ИН4С

ИН4С портал

Дуго путовање у Јевропу (НАТО) Владимира Радуловића

1 min read

Протекле су двије недјеље од како је Владимир Радуловић, високи фунционер Министарства вањских послова и европских интеграција на страницама “Вијести“ објавио ауторски текст под насловом: “Тренутак истине“.

radulovic1

Чињеница да се ради о виском државном функционеру, чије активтности финансирамо углавном ми противници НАТО пакта, те његовом крајње селективном и спорном приступу историји, међународним односима и слободно могу рећи здравом разуму, мотивисала ме да напишем реаговање. Рачунао сам да су странице медија који је Радуловићу свој простор уступио за моје реаговање природно мјесто. На маил, који је садржао реаговање поводом Радуловићевог текста, упућен редакцији Вијести добио сам експресан одговор, у коме је дословно стајало: “Након што реаговање буде објављено у новинама, биће пуштено и на порталу“.

Међутим конкретна реализација оног у маилу потврђеном, далеко је од експресне и  протекло је више од 10 дана од мог реаговања, а да оно није објављено, без икаквих допунских појашњења, зашто се одустаје, или одлаже. Стога захваљујући спремности редакције портала ИН4С, за објективно информисање грађана Црне Горе, у наставку овог текста имате прилику да прочитате Радуловићев став, а сјутра мојe реаговање, чији садржај упркос начелном прихватњу, Вијести већ 10 дана игноришу да објаве.

 

  Tренутак истине

И данас, као много пута у претходним седмицама, мјесецима и годинама, тема је НАТО – да ли НАТО, зашто НАТО, зашто Црна Гора у НАТО!

poster-majmuni

Добро је, ипак, што се овај диспут о чланству, о НАТО-у, о повијести, о будућности, о идеологијама, прошлим и будућим, о побједницима и пораженима, о политичким, безбједносним, економским, моралним расапима и вриједнотама једног или другог рјешења, о још много чему, па и о ефемерним и партикуларним политичким, односно партијским интересима, одвија интензивно и јавно, пред нашим очима, а не иза кулиса и забрана високе политике. У њему учествује и државни врх, и Влада и парламент и опозиција и цивилно друштво и медији и струковна удружења и универзитети и обје академије и обје цркве, готово сви грађани.

bombardovanje-Podgorice

У основи, ствари су једноставне – прије и након разговора са другима, треба разговарати са собом и одговорити себи. Слично као и маја 2006, више него о дијалогу, ријеч је о „друштвеном монологу“ у којем учествују сви. Ако је тако, онда ће и одговор бити сличан.  Упркос свему, па често и упркос себи, Црна Гора је, више пута у посљедњих деценију-двије потврђивала и доказивала да су најтеже одлуке заправо биле и најбоље. Онда када су дилеме биле колосалне, а историјски улози највећи. Зато се 2006. године и вратила себи.

vladimir radulovic

Иако ми се понекад чини да су већ сва питања постављена и сви одговори дати, ипак се питам да ли је довољно пута и на прави начин, поменуто: да модерна политичка историја не биљежи рат између држава које живе и функционишу као парламентарне демократије, све чланице НАТО су такве; да се на нашим балканским просторима ратовало сваких неколико деценија, само у прошлом вијеку бар пет ратова, што великих што „малих“’ – иако малих нема – нијесу мимоишли генерацију наших дједова и очева; да ли смо заиста спремни да терет овакве повијести оставимо нашој дјеци а да их, барем, не покушамо заштити. Прво од себе, а онда и од других; да ли концепт колективне безбједности, и европске и евро-атлантске, јер је недјељива, у компликованом свијету у којем живимо и у којем се традиционалне, али све више и неконвенционалне, сајбер и терористичке пријетње умрежавају, заиста има (бољу) алтернативу; да ли управо мале и безбједносно најнекапацитетније земље – каква објективно јесте ЦГ – имају бољи, рационалнији и економичнији избор; да ли је концепт неутралности за који су се, вођени разлозима сасвим другачијег историјског искуства и суи генерис контекстом распада некадашњих царстава или рушењем читавих идеолошких монолита, опредијелили Аустрија или Швајцарска, заиста примјењив на ЦГ и Западни Балкан; да ли неко ко озбиљно промишља модерну европску политичку историју заиста у то вјерује; коначно, да ли је боље да се ЦГ, када се и гдје одлучује о питањима рата и мира, налази на столу или за столом?

murino miroslav knezevic

Како изгледа када смо се налазили на столу видјели смо и 1918.  и током 1990-их. Да смо били за (НАТО) столом не бисмо данас туговали над трагичном судбином малишана са муринског моста. Али ни за стотинама једнако вриједних живота изгубљених на дубровачком ратишту на коме је, поред живота, нестао и један дио илузија о томе ко смо или о томе што смо вјеровали да јесмо. А да ли ће тај један, наш, 29. глас за НАТО столом имати важност, па можда и снагу, оних великих и важнијих – зависиће поново само од нас.

djukanovic_na_dubrovackom_ratistu

Никад нијесам разумио зашто сувише ријетко и сувише стидљиво говоримо о НАТО-у као о алијанси вриједности јер је то сама срж и њене политичке и њене безбједносне димензије. И њене моћи. Нека зазвучи концептуално утопијски, чак наивно, али негдје у свом најдубљем слоју извор и оштрица НАТО хард поwер је управо у софт поwер-у Алијансе, у чињеници што НАТО није само одбрамбено-војни већ, прије свега, политички савез који успоставља, чува и промовише фундаменталне вриједности демократских и отворених друштава, као и демократске принципе  које баштине.

leskovac-grdelocka-kli

Можемо ли уопште до краја исписати инвентарну листу великих цивилизацијских, политичких, еманципаторских, развојних, модернизацијских, филозофских, научних, културних, просвјетитељских, умјетничких идеја, достигнућа, дјела, проналазака, подвига, које су изњедрила друштва и велике личности из држава које данас чине НАТО и ЕУ.

Ропство укинуто у XX вијеку?

rob 

Покушајте себи одговорити на нека од сљедећих питања: гдје су рођене велике идеје слободе и једнакости,  које су и данас, готово два и по вијека касније, дио политичког жаргона свугдје гдје се још трага за жар-птицом слободе и гдје црква и држава знају шта коме припада? Гдје је написана Magna carta libertatum, недостигнути идеали парламентаризма и џентлменства? Гдје је вођена фанатична борба за независност, грађанска права и слободу,  крвави грађански ратови из чијег пепела је рођен готово митски идеал владе of the people, for the people, by the poeple. Гдје је изречена мисао I have a dream и никад прекинута борба за укидање ропства? У којем друштву су, коначно, и Бжежински и Чомски дио заједничке баштине? Или да се вратимо на наш континент, на Медитеран… Mare nostro као извор и прапочетак демократије, слободе говора, умјетности, колијевка паганства и монотеизма, вјере и секуларизма, па читав скандинавски круг реформације и протестантизма, друштва социјалне правде, благостања и људских права… Гдје је родно мјесто владавине права, подјеле власти и независног судства?

SAD protest - poziv Putinu

Овај списак је, дакако, бескрајан, безвремен и свевремен. Као што је и одговор на поменута питања јасан и једноставан – у земљама и друштвима које су данас чланице НАТО и ЕУ.

Коначно, у НАТО-у су већ и наши сусједи са којима смо дијелили дуго и тешко путовање кроз повијест, језик, море, културу, племенита јужно-словенска стремљења у борби за националну и државну еманципацију,  отпор догматизму и бригу за дисиденте. На крају се, нажалост, мрзили на истом језику и ратовали једни са другима – јер нијесмо били у НАТО-у!

no-nato-on-fence-sm

На крају, какав год био наш одговор, волио бих ако бисмо се, барем на трен и без предрасуда, замислили и запитали: да ли ово кратко и нужно поједностављено путовање ка нутрини тих друштава и све што смо тамо пронашли има макар какве везе са НАТО-ом? И да ли је могуће са другима дијелити само слободу, богатство, идеје и стваралаштво, а истовремено не бити спреман да се, управо у име тих вриједности, са пријатељима и партнерима подијели и терет и одговорност и ризик?

Тренутак је истине. Да ли смо у нашем дугом путовању кроз беспуће повијести сазријевали, схватали и мијењали се или ће, још једном, превладати наша провинцијска мегаломанија. Црна Гора је историјским удесом била, и то је њена несрећа, на раскрсници великих царстава и у епицентру повијесних ломова. Но, да историјски цинизам буде комплетан, истовремено и на рубу, односно на периферији, великих идеја, великог стварања и колосалног цивилизацијског прогреса. Данас смо, можда по први пут, у прилици да постанемо мали, али интегрални дио тог и таквог mainstream-a. Или да га поново одбацимо.

dugoputovanje

Да сажмем: НАТО није само и није прије свега безбједносно питање. НАТО није нужда да бисмо се одбранили ни од Русије, ни од других сила, ни од сусједа. Црној Гори је мјесто у НАТО и да нема члана 5 Вашингтонског уговора. И без НАТО-а Црна Гора је опстајала вјековима на раскршћима историје и свјетова. Друго је најважније: чланством у НАТО ЦГ окончава своје дуго повијесно путовање на Запад. Црна Гора ће постати Запад. Једном за свагда. Не географски, већ вриједносно, историјски и културно. НАТО је претпосљедња, а ЕУ последња станица тог путовања. Безбједност ће бити само додата вриједност.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Дуго путовање у Јевропу (НАТО) Владимира Радуловића

  1. Покушавам себи одговорити, како то рече ова “ преумна“ глава, па се питам није ли то та земља, земља демократије, слободе људских и мањинских права и да не набрајам чега све још не, земља која је у 236 ( двестатридесетшест )година свога постојања ратовала 220 (двестадвадесет) пута тј. није ратовала само 16 година. Боже зар смо толико потонули да и овај медиокритет говори у нечије име.
    Паметноме доста. Уздрављу.

  2. Eто, коначно је и то речено. Коначно је звјерка показала свој траг.
    Ето, то се хтјело – не црногорска независност, не „да се питамо у својој кући“, не слобода, већа да Црна Гора коначно постане Запад.
    Или, да преведемо „велеучени“ текст на српски – ј…те се својим православљем, својим српством, својим хиљадугодишњим историјским искуством које вас је одржало мимо свих изгледа – не, ми морамо, овако биједни, јадни, глупи да се дивимо „Медитерану“, „скандинавском простестантизму“ и другим џиџа-миџама којима савремени “ колонисти“ покушавају да купе наш „Менхетн“ – нашу земљу и слободу.
    А да нам о демократији прича чиновник режима који никад није дана провео у опозицији говори нам о лицемјерју једног ропског менталитета.
    Не са њима, Срби, никад са њима – душу ћемо изгубити!

  3. ТРЕНУТАК ИСТИНЕ!!!

    Дуго су се као, готово неупитни, догмат о аргументованости неопходности евроатланских интеграција, од стране еврофанатика наводиле „европске вриједности“ или „западне вриједности“ како то сада каже Владимир Радуловић. Међутим очигледно је да су уочили да им та тактика више не пролази и да народ неће, тек тако, узети нешто у џаку, неће слијепо да вјерује у причу о некаквим вриједностима док не види конкретно о чему се ради.

    Владимир Радуловић се ( бар дјелимично ) отворио и сада можемо да видимо са ким, или са чим, имамо посла.

    Дакле које су то фамозне западне вриједности ка којима би нас водили, или водали, СДПС и остали поклоници евроатлантизма? Владимир Радуловић у име свих њих и у име НАТО-а и ЕУ каже: то су протестантизам и реформација…

    Прихватање протестантизма значи одрицање од православља. Међу многим јересима протестантизма, које нам се нуде као вриједности, је и одбацивање посредништва Богородице и светитеља у нашем спасењу. Дакле вриједност која се нуди народу у Црној Гори је прекид молитвеног обраћања Светом Василију Острошком нпр.. Какав је то напредак? Да ли је то „непрекидни прогрес, истрајни, мјерљиви и видљиви напредак“ о којем је на „дан независности“ говорио премијер Мило Ђукановић.

    Да видимо шта су још западне вриједности ка којима хоће да нас воде представници евроатлантизма. Владимир Радуловић каже то је паганство. Паганство је многобоштво, одсуство спознаје о једноме Богу. Паганство је вјеровање у „добре“ и зле богове, у мноштво њих, вјеровање у идоле, који су по учењу православне цркве „деус фалсум“, лажни богови, демони.

    Простор у коментару је мали да би се на све освртало па су наведена само ова два примјера вриједности и прогреса до којих би да нас доведу Владимир Радуловић и остали представници евроатлантизма. На крају шта рећи, народе Црне Горе, изволи и изабери да ли ће то бити за тебе вриједности и да ли би да тако прогресираш.

  4. Радуловићев став, а сјутра мојe реаговање, чији садржај упркос начелном прихватњу, Вијести већ 10 дана игноришу да објаве.

    e bas me cudi da nece to da obajve, i to Vijesti.

    Друго је најважније: чланством у НАТО ЦГ окончава своје дуго повијесно путовање на Запад. Црна Гора ће постати Запад. Једном за свагда. Не географски, већ вриједносно, историјски и културно. НАТО је претпосљедња, а ЕУ последња станица тог путовања. Безбједност ће бити само додата вриједност.
    da li ovi ljudi imaju kontakta sa ostalim djelovima svijeta ili se u svojim „strucnim i naucnim“ istupanjma vode jednom idejom kako cese to dopadnuti sefu kojemu bas istorija nije jaca strana,a o kulturi da i ne govrimo.
    Sve ono sto mi imao kao neku istorisku pozadinu i naslestvo a ovi nasi pokusavaju u zadnji momenat da preokrenu je njima itekako poznato,tako da ovakva podanicka i ulizicka pisanja i zakljucak na nekoj konferenciji ostavlja samo bijednu sliku ljudi koji tamo idu i zastupaju nase interese.
    Kljucna tacka i problem je ove vlasti u svemu ovome sto su morali da se izjasne i navodno uvedu sankcije Rusij,sto je naredio vjerovatno neko iz ambasade USA u Podgorici ,neki podsekretar ,da ne kazem sad cistacica.kada se to sprovelo i javno saopstili prestaje svako iole interesovanje za ovaj region jer ovo ne treba nikome,kao strategiski region to je cita izmisljotina,bili smo slijepo crijevo Jugoslavije a ne sada.
    Nabrajanje nase proslosti je cita glupost ,maltene kao da je ovuda prolazio Put svile pa je to raskrsnica svih mogucih karavana i morskih puteva a vazdusna ukrstanja kao izand Franfurta.Neoszbiljnost ovakvog jednog teksta je garancija da mi sigurno necemo tamo.
    Ko je povjesnp putavanje na Zapad,mozemo slobodno reci da je to povjesno putovanje otvoreno na Jug u pravcu Barija linijom koju je otvorila nekada prekookenaska plovidba iz Bara ali na Zapad nije mi poznato,u koliko Dubrovnik nije Zapad ,ali i ako je Dubrovnik taj Zapad u njega su dolazili karavani ali ne iz Crne Gore ili preko nje,jer nije bilo puteva.Puteve na Primorje i neka znacajnija infrastrukturna desavanja su poceli Francuzi 1806,istoriski je to bilo juce,ali taj Zapad je dosao ovdje a ne mi tamo.
    Dok nas ovako zastupaju dobro je za nas ,nema od NATO pakta nista,a ako se i desi bice to pred Njegov raspad da ovdje razmontiraju radioktivnu municiju i dodatno nas ozrace kao da nam je bilo malo 1999.
    Ovaj tekst ovog gospodina je cisti pamflet ,gdje smo se mrzeli na istom jeziku kaze ,sada treba da se volimo na Engleskom uz naoruzanje koje dobijemo od onih koji su nam sve to zakuvali ,ali bez nas to nebi bilo moguce ovo se mora dodati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *