ИН4С

ИН4С портал

Поништена одлука којом је Солана проглашена заштићеним подручјем

Улцињска солана

Уставни суд Црне Горе прогласио је неуставном Одлуку о измјени и допуни Просторног плана Црне Горе до 2020. године, коју је 2012. донијела Скупштина и њоме земљишту улцињске Солане вратила статус заштићеног подручја предвиђеног за производњу соли, пишу Дневне новине.

ulcinjska-solana1

Оборена Одлука коју је парламент усвојио у јулу 2012. године, још је један у низу неуставних и незаконитих докумената иза којег су стали посланици. У конкретном случају, посљедице по државу и њен буџет могу се мјерити стотинама милиона прихода које смо могли да имамо обзиром на интересовања страних инвеститора да на земљишту Солане граде луксузне туристичке објекте, аеродром…

Подсјетимо, својевремено је Ројал група била заинтересована да на тој локацији гради ексклузивни туристички комплекс. Интересовања за земљиште Солане које обухвата чак 15 милиона метара квадратних показивали су и други инвеститори, а није искључено да неко покрене и тужбу због изгубљене добити.

Уставни суд оцијенио је да је Скупштина доносећи оспорену одлуку прекорачила своја овлашћења и тиме повриједила право сагласности правних прописа, али и начело владавине права, као највишу вриједност уставног поретка.

„Устав је у конкретном случају разграничио правне функције на начин да Влада предлаже просторни план Црне Горе, а да га Скупштина доноси. Насупрот томе, Скупштина је оспорену одлуку, супротно одредби члана 100 Устава, донијела на предлог шест посланика“, наводи се у одлуци суда.

Црногорски парламент, како је установљено, ову одлуку није донио сходно поступку који је прописан Законом за израду и доношење планског документа, а њеним усвајањем прекршио је и Закон о уређењу простора и изградњи објеката.

„Доношењу оспорене одлуке није претходило утврђивање нацрта тог планског документа, достављање мишљења органа државне управе, привредних друштава, установа и других правних лица, није спроведена јавна расправа о том акту. Предлог одлуке Скупштине није поднијела Влада, као овлашћењи подносилац предлога, већ посланици, са позивом на одредбе члана 151. Пословника Скупштине чиме су, по оцјени Уставног суда, повријеђене одредбе члана 40, 42 и 45 Закона“ указује се у одлуци.

Искључивањем Владе из поступка доношења оспорених измјена и допуна Просторног плана Црне Горе до 2020. године, Скупштина је повриједила и уставно начело о подјели власти.

„Уставом прописана подјела надлежности између грана власти, поред осталог, подразумијева да законодавцу није допуштено задирати у Уставом утврђене принципе, који не могу бити ни проширивани, ни ограничавани, односно да Скупштина доносећи законе, друге прописе или опште акте не смије нарушавати начело функционалне непромјењивости. То значи да законодавац начином и резултатом своје интерпретацијене може да нарушава Уставом утврђену функционалну подјелу или посланицима додјељивати и она фукнционална овлашћења која по Уставу немају“, закључује се у одлуци Уставног суда.

Одлуку о измјени и допуни Просторног плана Црне Горе до 2020. године Скупштина је усвојила 26. јула 2012. гласовима опозиције, Социјалдемократске партије, Бошњачке странке и албанских партија. Измјене које су подразумијевале да се на простору Солане не може градити туристичко насеље, што је био план већинског власника земљишта Еурофонда, припремила је НВО МАНС, а потписали су их посланици Бранко Радуловић, Радојица Живковић, Кемал Пуришић, Генци Ниманбегу, Мехмет Бардхи и Невен Гошовић.

Недуго послије усвајања ове одлуке, правни заступници Еурофонда, којим је у то вријеме газдовао бизнисмен Веселин Баровић, поднијели су захтјев за оцјену њене уставности, наводећи да је ријеч о политичкој игри.

Претходно је земљиште Солане 2008. године проглашено грађевинским, уз могућност изградње туристичког насеља на парцели од 15 милиона квадрата у залеђу Велике плаже.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Поништена одлука којом је Солана проглашена заштићеним подручјем

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *