томе како се јавне институције оглашавају у медијима. Институт је те недостатке описао као озбиљне пријетње функционисању и интегритету читавог медијског сектора, пишу Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Извјештај Стејт дипартмента о ЦГ: Влада притиска медије, угрожени Албанци, Бошњаци…

  1. I amebe, i one ugrožene! Pod stresom od jadna socijalna života, odbijaju da se razmnožavaju.
    … Jedino Srbi nijesu!? … Još su, mora biti, za nešto, za svašto, i krivi!?? … Jadi nas naši znali!!!!

  2. Да су “Бошњаци“ и Албанци угрожени колико Срби, Монтенегро би добио највеће пацке и опомене. На Србе нико не обраћа пажњу, нити се довољно износе фактички докази у вези учешћа у државним органима, запошљавању, притисцима и неслободама у вези националне исповијести( поготово приликом референдума и пописа) , кршење устава по питању језика…

  3. Да. Дискриминација Срба не постоји. Извештај је, изгледа и срочен тако да нам се учини, све у свему, дискриминација Срба не постоји.

    Личи на један прилог у емисији „Вајс“ о Донбасу, где је водитељ усред линије фронта причао о угрожености нпр. Пентакосталаца у Украјини.

    С једне стране Православље, с друге украјински Унијати, а водитељ прича о томе како Пентакосталци (којих у Донбасу има стотинак) не могу више да се моле у својим „храмовима“, већ се окупљају по становима.

    Само показује колико су западне бирократије постале слепе за реалност.

  4. Prilično objekativan izvještaj. Nikad nijesam čuo za prinudni rad i rad djece u CG. Prenaglašeni su i stavovi CGO i Akcije za ljudska prava o tome da država ne troši pare za oglašavanje u “nezavisnim“ medijima. Potpuno je prećutano loše stanje u medijima i to da nevladini mediji ne samo da kritikuju vladinu politiku već vode opozicione kampanje i kampanje pljuvanja i blaćenja. Medijska scena je katastrofalna i to vjerovatno negdje u izvješaju i piše, ali nije navedeno u ovom prilogu. Diskriminacija Srba ne postoji. Navodi se političko favorizovanje, ali to je političko a ne nacionalno favorizovanje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *