ИН4С

ИН4С портал

Годишњица страдања Срба у злочиначкој акцији Бљесак

1 min read

akcija-Bljesak

Навршава се 19 година од почетка злочиначке хрватске војно-полицијске акције „Бљесак“ у којој је убијено 283 Срба из Западне Славоније, међу којима 57 жена и деветоро дјеце.

У акцији која је трајала 1. и 2. маја из западне Славоније, која је тада била у саставу Републике Српске Крајине, односно из сектора Запад, под заштитом снага Уједињених нација, протјерано је око 20.000 Срба.

Напад хрватске војске и полиције на заштићену зону УН сектор „Запад“, почео је 1. маја 1995. у 5.30 сати, и у њему је 16.000 припадника хрватских снага заузело тај дио западне Славоније.

Претходно је, у неколико војних акција до краја 1991. године, из западне Славоније протјерано 67.000 Срба.

Према подацима организација за људска права, након „Бљеска“ ухапшено је 1.500 Срба, а од њих су многи тада били одведени у логоре у Вараждину, Славонској Пожеги, Новој Градишки и Бјеловару.

Према подацима Документационо-информативног центра „Веритас“, за злочине у „Бљеску“ и оне почетком деведесетих година на подручју западне Славоније, нико од хрватских руководилаца није одговарао.

Против команданта Треће гардијске бригаде Хрватске војске Младена Круљца је 2005. година поднијета кривична пријава, али оптужница није подигнута, а он је накнадно унапређен у чин генерала.

Због ратних злочина у „Бљеску“ хашко тужилаштво је припремало оптужницу против предсједника Хрватске Фрање Туђмана, који је, у међувремену, умро 1999. године.

Највећи број Срба избјеглих у „Бљеску“ живи сада у Републици Српској. Они ће са моста у Градишки, названог Мост спаса, сјутра бацити цвијеће у ријеку Саву, што чине сваког 1. маја у годинама послије свог егзодуса, а у цркви Покрова пресвете Богородице у том граду у РС, биће служен помен.

У међуврему, иако је прошло скоро двије деценије, тек око 1.500 Срба, углавном старије особе, вратило се у у западну Славонију.

У цркви Светог Марка у Београду данас ће бити служен парастос поводом 19 година од страдања Срба у Западној Славонији.

За злочине почињене у Западној Славонији, која је била под заштитом УН, нико није оптужен ни пред Хашким трибуналом, ни пред хрватским судовима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Годишњица страдања Срба у злочиначкој акцији Бљесак

  1. Istorija je često okrutna, nemilosrdna, prema gubitnicima, bez obzira na uslove pod kojim je gubitnik došao u poziciju poraženog i žrtve!!
    Za ovaj zločin niko nije odgovarao. Mislim i da neće. Ova zemaljska, ljudska pravna praksa velikih sila nosiće na svom istoriskom obrazu vječnu sramotu zbog činjenice da niko ne odgovara za naislje nad Srbima. Nemam iluziju da se velike sile uzrujavaju zbog nepravde koju čine istoriski nad Srbima.
    Ipak, imam želju da svim CRNOGORCIMA- SRBIMA, kao jednom narodu, pravoslavne vjere, srpskog jezika, bude jasno da jedino zajedno, kao nacionalna, ekonomska, politička cjelina, mogu ostvariti kvalitetan život u svim srpskim zemljama bez obzira na to u kakvom su trenutno statusu te zemlje.
    Za početak, ugledajmo se i učimo od naše braće i sestara u Republici Srpskoj!!!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *