ИН4С

ИН4С портал

Демос спреман за самостални наступ

Демос је, уважавајући разлике, отворен за сарадњу са свим опозиционим странкама, појединцима, невладиним организацијама, синдикатима и свима који не реторички него дјеловањем показују да им је циљ исти изградња демократског и праведног друштва, казао је функционер тог политичког субјекта Горан Радоњић.

goranradonjic

Он је у интервјуу за „Дан” рекао да Демос наставља политичко дјеловање мирно, охрабрени реакцијом грађана и бројношћу подршке.

„У прилог томе говоре и прва истраживања јавног мњења, казао је Радоњић.

Како тумачите актуелне процесе на политичкој сцени у Црној Гори?

„Садашњи процеси на политичкој сцени, у којима поједини, легитимно, виде и неке негативне аспекте, имаће, но мом мишљењу, доминантно позитивне исходе. Назвао бих го профилисањем политичких опција. Већ дуго су у различитим групацијама, како у опозиционим, тако и владајућим, примјетна неслагања и у погледу најважнијих циљева и у погледу начина доласка до њих. Очигледне разлике међу владајућим странкама, а и унутар њих, често су биле исказане у веома оштром тону, што би у стварном демократском друштву довело до пада Владе или барем до оставки високих функционера. Умјесто тога, превладавао је опортунизам и, рекло би се, тежња за очувањем привилегија.

У опозицији је заједничко дјеловање неријетко било прилика да се вишком појачане реторике покушају прикрити очигледни недостаци, некад, мора се признати, и нерад, па и недоследност. На другој страни, имали смо напоре да се наступа одговорно, културно и засновано на демократским начелима, са циљем да се дјеловање усклади, да се понуде рјешења за тешке проблеме у готово свим сегментима друштва. Формирање странака, међу којима је и Демос, вјерујем, учиниће политичку понуду јаснијом, прецизнијом. Мислим да ће више грађана моћи да се опредјељује тако што ће подржати неке идеје и људе који те идеје заступају, а не да буду против нечега, знајући да им опција којој дају повјерење не одговара у потпуности. Да не помињем како је за неке бираче било и непријатних изненађења, па и отворене преваре, попут оне након прошлогодишњих избора у Подгорици.
Ко од опозиционих и другнх субјеката може бити партнер Демосу у процесу смјене власти?

– Смјена власти је циљ сваке опозиционе странке на свијету.

У Црној Гори, сасвим је јасно, то је основни предуслов да се започне са грађењем демократског друштва. Неопходно је да постанемо друштво у коме грађани неће бити изложени притиску, у коме ће се власт формирати на основу легалних и легитимних избора, а не на начин доказан у случају „Снимак“, друштво које ће се заснивати на одговорности, гдје ће се афирмисати разлике и политика формулисати као њихова резултанта и, најзад, да систем грађанима ствара сигурност, стабилност и прилику за остварење просперитета. Као савез који свој задатак види на тај начин, Демос је, уважавајући разлике, отворен за сарадњу са свим снагама, опозиционим странкама, појединцима, невладиним организацијама и синдикатима, дакле са свима који не реторички него дјеловањем показују да им је циљ исти изградња демократског и праведног друштва. Ми настављамо политичко дјеловање мирно, охрабрени реакцијом грађана и бројношћу подршке. У прилог томе говоре и прва истраживања јавног мњења. Зато је Демос спреман и на самосталан наступ, јер вјерујемо да понуда у којој афирмишемо политичку културу, толеранцију, стручност и посвећеност има подршку грађана и да ће је имати све више и више.
Goran Radonjic demos
Имајући у внду да ће наредна година бити изборна, мислите ли да постоје услови за одржавање фер и слободних избора?

– Само то питање, које вјечито постоји у свим озбиљним анализама политичких процеса, говори о томе да много тога није у реду у нашем друштву. Једна смо од ријетких земаља са вишестраначким системом гдје се то питање поставља, а систем је направљен тако да случајеви попут „Снимка“ не само да нису изузетак, него правило. Од чувеног поштолога, преко избора у Никшићу и Беранама, система , један запослени, четири гласа“, до недавно откривених докумената о злоупотребама у Подгорици, стално се наставља пракса која никако да добије судски епилог. То је и једна од кључних препрека у европским интеграцијама и питање које потенцира и Европска унија. Учињени су неки напори на плану законодавства, али они још чекају на примјену, уз цинично објашњење да примјена касни због недостатка новца. Зато ћемо пажљиво пратити како се тај процес одвија и у складу с тим и доносити одлуке, при чему ниједна могућност није искључена, наравно, узевши у обзир и ставове осталих друштвених чинилаца.

Режим опањкава сопствене грађане

Како коментаришете наводе из депеша о сусретима Лукшића у САД и Њемачкој, посебно дио о оптужбама на рачун СПЦ, опозиције и НВО?

Има много дегутантног у томе како представници власти иду по свијету и наступају на крајње инфериоран начин, опањкавајући сопствене грађане и тумачећи нашу ситуацију некаквим завјерама, а све са циљем да сакрију своју одговорност за стање у друштву и да себе прикажу као некакве факторе на које се може рачунати. Можемо само да замислимо како их посматрају страни представници, и колико их цијене. Занимљив је и тај моменат са помињањем опозиције, НВО сектора, па и Цркве. Власгодршци не могу ни да замисле да појединци, удружења, а поготово Црква, могу сами да формулишу своје ставове. Сасвим пројектујући сопствени начин понашања, властодршци мисле да је само могуће некога слушати, и спроводити нечије налоге.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

23 thoughts on “Демос спреман за самостални наступ

  1. mladjani lekic je iskusnom danilovicu, kad je vidio da mu je ovaj ‘“doveo“ samo tridestak nebitnih clanova nove, rekao: „gorane, ja sam mislio da si uticajniji i uvazeniji u novoj“! E sad, malo im je njihov pulen, Marko Milacic poremetio odnose sa finansijerom Perovicem Miskom, zbog ove depese i svadje sa Ivanovicem Zeljkom. Pa sad kao vele, spremni smo za samostalni nastup. Sprdnja od morackog filozofa i crmnickog diplomate!

  2. Radonjicu jos imas obraza da pricas nesto sram te bilo ti i danilovic clanovi nacionalne srpske stranke odoste u crnogorsku stranku lekica .Prle i ovi ostali pozmirepi toliko su jadni i bijedni da je to strasno df na ivici cenzusa ha ha ha ali dobro brzo ce terapija malo kasni.

  3. Андрија мандић је највећи лажов и преварант. Ко је уопште он да представља Србе у Црној Гори. Он је кум Ђукановића и зна се како и зашто ради.

  4. Koliko vidim, niko od komentatora iz Fajronta (ha ha, svaka čast, Realno) nije pročitao šta čovjek kaže u intervjuu. A nema mu se šta prigovoriti. A vi, Fajrontaši, samo nastavite sa ludilom. Kad potjerate i posljednjeg normalnog birača i padnete ispod cenzusa, moći ćete komotno da mlatite praznu slamu, ali u kafani.

  5. U situaciji kada je dps jako lose lekic daje sebi za rpavo da pokusa da cijepa najjaci politicki subjekat DF
    Sad,vjerujem da se pokajao kad vidi sa kim se udruzio

  6. Kakav paradoks. Radonjića proglašavu izdajnikom oni koji su sa PzP-om u koaliciji. „Partisjki Srbi“, zar ste zaboravili da je Medojević izglasao Ustav kojim je srpski izbačen kao službeni? Ako je sada Radonjić izdajnik, šta je onda Medojević?

    1. Nebojša Medojević nije nikada pretendovao da bude politički zaštitnik prava srpskog naroda u Crnoj Gori. Isto to važi i za g-dina Miodraga Lekića. Njihove političke ličnosti i ideologije ne uklapaju se u ideološki koncept NSD-a, Njihov politički odnos sa ovom srpskom partijom nastao je kroz DF, prije svega zbog cilja rušenja jednog nedemokratskog i diktatorskog režima. Teško bi u normalnim okolnostima došlo do predizborne koalicije slične DF-u. U normalnim evropskim demokratijama nema sličnih predizbornih koalicija. Na samom kraju, gospoda Medojević i Lekić nijesu Srbi, da bi mogli izdati borbu za prava srpskog naroda u Crnoj Gori, niti su ikada bili članovi NSD-a da bi mogli izdati odluke i deklaracije donesene na organima te stranke. Oba su bez obzira na ideološke razlike za NSD bili prihvatljivi kao saborci za rušenje režima i kao političke ličnosti sa kojima bi opoziciona snaga NSD-a mogla poljuljati vlast, što se i pokazalo tačnim. Međutim u okviru samog DF-a desio se čudan proces, da oni koji su bili članovi NSD-a, i visoki funkcioneri u toj srpskoj stranci, prateći ličnost Miodraga Lekića, prihvate kao svoj i njegov ideološki koncept, koji se kao što vidimo zalaže i za afirmaciju tkz crnogorskog jezika, a istovremeno preko noći odbace ideološki koncept NSD-a, u čijem su stvaranju sami učestvovali i za koji su na organima svoje bivše stranke glasali. Ova priča koju priča g-din Radonjić u ovom intervjuu je u stvari priča DF-a, preuzeta i prenijeta iz DF-a.I to je priča koja je postala vezivno tkivo u retorici svih opozicionih subjekata, tako da je među njima po ovim pitanjima malo razlike. Međutim ima razlike u djelanju. Dok je g-din Lekić načinio potez koji odgovara vlasti, jer slabljenje najjačeg opozicionog subjekta na političkoj sceni teško da odgovara kome drugo, ali istovremeno nije izdao svoje ideološke principe ( u zvaničnoj djelatnosti), sa druge strane su pored slabljenja najjačeg opozicionog subjekta, gospoda Radonjić i Danilović oslabili i najjačeg konstituenta DF-a ( ili pokušali da oslabe), dakle NSD. I ne samo to, oni su preuzeli ideološke principe g.dina Lekića kao svoje, a odbacili one principe koje su u okviru NSD-a godinama kreirali i izglasavali na organima te partije, i na osnovu kojih su pokrivali javne funkcije i dobijali glasove. I preko noći od političara jedne sekularne srpske stranke u Crnoj Gori oni su postali političari građanske provinjencije koji kao ozbiljnu politiku zastupaju i afirmaciju tkz crnogorskog jezika. Dakle jedna metamorfoza zaštiitnika srpkog jezika i prava srpskog naroda u Crnoj Gori u građanske političare koji se bore i za afirmaciju tkz crnogorskog jezika. Afirmatija tkz crnogorskog jezika, kao ideološki princip Miodraga Lekića, može biti uvažena, jer g-din Lekić nije Srbin, a njegov kompromis u tom smislu jeste što iskazuje da srpski treba da bude ravnopravan, ali što se gospode Radonjića i Danilovića tiče u pitanju je klasična izdaja, jer teško da će se u okviru Demosa moći boriti za one ideološke principe koje su kreirali i glasali u NSD. Zato je DF bio najbolji okvir za djelovanje svih ovih političkih subjekata i sjajna ideja. Kakva je sada snaga ovog političkog saveza ja ne znam, ali mislim da ukoliko opet uspiju da oko sebe okupe intelektualce i određene vanstranačke ličnosti da će njihov koncept rušenja vlasti biti pobjednički bez obzira bilo to kroz izbore ili kroz najavljene proteste, koji bi bili najbolji način ukoliko narod za njih bude bio raspoložen.

  7. Profesor srpskog jezika koji se bori za afirmaciju crnogorskog jezika, koju je kao cilj Demosa i dio njegove ozbiljne politike proklamovao lider tog političkog subjekta g-din Miodrag Lekić. Naravno znali smo da je Lekić neko ko bi mogao da bude na fonu toga i to je njegovo legitimno pravo, i jedna od razlika koja je postojala između njega i drugih konstituenata DF-a i u trenutku formiranja tog opozicionog saveza, koji je inače formiran ne da svi njegovi konstituenti postanu jedno, već da svi zajedno bez obzira na razlike koje među njima postoje sruše režim Mila Đukanovića. Teško da bi u normalnim okolnostima bile u jednoj predizbornoj koaliciji spojene ideologije PzP-a , NSD-a, DNP-a , Radničke partije i ličnosti Miodraga Lekića proizišle ipak u svom korijenu iz jedne komunističke matrice. DF je nastao kao skup različitosti koje su u referentnom momentu imale isti cilj. I kako stoji, načelno svi taj isti cilj još uvijek imaju. Da li su veće razlike između Miodraga Lekića i NSD-a sada nego što su to bile 2012-te godine. Mislim da nisu. Lekić je želio da DF postane politička partija, ali je na prvom koraku u tom procesu sasiječen. Jer je nelogično da npr. NSD uzima ideološke stavove koje propagira Miodrag Lekić, tj. da zanemari svoje osnovne ideološke principe. U polju gdje se mišljenja Lekića i NOVE nisu podudarala, Lekiću je očevidno smetalo što NSD tu vodi politiku u skladu sa svojim načelima. On je izabrao odlazak iz DF-a i to je zaista,sasvim legitimno. Ali najopasnije od svega je to što su politički predstavnici NSD-a poput gdina Radonjića i gdina Danilovića koji su dakle pripadali ideologiji različitoj od one koju zastupa Miodrag Lekić pristali da danas budu protežeri i perjanice te ideologije zanemarujući i odbacujući onu koju su sami kreirali i glasali na organima NSD-a u toku zadnjih 15-ak godina. To pokazuje da se dogodila ozbiljna stvar. Politički predstavnici Srba u okviru DF-a su izgubili svoj osnovni politički identitet u praćenju ličnosti Miodraga Lekića, zaboravljajući da su sa Lekićem u politički odnos stupili ne zbog ideološke podudarnosti sa njim već zbog podudarnosti cilja i potrebe da se konačno sruši režim Mila Đukanovića. Moram podsjetiti i da je dobar dio glasača DPS-a imao krajem prošlog i početkom ovog vijeka sličnu identitetsku promjenu prateći ličnost Mila Đukanovića, koji je u jednom momentu transformisao svoj crnogorski- prosrpski identitet u crnogorski- antisrpski identitet. To jednostavno nisu dobre stvari. Lekić možda nije povukao dobr politički potez praveći Đukanoviću relaksiranu situaciju ali je i u svom odlasku iz DF-a on nastavio da prati svoj ideološki koncept. Kod bivših funkcionera NSD-a imamo odlazak iz NSD i DF i napuštanje svog ideološkog koncepta, koji si kreirao i glasao, i postajući nešto drugo što vodi u potpunu promjenu političkog identiteta ( i ne samo političkog). Zato narod za takve stvari umjesto ovolike opservacije jednostavno za lica poput g-dina Radonjića ili g-dina Danilovića upotrijebi samo jednu riječ – IZDAJNIK!

    1. Tako je … Dva velika izdajnika srpskih nacionalnih interesa su Radonjić i Danilović. Za Danilovića ništa novo, ali ovaj Radonjić je ogromno razočarenje. Borac za srpski jezik … Bože sakrili ….

  8. Samo vi pljujte plaćenici Demokratskog fajronta, a onda izađite u javnost sa pitanjem: zašto nas niko neće? Zašto nas svi napustiše?

  9. Demos hoce saradnju sa svima, a DF nece ni sa kim. DF-u niko ne valja, ni Lekic, ni Becic, ni Rakcevic, ni Milic, ni Pajovic. Ima ih od nabrojanih koji su odavno asistenti vlasti, ali i mnogi u DF-u su odavno dokazani saradnici aktuelnog rezima.

  10. E ovaj je veliki kadar, bivši Srbin. Kako cete sami na izbore kad je Lekic rekao da okuplja opoziciju. Već ste počeli da se glođete u tom ,,demosu“ i da se suprotstavljate Lekiću

  11. Ovo je uzaludno,pokusali su da pocijepaju DF a ovamo hoce saradnju sa svima.Usta su im puna saradnje.Za koga radite?Niko me nije razocarao kao Lekic,koji je sada mrtva politicka figura

    1. Sad vidjeh da je neko iz Demosa govorio na skupštini Srpske liste. Hahahahha, Dobrilo ih udara po ušima, a Lekić šalje pisma podrške Dobrilu. Ma, šou!

  12. демос ,бечић и ура окупљају опозицију а оће самостално на изборе па полако соколови да видимо ко ође краде а ко лаже —- то ми личи да тражите што више мандата од фронта ма хајте код господара који вас плаћа па са ранком здоговорите посао и мрчите мрченици мрчни

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *