ИН4С

ИН4С портал

Матија Бећковић: Како би српски језик изгледао да има само две речи – јеботе и супер!

1 min read

Водите рачуна како говорите, важно је и због језика који треба да негујемо, али и због најмлађих који нас са пажњом слушају. Реч о томе колико се језик променио и како изгледа та промена, добио је академик Матија Бећковић. Послушајте га:

О СКРАЋИВАЊУ ЈЕЗИКА

– Предлажем да се цео језик сажме у две речи. Он је већ и сажет, и ви већ погађате да су то речи: јеботе и супер! Не знам треба ли да свој предлог образлажем. Докле ћемо каскати за животом? Предлажем нешто што је одавно наша стварност (и стрепим: да ли ће мој предлог бити усвојен!) Смешно је затварати очи пред реалношћу. То, што ја предлажем, већина је већ усвојила, и мањини се предлаже да нам се придружи, како не бисмо кварили утисак. Ја не тражим да се то уведе, него да се призна и озакони кад је већ дошло спонтано – прича Матија Бећковић за сајт описменисе.цом.

Matija_Beckovic_2

– Ово је век брзине, који је штошта скратио и сажео. Како сам разумео, и сама атомска бомба је резултат огромних сажимања. Храна је одавно концентрисана, а да и не набрајам – шта се све обрело у пилулама? Напредак науке створиће пилуле у којима ће се наћи најразличитија знања и осећања – биће довољно попити пилулу па постићи оно за шта су раније биле потребне деценије.

Наравно, језик не може бити изолован од света и века. Није нормално да се све скраћује, а да се језик шири и продужује. Појавом две свемоћне речи (јеботе и супер) показало се да постоје милијарде непотребних појмова. Модеран човек не зна шта ће са тим баластом а мора да се изражава краће и брже. Показало се да се једном, од тих речи, може рећи више него ватрометима речи и говорничким тобоганима. Невероватна је способност речи „јеботе“ и „супер“: могу бити употребљене безброј пута а да увек значе нешто друго. Набијене смислом који се не може потрошити, оне су се већ показале као успешна замена за све.

matija-beckovic2

Просто је несхватљиво да се нико раније није сетио ова два појма, која су нам била на врху језика, нити запазио каква се моћ крије у ових десет слова! Били су потребни читави томови да се изрази оно што се може далеко успешније рећи са јеботе и супер. Кад би неко био докон, па да размотава и разлаже ове две речи, видело би се да је у њима збијено све оно што је исписано на билионима страница. Тако би обрнутим путем, поново нестало оно што као закопано благо чами мртво у магацинима и полицама библиотека. Али, чему тај обрнути процес? Да су те две речи раније уочене, не бисмо страћили толико времена и потрошили море мастила и папира. Још нисам приметио да постоји неко питање на које се не може одговорити са супер или јеботе.

Нема тог доживљаја који се не може савршено изразити једном од ових речи, па чак и оне – по потреби – могу бити скраћене. Довољно је рећи „у-је“ или „суу“, па стећи углед не само зналца, него и славу говорника! Како је овим открићем постала смешна читава граматика и толике друге области које су израсле из језика! Како су осрамоћени и ухваћени на делу толики празнослови, скрибомани, и гњаватори.

Немогуће је једну од ове две речи употребити на погрешном месту. Нико их није изговорио а да је испао глуп, преопширан, или да се погрешно изразио! Како су постале сувишне толике катедре и професори матерњег језика! Какав су само посао били измислили – да рођеном народу предају рођени језик?! Паметном човеку је одмах ту морало бити нешто сумњиво. Какав је то матерњи језик који се мора учити. И још имати комплекс да га не знаш, и да не умеш да говориш, иако ти је матерњи!

matija-beckovic
Читави крајеви неће више погрешно говорити, јер је немогуће изговорити погрешно јеботе или супер. Да не говоримо колико је њиховом појавом уштеђено. Толики говори, предавања, доказивања, постали су депласирани. Са ове две речи више смо постигли и рекли за кратко време него са свим речима откад смо проговорили до данас. Њихову величину немогуће је изразити неким другим речима него опет њима: „супер“ и „јеботе“.

Ако не верујете да се само с две речи могу заменити све остале покушајте, за почетак, да са супер и јеботе гарнирате све што говорите. Те две речи саме раде, па ћете временом схватити да све оно друго и није било потребно. Нико вам неће рећи да брбљате, тртљате, балегарите, лупате, ако будете употребљавали само „супер“ или „јеботе“. Не каже наш народ случајно да ћете бити паметнији ако ћулите. То је резултат времена у којима се с много речи тако мало рекло. Јеботе и супер су нека врста зачина Ц. Покушајте да их уденете у све што говорите, и тако ћете видети да се слажете са мном, иако вам се то сада чини претерано.

С њима је свака ствар укуснија, а без њих бљутавија!

Узмимо, рецимо, песму Бранка Радичевића ДЕВОЈКА НА СТУДЕНЦУ.

Прочитајте је са овим рефреном, и без њега, па одлучите која је боља.

Кад сам синоћ овде била
Јеботе!
И водице заитила,
Супер!
Дође момче црна ока,
Јеботе!
На коњићу лака скока,
Супер!
Поздрави ме, зборит оде:
Јеботе!
„Дај ми, селе, мало воде!“
Супер јеботе!

Мој предлог ће, с временом, усвојити читав свет. Ја не разумем како би се, на неком другом језику, то исто могло друкчије рећи. Ко не разуме човека који каже супер и јеботе! Долази дан кад ће читави свет уклонити језичке баријере и споразумевати се само са супер и јеботе. То ће бити, јеботе, супер!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

19 thoughts on “Матија Бећковић: Како би српски језик изгледао да има само две речи – јеботе и супер!

  1. Оно што даје посебну драж овом тексту је иронија и сарказам!
    Наш језик је симболични знак припадности нашем народу.Језик умногоме чини биће једног народа.Избор неке речи за означавање неког појма чини ум појединца.Млађе генерације би требало подсећати на то да и у српском језику постоје речи којима се за нешто може рећи да је одлично,лепо,сјајно,а не искључиво,,супер“!Зашто непотребно користити стране речи ако смо за то нешто увек имали домаћи израз? ,,Преферирамо“ уместо да ,,више волимо“(или,,радије употребљавамо“),водимо ,,конверзацију“(или ,,дискусију“) уместо да ,,разговарамо“.
    Желећи да будемо као други никада нећемо бити своји! Неопходно је да чувамо и негујемо наш језик,свесни да је ћирилица наше основно писмо,да не бисмо изневерили сопствену традицију!
    Људи су навикли да изговарају само 50% од целе реченице,ослањају се на друге људе да читају мисли,то није ствар правописа већ несређених мисли у друштву.Можда је и то један од разлога зашто се све мање разумемо.

  2. Multiplikativna rec j***te mnogo je kvalitetnija od reci super. Ona, naime ,moze da se koristi za apsolutno sva stanja, i za ljutnju i za strah, i za radost, i za zaprepascenje, i za prezir, i za tugu, i za ravnodusnost i za nonsalantnost, i za konsternaciju, i za agresivnost i za podredjenost, itd itd. Za razliku od Matije, ja mislim da je to moderno bogatstvo srpskog jezika na tragu Vukove genijalne jednostavnosti. A Matija neka se cera sa ceranjima.

  3. За сто година ће неко казати стих и рећи: „Тако је говорио Матија“! Хоће ли тада ико помињати и цитирати његове садашње пљуваче и негаторе? Сумњам! „Покољења дјела суде“!

  4. Овај дворски лелекач и сваке власти шлихтач , је толико одвратан да се нормалном чељадету смучи кад га види , а тек кад прозбори , ако се ово што оно прича може звати говором ?

  5. Matija je „fosil“ i „debil“, zato vi treba, u skladu sa vašim intelektualnim potrebama, da čitate Jevrema, Zuvdiju, Asanovića, Banjevića, Nikolaidisa i ostale cg „kandidate za Nobela“! Mada, imajući u vidu u što se pretvorila ova nekad ugledna nagrada, ne bi bilo iznenađenje ni da je dobiju!

  6. Јадни су они који ову моралну наказу сматрају нормалном особом, а камоли некаквим параметром у области књижевности или недајбоже политике. Ај полако фосилац!

    1. Ориноко, мрчо, од вас који сте од Црне Горе направили МонтеНигерију бољи коментар се не можа ни очекивати.

  7. Surova stvarnost, prikazana na beckovicevski nacin. Za smijeh i plakanje u isto vrijeme. Zlo vrijeme, srpski jezik se opoganjuje tim budalastinama, a izvode se iz njega i novi „jezici“ popu montenegrinskog. Svakakvih prijebacivanja co’ek da se naslusa, a narod gladan, jadan, bos, go, zedan….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *