ИН4С

ИН4С портал

Иларион: Нека се украјински унијати не мијешају у политику и не подржавају раскол

1 min read

Московска патријаршија је позвала припаднике Украјинске гркокатоличке цркве да се уздржи од уплитања у политику у Украјини и од подршке расколницима у тој земљи, саопштила је прес-служба Одељења за спољне црквене везе Руске православне цркве.ilarionУ име Руске православне цркве обраћам се у овој сали присутним представницима Украјинске гркокатоличке цркве са молбом да се уздрже од изјава на политичке теме и од било каквих облика подршке расколу, као и од позива на стварање „јединствене помесне Цркве Украјине””, изјавио је шеф синодалног Одељења спољних црквених веза митрополит Иларион, говорећи у Ватикану на Генералној скупштини Синода католичких епископа.

Како је истакао владика Иларион, православне вјернике Украјине „желе да одвоје од Мајке-Цркве, Московског патријархата, за који их везују вековне крвне везе”.

„Нажалост, сукоб у тој земљи који је већ однио хиљаде живота, од самог почетка је попримио вјерске димензије. У његовом настанку и развоју суштинску улогу је одиграла Украјинска гркокатоличка црква. Од првих дана сукоба, гркокатолици су се сложно приклонили једној од страна у сукобу. Упркос устаљеном између Католичке и Православне цркве поштовању канонских норми, гркокатолици су ступили у активну сарадњу са расколницима”, изјавио је шеф ОСЦВ.

Он је подсјетио да је Заједничка комисија за православно-католички дијалог још 1993. године у Баламанду признала да унија не представља пут ка јединству.

„Захвални смо нашој католичкој браћи за искрено признавање паралогизма уније. Ми данас са жаљењем поново констатујемо да унија не зближава православне и католике, већ, напротив, удаљава их”, изјавио је представник Руске православне цркве.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Иларион: Нека се украјински унијати не мијешају у политику и не подржавају раскол

  1. NETREBA KVARITI VELIKI RUSKI JEZIK ! RUSKA PATRIJARHIJA A NE PATRIJARŠIJA . OSJEĆATE LI RAZLIKU I GREŠKU KOJA JE ODOMAĆENA U NAŠEM JEZIKU ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *