ИН4С

ИН4С портал

Логика колаборације

1 min read

Постоји у Тивту фамилија која је прва почела да ради сувенире од палмовог дрвета, у чему су толико вјешти да могу да направе „све што виде“, од двометарске жирафе до трометарске Ајфелове куле. Једни су од ријетких који доказују да паре леже свуда јер су суве палмине гране на Приморју отпад, дочим су пак занатлијама – право благо.

???????????????????????????????Вербална инсталација: Бокељски мементо (Фото: Н. М.)

И сад: сумњам да су ти Руси које сам видио ових дана како с плаже одлазе свако са по сувом палмовом граном – рукодјелци. Прије ће бити да море напуштају са сувениром који је мене подсјећао на метлу, а у њиховим очима, по којима не фали снијега, то што су носили сигурно су били дјелићи рајског дрвета.

Понашали су се очекивано онолико колико је очекиван био и мој страх да нећу моћи да утичем колико ћу дуго, и да ли ћу, Русе моћи да гледам посвуд, у годинама пред нама. На све су стране, наиме, билборди који пучанима поручују латиницом: НАТО је боља будућност, НАТО је безбиједност, НАТО је перспектива.

Пијемонт слободе, географија која је била симбол Спарте, само новозавјетне, Црна је Гора изврнута на поставу, и што је било црно сада постаде бијело, и што се називало злим, сада добро јест.

Како коју ко укључи станицу, у уши му улазе гласови спортиста, писаца, музичара, а у очи слике популарних глумаца који су цјелокупну каријеру изградили у Београду… Изговарају све саме фразе, иза којих се, подвучен крвавоцрвеном бојом, потписује НАТО.

И мислим да нема већег парадокса на планети Земљи него да Црна Гора, баш Црна Гора хоће у коло с глобалним злом, а лицемјерно притом не престаје да казује како постојано његује антифашистичке идеале. Ко на српском није читао Орвелову 1984. нека пожури. Ако се званична Црна Гора могла толико да промијени, како ли ће тек лагано да пожури званична Србија? Не ради се ту више о увијек кварљивом врху (великаши проклете им душе), него о ништавном народном материјалу (истурчи се плахо и лакомо). Када западним фурештима казујем како се у Горском вијенцу налази кључ за тумачење и ове Црне Горе, прате ме са разумијевањем, све док не повучем паралелу о жељи мањинске групе да промијени код да би живјела боље. У западном човјеку више не станује идеја о алтернативи: да се живи боље / да се живи слободно, па нека је и сиромашније. Европљанин ту дистинкцију напросто не разумије. Оно што неполомљени НАТО билборди по Црној Гори казују јесте и да већина Црногораца хоће да живе боље.

Политичке класе покушавају да сопствене интересе прогласе за националне. Те су лажне елите спремне за сарадњу са силом која им осигурава заштиту, упркос чињеници да закони ума и логике, којима се руководи добар дио народа, или ако хоћемо гласача, политичкој класи не значи ништа. Логика уласка у НАТО без референдума отворена је логика колаборационализма. Ко потпише, улази у историју. Погодите с каквим симпатијама код Његоша.

Док палме њишу гране, Петар се II Петровић све брже окреће у 7. по реду гробу, у маузолеју умјесто капеле Св. Петра Цетињског, на врху Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Логика колаборације

  1. Prirodno je da pristalice novodržavnog šovinističkog projekta ovo što piše Nikola Malović u vlastitoj nemoći i zlobi nazivaju „glupostima“ jer ih boli što svaka rečenica iz njegovog sjajnog teksta pogađa „u sridu“!

  2. Bajo, uzeli ste mi riječ iz usta! Ne znam što se neko ko Vukov pravopis smatra „okupatorskim“ sada javlja sa citatima iz istog kad ima svoju „čirgilicu“! Pa naravno da u Vukovo vrijeme nije mogao postojati izraz „pocrnogorčiti“, mislim da ni djeci nižih razreda osnovne škole ne treba objašnjavati zbog čega! Ali, pored „posrbiti“, sigurno je postojalo i „ponjemčiti“, „pomađariti“, „potalijančiti“, „pohrvatiti“, „pobugariti“, itd. Dakle, formirane i postojeće nacije su mogle nekoga asimilirati, ali ne i one koje su nastale sredinom, a neke i samim krajem XX vijeka!

  3. @danilo stojanovic

    Зашто би се лакоми посрбљавали? Која је корист? Лакомима треба нешто што се маже на хлеб а српство јест славно ал` је тешко и већ годинама се баш никако не размазује по `лебу.
    Што се речника тиче могло би се убацити – „порногорчити“.

  4. Још један диван текст Српског писца из Српске Боке. И немојте ви монтенегрини да се позивате на Вуков рјечник.Имате ви Аднанов.Новокомопоновани!!

  5. A moglo bi i „posrbi se plahi i lakomi“? U Vukovom recniku postoji termin „posrbiti“. Ne postoji „pocrnogorciti“.

    Nikola sto ce vam vjestina pisanja kada je upotrebljavate za ovakve gluposti?

    1. А што би Вама добро дошла по која запета док пишете.
      Ево, шаљем Вам неколико, па их распоредите по нахођењу, а прекобројне расходујте.
      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *