ИН4С

ИН4С портал

Више пара од гастарбајтера, него од страних инвестиција

Илустрација

Нема дана да не слушамо премијера Вучића како нас очекује огроман прилив страних инвестиција. Док не дочекамо и то чудо („За 2 године најкасније“), остају нам стари, добри гастарбајтери.

NOVAC

Дијаспоро помагај!

Према подацима Народне банке Србије, дознаке наших радника и исељеника у прошлој години премашиће 2,8 милијарде евра, јер су у првих 11 месеци износиле 2,62 милијарде, што је 10,3 одсто више него у истом периоду 2014.

Највећи прилив новца из дијаспоре регистрован је из Немачке, Аустрије, Швајцарске и Француске. Када се погледају подаци о висини дознака које је дијаспора послала у Србију од 2001. године па до сад, види се да су биле веће од годишњих износа директних страних инвестиција, а изузетак је једино 2006, када су због продаје „Мобтела“ за око 1,5 милијарди евра, улагања инвеститора достигла скоро 4,4 милијарде.

Плате смањене, дознаке повећане

Уредник часописа „Макроекономске анализе и трендови“ професор Стојан Стаменковић израчунао је да је нето прилив директних инвестиција од почетка јануара до краја октобра прошле године достигао 1,44 милијарде евра, а процена је да су у целој прошлој достигле око 1,6 милијарду.

Уколико су те процене тачне, рачуница показује да је српска дијаспора у Србију послала чак 1,2 милијарду евра више него што су целогодишње стране инвестиције.

„Новац који наши људи из иностранства шаљу својима у земљу деценијама подиже стандард многих породица у Србији, њихову куповну моћ, али дознаке позитивно утичу и на производњу. С друге стране, раст дознака у прошлој години последица је и изнудице да се помогне родитељима и рођацима којима је животни стандард знатно пао због смањења плата и пензија, али и губитка посла“, тврди редовни члан Академије економских наука Млађан Ковачевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Више пара од гастарбајтера, него од страних инвестиција

  1. Gosti radnic ili gastarbeiter,ce u buducnosti bit sve manje,ne zato sto ljudi ne odlaze u inostranstvo nego st sve vise njih dobija strani pasos i svoju buducnost ne vide tamo,nazalost!
    Kada je Broz vidio da nema posla otvorio je granicu i pustio narod da ide da trazi hleba ,sto su mnogi i radili tako da je u pocetku pedesetih to bilo neznatno da bi sredinom sesetih doslo do eksplozije emigracije,koja je od tada pa do danas nastavljena nesamnjenom zestinom.Novac koji je od tada usao u Jugoslaviju i naslednice iste sa sigurnoscu se moze reci prelazi 100 milijardi,za jedno ovakvo podrucje je to veliki novac,i zahvaljujuci tom novcu zivotni standard je veci za 20% od onoga koji bi bio bez tog novca.
    Emigracija je uglavnom danas negativno raspolozena prema svojoj matic,sem jednim dijelom Hrvati u toku i posle rat ,kada je stvrana ovakva i ova danasnja Hrvatska.i kod njih je spalsnuo entuzijazam jer finasiranje lopova se ne isplati,ali novac isto pristize.narod salje svojima a i dolazi kuci pa moram rodoljubja tu vise nema,iako malo nedostaje da se to postigne,tako narod vjeruje samo prirodnim nepogodama i katastrofama ,nazalost je tako.
    Ministrstvo za dijasporu i razne druge organizacije tesko mogu promijeniti misljenje kod naseg naroda u inostranstvu,ali ljubavi za zemlju ima,mada svskim danom manje.Mi smo promijenili ili dovelji ljude u istom sitemu koji je dosao na vlasti 45 ,i dans je tako,promijenio se recnik odijevanje i nacin prisvajnja imovne,ali cilj je isti.Nema vise komunista da ubijaju i odnose kuce i fabrike ,ali njihovi unuci donose zakone koji su po svrsi isti onima iz 45 46 47 i tako redom.pod plastom privatizacije ,demokratije Eu i na kraju Natoa sve je to zamijenilo nekada rijeci „sloboda“ili „smrt fasizmu sloboda narodu“.Tako su ti isti koji su sve poubijali i pokrali ,prvi otisli za predstavnike nasih firmi u inostranstvo u diplomate i donosili zakone o olsobadjanju cerina i poreza za uvoz luksuza sa to g mrskog Zapada,danas iznos novac u banke Zapada a novac je ukraden od naroda,mi jos nijesmo sahranili Broza,a koliko cujem ima predloga da mu se ponovo podizu spomenic.ubica se vrace na mjesto zlocina!a zasto i nebi kada ga u Srbiji i Crnoj Gori vise vole od Svetoga Save!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *