ИН4С

ИН4С портал

Пеан: Јасавић износи неистине о неутралности

1 min read

Пракса је великог броја црногорских политичара, спортиста, културних радника и других из јавног живота да својим флоскулама, свакодневно пласираним на већини медија, покушавају “приближити” НАТО војни савез грађанима, притом занемарујући аргументе оних који не дијеле њихово мишљење. Овој плејади придружила се посланица Азра Јасавић, која је једино у праву кад каже да су сви аргументи у прилог интеграција исцрпљени, каyао је координатор Покрета за неутралност за Тиват, Иво Пеан.

ivopean

Чињеница да Јасавић нигдје није могла прочитати конзистентни аргумент против учлањења у НАТО говори, истиче Пеан, о њеној неинформисаности или намјерном занемаривању тих аргумената. Он додаје да се посланица Позитивне Црне Горе дотакла и става Покрета за неутралност износећи неистине.

“Одговор на питање како једна мала земља која је окружена НАТО и ЕУ земљама може бити неутрална треба да поновимо по ко зна који пут јер ова посланица, у пропагандном маниру, каже да немамо реалан и искрен одговор. Поновићемо још једном госпођи Јасавић да је, у оквиру Лисабонског уговора, дата гаранција свим државама које улазе у ЕУ, а које желе бити војно неутралне, како говори члан 42 став 7 овог уговора да “У случају да држава чланица буде жртва оружане агресије на својој територији, остале државе чланице дужне су да јој пруже помоћ и подршку свим расположивим средствима, у складу са чланом 51 Повеље Уједињених нација. Овим је „ирска клаузула“ гарант неутралности земљама попут Ирске, Аустрије, Шведске, Финске, Кипра, Малте- чланицама ЕУ које нијесу у НАТО савезу и које, иако нису респектабилне војне силе попут Црне Горе, могу уживати своју неутралност. Дакле, ако идемо ка ЕУ не морамо се придружити војном савезу јер су то два одвојена пута”, додао је Пеан.

Флоскулом да се неки људи својим ставом крију иза тезе о неутралности, и притом раде против НАТО савеза Јасавић показује, наглашава Пеан, недостатак демократског капацитета.

Према његовим ријечима, овоме у прилог иде и њена изјава да је заговарање неутралности „изразито сврставање“ против савеза.

„Црна Гора може слиједити и пут Туркменистана гдје су УН показале склоност да релативно брзо признају неутралност једне земље и на тај начин смањи вјеројатност оружаних сукоба, поготово кад се трајно неутрална држава појављује на једном тако трусном подручју. Најприје мора постојати политичка воља једне државе да крене у смјеру стицања трајне неутралности. Питао бих посланицу Јасавић зашто те воље нема”, рекао је Пеан.

Он је истакао да улазак у НАТО није само безбједоносно, него и економско питање.

Подсјећа да је на прошлогодишњем самиту у Велсу донијета одлука да годишњи војни буџет чланица НАТО-а треба да буде “минимум” два одсто БДП-а.

“Из свега овога се да закључити да неутралност није илузија, већ је то најбољи концепт у полицентричном свијету у каквом данас живимо. То доказује и историја која нам која нам говори да је војна неутралност најпрагматичније и најисплативије рјешење за мале државе у свијету у којем доминирају двије или више сила”, закључио је Пеан.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *