ИН4С

ИН4С портал

Ухапшени шверцери оружја повезани са мафијом и политичарима

1 min read

oruzije

Мистериозни Георгеску је из града Александрија, има малу компанију у Румунији, већ неколико година живи у САД

Румун Кристијан Винтила (44) и Италијан Масимо Ромањоли (43), ухапшени у Подгорици након клопке америчких агената, имали су у прошлости сукобе за законом, оптуживани су за везе са мафијом, али су се бавили и политиком.

О трећем ухапшеном – Вирџилу Флавију Георгеску (42), нема трагова на интернету, осим посљедњег саопштења да су му лисице на руке стављене у понедјељак због оптужбе за тероризам и међународни шверц оружја.

Тројку су ухапсили црногорски полицајци, пошто су агенти америчке ДЕА обезбиједили довољно материјалних доказа да су хтјели да продају “брдо” оружја особама повезаним са Револуционарном армијом Колумбије (FARC).

“Мјере тајног надзора инспектора црногорске полиције, нијесу оптуженима остављале могућност да избјегну хапшење, тврди саговорник “Вијести” из полиције. Он је казао да су пратили буквално сваки њихов корак…

У комплетној акцији, учествовали су и припадници румунске тајне и јавне полиције.

Амерички тужилац тражи да се конфискује сва имовина оптуженима за завјеру да почине терористички акт.

Уколико се докаже кривица, њима пријети доживотна казна затвора.

Црна Гора и Америка почеле су процедуру око изручења оптужених САД.

Берлусконијев посланик

Сицилијанац Ромањоли је био посланик партије бившег премијера Силвија Берлусконија од 2006. до 2008. а није изабран на изборима 2008. и 2013.

Од 1989. живио је у Грчкој, одакле се бавио бизнисом од Атине до Лондона, као предсједник Конфедерације италијанских предузетника.

Само три недјеље прије хапшења најавио је да ће да купи италијански фудбалски клуб Парму.

ins3

Румунска организација истраживачких новинара RISE објавила је, у сарадњи са италијанским колегама, његове послове и наводне везе са припадницима мафије.

Ромањоли је био задужен за међународне послове италијанске фирме Енергетика са фармама вјетрењачама, а власници фирме су били под истрагом за криминално удруживање и превару. Сада им се, према новодима RISE, суди у Милану за утају пореза након продаје фирме за производњу алтернативне енергије, повезане са двојицом лидера Коза Ностре.

Прошле године, његова визит карта пронађена је у роковнику мафијаша са Сицилије Калођера де Кара који је ухапшен у Њемачкој, због сумње да се његова компанија бавила дивљом градном.

RISE пише да је Де Каро упознао Ромањолија јер је био задужен да скупља гласове за њега на изборима. Тврдио је да је интервенисао код Ромањолија да се рачуновођи из његове компаније, под истрагом њемачких власти, продужи пасош.

Ромањоли, који је у Њемачку дошао да лобира за гласове италијанских исељеника, негирао је пасошку аферу, али је потврдио да му је Де Каро помагао у кампањи 2008.

Власти су истраживале Де Кара под сумњом да је био контакт за Коза Ностру у Њемачкој. Полиција у Келну тврди да Ромањоли има специјалне односе са Сицилијанцем чији је брат власник кафића у Келну “Италиа 90”, главном састајалишту мафијаша у Келну.

Ромањоли има и конслултантску фирму у Лондону.

Директор под истрагом

Кристијан Винтила је од 1999. партнер у грађевинској фирми Бартер Група са лидером румунске Социјалдемократске партије и бившим чланом парламента Виорелом Хребенциуком, који је у октобру ухапшен и оптужен за два случаја корупције.

ins2

Винтила има и фирму Енергобартер у граду Бакау, због које је такође имао проблема са законом и високим дуговима. Полиција га је, пише RISE, истраживала 2010. за утају пореза а снабдјевачи су тужили компанију. Године 2013. оптужен је за издавање чекова без покрића, али није осуђен јер је случај застарио.

Упркос истрагам, једно вријеме је био савјетник у парламенту а 2009. постао је директор у Агенцији за државне резерве и посебна питања, у чијој надлежности су и залихе оружја. Према писању румунских медија, прошле године је смијењен јер му је одузет безбједносни сертификат, који му је омогућавао приступ подацима о наоружању.

Винтила је имао још шест компанија, а у једној му је партнер бивша супруга, сада судија у суду у Бакау. И Винтила је покушавао да се домогне парламента на листи PSD 2004, након што је био одборник у локалном парламенту Бакау.

Мистериозни Георгеску је из града Александрија, има малу компанију у Румунији, већ неколико година живи у САД.

У спушком затвору до краја поступка

Лисице на руке оптуженима стављене су када су трећи пут дошли у Црну Гору, гдје су планирали да се састану са наводним купцима оружја, прерушеним агентима DEA.

О њиховим доласцима у Црну Гору, овдашњу полицију обавјештавала је и амбасада САД у Подгорици, преко Министарства вањских послова.

Након саслушања код истражног судије, који им је одредио екстрадициони притвор, тројка је спроведена у спушки затвор, гдје ће остати до окончања поступка за изручење САД.

Стојановић: Поуздан смо партнер у борби против криминала

Директор црногорске полиције Славко Стојановић, примио је јуче службенике Сектора криминалистичке полиције који су учествовали у акцији хапшења међународних кријумчара оружја и сарађивали са америчком агенцијом ДЕА и полицијом Румуније.

ins

“Службеници наше полиције су, својим професионалним квалитетима, напорним радом и оствареном добром комуникацијом и координацијом са партнерским службама у овој акцији, још једном показали да је

Управа полиције МУП-а поуздан партнер међународне полицијске сарадње у борби против свих облика криминала”, казао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *