Научници су током недавне експедиције у најмањој јужноамеричкој држави Суринаму открили 46 врста животиња које би могле да буду потпуно нове за науку.
Научници, домороци и студенти заједно су пронашли више од 1.300 врста, а тимови биолога сада проверавају које од њих су новооткривене.
Међу необичније свакако спадају жаба Пек-Мен која својим огромним устима може да прогута плен велик колико и она - птице, мишеве и друге жабе. Затим, ту је "жаба каубој", водоземац с белим рубом на ногама и својеврсним мамузама на петама. Пронађен је и сом са оклопом, који се својим коштаним бодљама штити од напада опасних и великих пирана.
Ову необичну рибу један од водича експедиције замало је појео. На срећу, пре него што је завршио на тањиру научници су схватили да је сом нова врста па су га препарирали за своју колекцију.
Истрживачи кажу да је део Суринама у којем су спроведена истраживања врло редак пример нетакнуте природе. "Путујући у то подручје летите стотинама километара и не видите ниједан пут, само непрегледну шуму. То је једно од последњих места на свету у којем се може пронаћи таква дивљина", рекао је вођа програма, истичући да се истраживачи обично концентришу на крајеве који су већ на ивици изумирања.
"Ми ову дивљину узимамо здраво за готово. Међутим, ако јој сада не посветимо пажњу, ни она неће дуго потрајати", упозорио је.





