ИН4С

ИН4С портал

Србија: Уграђено прво вјештачко срце

У Клиничком центру Србије данас је успјешно завршена прва операција уградње вјештачког срца. 

umjetno-srce

Како преноси РТС, Владимиру Петковићу (54) из Панчева уграђен је механички орган који треба да му помогне да дочека трансплантацију срца.

Операција која је почела мало послије осам часова, прошла је успјешно и ближи се крају. У операцији је учествовало петнаестак људи, а ову интервенцију је предводио кардиохирург Миљко Ристић који је оцијенио да је велико олакшање завршити овакву интервенцију.

„Коначно немам разлога да се плашим да није протекло како треба. Сада преостаје вријеме постоперативног периода, када су могуће разне компликације, које ми не очекујемо, али спремни смо и за њих. Уколико тај први период, од 12 до 24 сата, прође у реду, пацијент ће бити одвојен од респиратора и моћи ће да полако преузима своје физиолошке функције“, казао је он.

У операционој сали биле су и колеге из Њемачке, које су биле задужене за обуку љекара, који већ имају искуства са оваквим процедурама.

„Овакву операцију не можете да урадите сами. Она захтијева тимски рад и максимално обучене кардиологе, кардиохирурге и инструментарке. Велики број људи увршћен је у ову врсту операције. Знајући њихове квалитете, ја сам од првог дана био сигуран да ће се ово завршити као што се и завршило“, истакао је Ристић.

Према његовим ријечима, постојао је страх да пацијент неће дочекати операцију јер је његово срце било толико ослабљено да није могао сам да пређе ни неколико метара.

„Пацијент је неколико пута био хоспитализован, лијечен медикаментима и ово је био једини начин лијечења који је остао. Добро је да је дочекао то вјештачко срце, које ради већ 45 минута са параметрима које пратимо. Очекујемо најбоље могуће резултате“, додао је Ристић.

Пацијент са вјештачким срцем најдуже може да живи и пет година, а послије тога мора да се појави донор како би се ријешило коначно стање пацијента. Вриједност апарата који ће замијенити биолошки орган, а пацијенту продужити живот, јесте 150.000 еура и донација је произвођача.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *