ИН4С

ИН4С портал

Зашто су Срби прогнани из Хрватске (први дио)?

1 min read

Пише: о. Гојко Перовић

Када народ прави државу – то је слично послу којим човјек појединац прави своју кућу, брине о свом домаћинству. Домаћинска дјелатност је лијепа ствар. Спада у најплеменитије активости које човек може имати. Градиш, ствараш, ограђујеш од туђег, остављаш потомцима у насљедство…Оваквим радом човјек опонаша Творца. Између осталих разлога, због оваквог рада – Творац је створио човјека.

izgradnja kuce

Државотворна дјелатност људи

У вези са овим дјелањем настали су значајни појмови наше народне свијести: „дједовина“, „стари темељи“, „праг од куће“, „долазак госта у кућу тј. гостољубље“…итд. Све у свему, старање о земаљском домаћинству јесте један од начина да се човјек оствари у свом земном вијеку, и да свој живот учини смисленим. Слично је, дакле, и са народима и њиховим државама.

На другој страни, од самих почетака човјековог постојања присутан је опасан, убилачки и самоубилачки синдром „Вавилонске куле“. Овдје се мисли на појаву у којој човјек то своје газдовање имањем – одваја од Творца, и заборавља на Оног ко му је дао живот и имање, Оног у чије име он газдује. Тада човјек све приписује себи, а поменуто имање постаје његова највећа вриједност, највиша његова мисао, и он га, на неки начин, обоготорава. Такав човјек постаје крајње опасан по околину.
И на колективном и на појединачном плану људско газдовање имањем може да се деформише и да дође до ове крајности обожавања, обоготворења домаћинства тј. државе. Попут извјештаја о „Вавилонској кули“, Библија врло рано биљежи и појаву ове опасности, односно библијски писац, у самим почецима библијске историје, препознаје ово застрањење. Судија и пророк Самуило га веома прецизно описује, када износи свој страх од будућег царства и настанка државе коју су његови сународници тражили ( 1 Сам 8-10 ), а који ће, по њему, довести до тога да људи забораве Бога. На касније написаним страницама Библије, оним које су настале послије Вавилонског ропства, веома је уочљив отклон који библијски писци имају у односу на земаљску државу. Остало је сјећање на цара, и жеља да се он врати, али сада је нарочито истакнута надземаљска, духовна и есхатолошка димензија таквог очекивања. Преокупација земаљском политиком се умањује, нарочито послије трагичних искустава војних пораза, разорења и сеоба, како у Сјеверном тако и у Јужном царству Израиљаца. Зато се, у времену пред сам Спаситељев долазак, у јудејској духовности и друштвеном животу Јевреја, мијешају два осјећаја, двије међусобно супротстављене идеје. Једна је устаничка и политичка, а везана је за обнову земаљског царства, док је друга духовна и апокалиптичка, и она очекује буквални и непосредни Божији долазак на земљу.

crnogorci yes

Националистичка државотворност

У новијој свјетској историји ово својеврсно обожавање државе добило је свој израз у револуционарном национализму. Он је, у суштини атеистичан,  врло овоземаљски ( приземан ), врло конфликтан и ратоборан.

Као што смо рекли у вези појединачне људске егзистенције, тако и на колективном нивоу, народно старање о домаћинству тј. о држави, може бити добро само ако је неодвојиво од побожности. У том случају оно може бити начин да људи и народи сарађују са Творцем, обрађујући и оплемењујући творевину, а не клањајући јој се. А опет, такво дјелање теже ће доводити до убијања и мржње међу људима, јер је богољубље неодвојиво од човјекољубља. Међутим, национализам 19.вијека није био такав. Он је био врста модерног идолопоклонства пред државом. Црква је употребљавана само као декор ( један од важнијих и заступљенијих декора ), у обожавању „тотема нације“. Код Срба, у „светосављу 19. вијека“ има тих елеманата, док код Хрвата нпр. пјесма „Здраво Дјево, краљице Хрвата“ јесте управо израз таквог духа. Ово не значи да су поменути култ Светог Саве код Срба, или, у овом случају, култ Мајке Божије код Хрвата, изворно, по својој суштини – националистички. Никако. То само значи да су умјетничке употребе тих култова у 19. и почетком 20.вијека, изразито националистички, и да су, у одређеној мјери довели до извитоперења њихових јасних духовних основа.

jasenovac

Хрвати и Срби

Хрвати су крајем 20. вијека оформили државу. Када сагледамо околности под којима се то десило, закључујемо да је један од предуслова за стварање те државе био нестанак Срба са територије на којој је она створена. У два маха, у петој и десетој деценији двадесетог вијека, дошло је до неописивог, крвавог злочина над Србима, што је овај народ довео до истребљења и његовог свођења на занемарљив проценат у данашњој Хрватској. Средином 20. вијека Срби су масовно убијани и на силу превођени у другу вјеру, док је крајем истог стољећа стотине хиљада Срба протјерано из Хрватске. У овој другој прилици, Срби су покушали да се физички и војно одбране од хрватског насиља, али то је учињено неспретно и безуспјешно. Послије свега, данас на почетку 21. вијека, најистакнутији хрватски појединци величају Павелићево дјело. Дјело човјека који је предводио покољ Срба у НДХ. Зашто је нестанак Срба схваћен као предуслов да настане хрватска држава, и зашто та држава и данас одише антисрпским настројењем, као својеврсним покретачким духом?

Умјесто постављања ових питања, могао бих једноставно да мрзим Хрвате цијелим својим бићем. Да их мрзим до краја свијета и вијека, због ране коју су ми нанијели, ране дубље од бездана…Међутим, ако за себе и за њих потражим неке дубље разлоге постојања, морам да размислим, да потражим објашњење, да разумијем сукоб који нам се десио, да размислим о томе зашто су нас ранили, и о томе чија је рана дубља и крвавија. Наша – рана и поремећај оних који су убјени и протјерани, или њихова – рана и поремећај оних који су обузети жељом да нас нема…Мислим да нешто од тих разлога станује у начинима и мотивима којима су стваране државе ових народа кроз вјекове историје.

austrougarski konjusari

Од Средњег до Новог вијека

Од 13. до 15. вијека Срби живе зенит свог државног успона и политичке слободе, и тако граде идентитет народа који ствара сопствени културни и духовни израз. А све то граде на темељима универзалне хришћанске вјере и под утицајем православног „византијског комонвелта“. Хрвати у тим стољећима живе као поданици Угарске, са менталитетом поробљених Словена, који у туђем царству чекају прилику за остварење своје политичке слободе. Проћи ће вјекови тежње и надања да ће они ( Хрвати ), на пространој територији западно од Дрине, а јужно од Беча и Пеште, и источно од јадранске обале, – формирати своју аутентичну, словенску, хришћанску државу. Мијењали су се окупатори..Турци, Млечани, Њемци ( Хабзбурзи )… и сабрао се готово читав миленијум  тих и таквих надања. Све то вријеме Хрвати живе у различитим аутономним јединицама ових царстава. Те јединице својим називима ( именима ) говоре о постојању свијести о хрватској народној посебности, али та аутономија није ни близу онога што бисмо могли назвати политичком или културном слободом. Повремено имамо и покушаје да се подигне устанак ( нпр. Зрински и Франкопани у 17. вијеку ), али то је било без успјеха и без нарочите народне масовности. Истовремено, и на истом, већ описаном простору, заједно са Хрватима живе и Срби. Њихов број је нешто мањи, њихова духовност и култура су другачији, али политичка судбина Срба на просторима западно од Дрине, истовјетна је оној хрватској. Поданици туђег царства који су етнички, језички и историјски нешто друго у односу на Беч и Пешту. Сви они дакле, са историјским стрпљењем и упорношћу, чекају ослобођење.

На другој страни, источно од Дрине, Срби живе у знатно већем броју. Њихова велика и снажна држава се, у 15.вијеку, угасила под турском најездом. Међутим, иако живе као поданици Османског царства, Срби су сабрани око Пећке Патријаршије. Патријаршија је израз њихове духовне слободе у политичкој поробљености, али и споменик, свједок некадашњег значајног земаљског царства. Патријаршија је свједок могућности коју су Срби остварили. Могућности да се у мору васељенског православља, од Египта до Кијева, оствари сопствени богослужбени и културни, стваралачки израз. Поред тога, народно предање чува један засебан културни драгуљ, – родољубиви циклус пјесама. Њега генерацијама преносе народни мудраци и гуслари, и он представља препјевану Библију, преведену античку трагедију, и уз Цркву и њену дјелатност, тај умјетнички поетски спјев чува снажну државотворну свијест Срба. Отуда, код Срба у вријеме турског ропства, имамо низ значајних народних устанака и плодних духовних и културних обнова, који свједоче њихову народну виталност. Доба патријараха Соколовића; устанак Срба крајем 16. вијека; дјелатност патријарха Гаврила Рајића и Светог Василија Острошког током 17. вијека; нови устанци крајем 17. вијека и велике сеобе које су покренуте након пропасти устанака; политичка аутономија, а потом и самосталност територије Цетињске митрополије….

Поводом 20. годишњице српског егзодуса из Хрватске, у војно-политичком насиљу названом „Олуја“; поводом 70. годишњице од ослобођења преживјелих логораша из Јасеновца, и освећења Храма Христовог Васкрсења у Пребиловцима, 08. августа 2015.г., за портал ИН4С пише ректор Цетињске Богословије свештеник Гојко Перовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

15 thoughts on “Зашто су Срби прогнани из Хрватске (први дио)?

  1. Bolesna je država i narod koji slavi etničko čišćenje svojih građana , i nijesu hrvati sami no je jednako bolesno skandirati „nož žica srebrenica“ , bolestan i nerazuman je i naš napad na Dubrovnik , ali čitav Balkan je inficiran virusom nacional/šovinizma pa nam se zato i dešava ovo zlo .
    Ako su bili neki iz Bokeljske mornarice tamo onda su to bolesnici , treba ih izolovati i procesuirati , ali oni veze nemaju sa crnogorcima , to su pojedinci .
    Tvoje je pravo da se osjećaš srbinom kao što je i moje pravo da se osjećam crnogorcem !

    Budi pozdravljen !

  2. O čemu ti to Miloše pričaš , zvanična Crna Gora nije učestvovala na ovoj paradi srama , naš ambasador u HR nije išao !!!
    A to što su neke dvije budale sa zastavom „Bokeljska mornarica Zagreb“ išle na paradu srama nema veze sa CG , nego sa njima dvojicom ili koliko ih je već tamo .
    Sumljam da je iko iz CG išao tamo da slavi , ovo mogu biti i neki mudžahedini porijeklom odavde koji žive tamo .
    U pravu si da nemamo ništa zajedničko , mi ne lažemo da bi podrijavali mržnju prema drugim građanima CG .

    1. Па да нисам гледао својим очима јуче директан пренос јер ме је живо интересовало шта то Хрвати имају ново од војне технике(ништа значајно,импресије су само тенкови М-84 који су остали од ЈНА а којих ми иначе имамо 3 пута више) па и да кажете да је неистина.
      Маршира Бокељска морнарица(њих 4 или 5 ) са све њиховом заставом уз коментаре на телевизији „како је управо Бокељска морнарица прва хрватска постројба на Јадрану“ ,а Бока подразумијева се Хрватски териториј).Ако су ово људи који везе немају са „правом“ Бокељском морнарицом из Боке,већ из Загреба,зашто неко од њихових команданата не изда какво саопштење да немају везе са парадом.
      Да кажу да су људи који су носили идентичне ношње само обични плагијатори и шаралатани,па да са Црном Гором немају ништа ?!Ма неће бити !
      То су ти људи иц ЦГ који су ламентирали и плакали над тужном судбином Дубровника,на то варварско гранатирање старог града, УНЕСКО-ове баштине и пљачкање имовине.Не сјећам се да су исти иједну ријеч рекли 4 године касније над проћеривањем 250000 људи, над клањем стараца и дјеце.
      Али се добро се сјећам тог 05.08.1995 год., на дан пада Крајине кад се у једном кафићу у Бару пило и и еуфорично славило.Ту су се окупљале најекстремније присталице ЛСЦГ. То су наша „браћа“ Дукљани-Монтенегрини који су убијеђени да су они и Хрвати исти народ.Нека су,срећан им пут ,ми знамо што смо,ми нисмо Црвени Хрвати.
      Ми смо Срби !

  3. Да ли је неко примијетио Бокељску морнарицу на војној паради у Загребу ?
    То је та „независна“ Црна Гора која трчи свако мало да се увуче у задњицу Хрватима,то су наши Монтенегрини, све маске падају.
    Дефинитивно са њима немамо ништа заједничко.

  4. У блиставом стилу збутегијанца и кумровачког ђака Маровића Миловог! Браво.

  5. Боже помози, ко нас брани и представља добро да смо још увек живи.

  6. Шта зна Гојко о Бели Павлимиру и Травунији? Шта зна о његовом потомку Тјешимиру који је отео ову област од Грка? Шта зна о Војиславу и Владимиру чију хиљадугодишњицу погубљења обиљежавамо догодине? Очигледно ништа, одлука клерикалног комитета је да се историја рачуна од Немањића а Травунију, Дукљу и Примаса Српског Барске бискупије дајемо Стеву и локалним мајмунима да се иживљавају.

    Гојко Перовић, дежурни помиритељ Срба са нашом „браћом“ Црногорцима. Да живи у вријеме НДХ, Гојко би био српски министар у Павелићевој власти.

  7. Perovićem , katunjanin pa još Cuca , evo šta je to srpstvo koje propovjedate kad ja moram da te branim od ovog gedžovana što bi da nas pomjesa sa njegovom pestokupljevinom sa konca i konopca , ono se našlo da se stobom ruga , ovaj produkt sn ohačenja se naša pametan , oj sirotno srpstvo ugašeno !
    Tekst je odličan, zanimljiv , poučan i lijep za čitanje , mada bi se ja drža svoja dvorišta , ali ću rado pročitati nastavak jer ću nešto naučiti.

    1. Хвала ти. Упорно покушавам да помогнем Гојку да се што пре приклони вама. Сад има потврду да му не мислите лоше сбе док се слажете у виђењу расне супериорности подловћенских племена над српским јужњацима. 😉
      Уосталом нама један Гојко дође више мање, лоше пева и још лошије глуми .

      https://www.youtube.com/watch?v=EQhBTmeS_-k

      1. Са којим аргументима узимаш право себи да приписујеш оцу Гојку практиковање, конзумацију или ширење поменутог виђења расне супериорности?

  8. Са великим задовољством читам све текстове о. Гојка Перовића, који су мисаоно снажни и дубоки, духовно поучни, и уз све то ријетко течни и писмени.

    1. Стварно?
      О чему пише Гојко овај пут? Опет о етнофилетизму који калеми нама Србима. Одакле му право да тврди како је зенит српске државности био до 15ог века? Да се није претворио у историчара у међувремену? Јел добио благослов да слободарске подвиге са почетка 20ог века закључно са укидањем црногорске државе и присаједињењем матици дисквалификује као мање вредне?
      Притом придавање већег значаја епском песништву од оног које има, класично је закривање ондашње улоге СПЦ која је битно државотворна. У Цркви су сабирани Срби као православци Светог Саве, где је саборност подразумевала и сећање на слободну српску државу. Тога данас нема, једноставно не практикује се. Што због измишљеног греха етнофилетизма, затим и због још фантастичније икономије. Јесте, Срби треба да снисходе владајућој већини која им без пардона … све по списку. Ценим да је то и због дилема које појединци у врху ПЦуЦГ имају гледе свог националног изјашњавања. Не дај Боже да неког црквењака питате о овоме, одмах ће се позвати на Бога као први и последњи аргумент. И још горе, одузеће вам право да било шта приговорите, без обиза јесте ли се ви и ваши преци уграђивали крвљу у темеље наше цркве.

      1. Аутентични геџован из Бруса – Нијеси испао паметан него управо супротно. Големо је твоје незнање.

      2. Изгледа да си се наждерао смрдљике?
        “…змија се скрива у трави, у пукотинама међу камењем, у расколу ….. руши веру, ремети мир, искорењује љубав, онечишћује Тајну…”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *