ИН4С

ИН4С портал

Хирошима – 70 година од америчког напада атомском бомбом

hirosima 02

Данас се обиљежава 70. годишњица бомбардовања Хирошиме, на коју су САД 6. августа 1945. године бациле атомску бомбу.

Град је разорен, а 13 квадратних километара претворено је у пустош. Погинуло је око 117.000 људи, а од посљедица бачене бомбе страдало је 217.137 особа.

Атомски напад на Хирошиму био је праћен још једним – три дана касније на Нагасаки. Посљедице су биле катастрофалне.

Атомска бомба снаге 13 килотона избачена је из бомбардера са висине од 9.400 метара. Експлодирала је изнад града, на висини од око 600 метара, изазваши топлотни талас температуре 4.000 степени Целзијуса, у пречнику око 4,5 километара.

hirosima2

Само на дан бомбардовања, у Хирошими, која је тада имала око 300.000 становника, погинуло је 70.000 људи. Од притиска ужареног ваздуха и усисног притиска разорено је око 70.000 зграда од укупно 90.000 колико их је било у граду.

Бомба названа „Мали дјечак“ била је резултат вишегодишњег напора да се у оквиру америчког пројекта „Менхетн“ произведе нуклеарно оружје. Војска Сједињених Држава окупила је тадашње истакнуте физичаре и математичаре како би претекла нацистичку Њемачку у производњи атомског оружја.

Први пут у историји, по одлуци тадашњег америчког предсједника Харија Трумана, нуклеарно оружје употребљено је у ратним операцијама. Ти напади су били директан повод за капитулацију Јапана 15. августа 1945. године, чиме је окончан Други свјетски рат.

Претпоставља се да је 129.000 људи погинуло у нападима, а да је барем два пута више умрло од директних посљедица радијације, глади и опекотина.

Hirosima-un-Nagasaki-8

Градови Хирошима и Нагасаки су постали важан симбол у борби за свијет без атомског оружја.

Јапанци вјерују да ће сваку болест или невољу савладати уколико успију да направе хиљаду папирних ждралова. У ту причу вјереровала је и дјевојчица Садако Сасаки из Хирошиме, која је била озрачена од експолозије. Направила их је више од 900 прије него што је леукемија савладала.

Зато дјеца цијелог свијета од дана њене смрти шаљу, заједно са порукама миру, ниске папирних ждралова. Оне се каче на Споменик миру у центру Хирошиме, посвећан малој Садако, али и свој дјеци жртвама рата.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *