ИН4С

ИН4С портал

ЕУ тражи да Црна Гора раскине уговор о слободној трговини са Русијом

Brisel

Црна Гора треба да откаже све споразуме о слободној трговини, међу којима и онај са Русијом, уочи приступања Европској унији, наводи се у извјештају Европске комисије о скринингу за поглавље 30 – спољни односи.

Извјештај је објављен на сајту европског комесара за проширење Штефана Филеа, пише Дан.

Постојање споразума о слободној трговини с Руеијом и недавно стварање Евроазијске царинске уније подразумијевају да Црна Гора мора да преговара о адаптацијама у овом споразуму о слободној трговини, а затим да се повуче из тог споразума приликом приступања ЕУ“, истакнуто је у извјештају Европске комисије.

Црна Гора примјењује билатерални споразум о слободној трговини потписан између СРЈ и Руске федерације 2000. године.

Последњих година воде се преговори о даљој либерализацији трговине, а у склопу њих и преговори о Споразуму о слободној трговини са Казахстаном и Бјелорусијом, које су од 2010. године заједно са Руском федерацијом формирале Царинску унију, па је било потребно обезбиједити исте услове извоза и увоза, као што је то договорено са Русијом.

У извјештај за поглавље 30 наводи се да је, све у свему, Црна Гора достигла добар степен усклађености са правним тековинама ЕУ у области спољних односа.

Међутим, у области „билатерални споразуми са трећим земљама“ наводи се да треба отказати све споразуме о слободној трговини прије приступања.

„Утицај промјена преференцијалног трговинског режима биће најважнији у случају ЦЕФТА споразума, који се односи на Црну Гору и њене сусједе и представља 40 одсто црногорске трговине. Црна Гора ће морати да се ангажује са својим партнерима како би се организовало глатко отказивање овог споразума“, наводи се у извјештају о скринингу за поглавље 30.

Европска комисија у извјештају о поглављу 30 посебну пажњу посвећује и билатералним инвестиционим уговорима.

Потенцирано је да ће од дана приступања Црна Гора морати да имплементира Регулативу ЕУ број 1219/12 о успостављању прелазних споразума за билатералне инвестиционе споразуме између држава чланица и трећих земаља.

Европска комисија је запазила и да је Црна Гора посвећена главним принципима развојне политике Европске уније.

По званичним подацима Владе, мимо ЕУ, Црна Гора има споразуме о слободној трговини са Украјином, Руском федерацијом, Турском и свим државама ЕФТА – Европско удружење за слободну трговину. Чланце ЕФТА су Норвешка, Швајцарска, Исланд и Лихтенштајн, које нијесу дио ЕУ.

Такође, Црна Гора је закључила седам билатералних инвестиционих споразума с државама које нијесу чланице ЕУ – Азербејџан, Израел, Катар, Уједињени Арапски Емитари, Турска, Македонија и Србија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “ЕУ тражи да Црна Гора раскине уговор о слободној трговини са Русијом

  1. Logičan i očekivan zahtjev birokrata EU prema Crnoj Gori.
    Gospodo draga, nema čuđenja, nema iznenađenja, ako prihvatimo realnost da su sve parlamentarne partije za ulazak Crne Gore u članstvo zemalja EU.
    Ostaje da sadašnja ili neka buduća Vlada Crne Gore, sprovede u djelo ovaj zahtjev iz EU.

  2. Probudi se narode dok nije kasno. Ako nas uvuku u NATO i EU izlaska nam nema. Pa zar ne vidite da će nam članstvo u EU i NATO donijeti samo jad i još veće siromaštvo. Gospode urazumi!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *