ИН4С

ИН4С портал

Искендеров: Од потписивања споразума између Београда и Приштине највећу корист има ЕУ

Постизање нових споразума између Србије и косметских Албанаца представља, пре свега, дипломатску победу ЕУ и потврђује правац Београда и Приштине ка Европи, сматрају експерти, пише РИА „Новости”.

Sporazum Beograd-Pristina

Преговори у Бриселу уз посредништво шефа дипломатије Европске уније Федерика Могеринија резултирали су потписивањем четири споразума, укључујући споразум о Заједници српских општина на Косову и Метохији, који треба да повећа улогу српске мањине на северу, али и у енклавама у остатку покрајине.

Виши сарадник Института за славистику Руске академије наука (РАН) Петар Искендеров сматра да је Београд био принуђен на потписивање споразума са Приштином. Од потписивања споразума највише је профитирала Европска унија, која је била посредник на преговорима.

„Јасно је да је највише од тих споразума добила Европска унија, која је упркос кризи и политички размирицама показала да ЕУ задржава кључну улогу у посредовању на Балкану”, рекао је експерт.

Према његовим речима, корист од споразума имаће и Влада самопрокламованог независног Косова, јер ти документи фактички признају да над за косовским Србима врховну надлежност има Приштина. „За Београд потписивање споразума о Заједници српских општина на Косову и Метохији је изнуђена одлука, с обзиром да је ЕУ јасно дала до знања да без овог документа нема ни говора о напретку у преговорима о приступању Србије ЕУ”.

Он је додао да потписивањем документа косметски Срби добијају гаранцију да могу да развијају економске односе са Београдом, да сарађују у финансијској и културној сфери и заједно решавају питања свакодневног живота. „Ово је максимум на који је Београд могао да рачуна у садашњим околностима”, сматра политиколог.

Што се тиче реализације ових споразума у пракси, Искандеров сматра да ће све зависити од става ЕУ. „Даље ће све зависити од става Европске уније и способности Србије и Косова да проналазе компромисе. Извесно је да и у Приштини, и у Београду постоје радикали и политичари који су спремни да играју на етничку карту. Не заборавимо да се у Србији све гласније говори о потреби за превременим изборима. Али, у принципу, оквири коју су сада успостављени дозвољавају да споразуми буду реализовани”, истиче Искендеров.

Шеф Одељења за европске политичке студије Института за светску економију и међународне односе РАН Надежда Арбатова сматра да су потписивањем споразума Београд и Приштина потврдили свој избор у корист европских интеграција. „Уједињење (косовских срба) де факто појачава њихову позицију на КиМ и ствара подлогу за даље тензије. Колико год је то било парадоксално, до сада су они били расути и Приштина је имала веће могућности за маневрисање”, сматра Арбатова.

Извор: Руска реч

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *