ИН4С

ИН4С портал

Дан младости- дан када се носила штафета

1 min read

Данас је 25. мај, дан који се широм бивше Југославије некада славио као Дан младости и рођендан некадашњег предсjедника СФРЈ Јосипа Броза Тита.

predaja-1

Ни данас, 35 година после Титове смрти, у неким градовима региона сjећање на тај празник, а и његово обиљежавање, није престало.

И ове године ће, традиционално, Титов гроб у „Кући цвијећа“ у Београду посјетити велики број његових поштовалаца из региона.

У Кумровцу, Титовом родном граду у хрватском Загорју, у суботу је већ одржана традиционална прослава Дана младости.

Централна манифестација увек је организована на тадашњем стадиону ЈНА у Београду, где су пионири, омладинци и припадници свих родова војске и морнарице изводили слет.

Титу је том приликом уручивана штафета младости, која је полазила сваки пут из другог места и из друге републике, али је увек масовно дочекивана широм градова некадашње Југославије.

По правилу, штафету младости Титу су, уз пригодну честитку са жељама за дуг живот и добро здравље, уручивали најбољи омладинци и омладинке.

Ношење штафете трајало је пуне 42 године, до 1987. године. После Титове смрти, штафету су примали предсједници тадашњег Савеза социјалистичке омладине Југославије.

Сама идеја потекла је 1945. од омладине Крагујевца, чије је Одељење за спорт и фискултуру осмислило масовна омладинска штафетна трчања широм Југославије.

Прву штафету Титу је предао Мика Трипало, тадашњи председник ЦК Народне омладине Југославије. Седам година после Титове смрти, на завршној прослави Дана младости, Рејмонда Броћај из Гњилана је штафету уручила Хаиму Реџепију, тадашњем председнику ШОЈ.

Тито је на челу СФРЈ био пуних 35 година и имао је несумњиво изузетан углед у тадашњем свијету. Посебно је велики значај, у међународним односима, имала његова улога као једног од оснивача Покрета несврстаних, што је у тадашњим међународним околностима имало велику тежину.

Као вођа Комунистичке партије Југославије, предводио је партизански покрет у Другом свјетском рату, из кога је изашао као прослављени ратни командант, предводник најмасовнијег покрета отпора у окупираној Европи и неприкосновени лидер земље.

Његов углед је био последица и чињенице да је био последњи велики ратни лидер Другог свјетског рата који је толико дуго остао на челу своје земље.

О Титовој историјској улози свјдочи и невероватно масовно присуство најистакнутих личности тадашњег свијета његовој сахрани 8. маја 1980.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Дан младости- дан када се носила штафета

  1. Сама идеја потекла је 1945. од омладине Крагујевца, чије је Одељење за спорт и фискултуру осмислило масовна омладинска штафетна трчања широм Југославије.

    Bili su oni dobro nauceni ,onamo gdje su odgovrni za masakar naroda i omladine organizovali su da pocne stafeta,kao eto narod je zadovoljan politikom KPJ.
    1946 nasi su vjerovatno ljubomorni na svoje kolege iz Kragujevca donijeli odluku da se Podgorica proglasi Titograd.
    Pitanje je kada ce Crnogorci doci na ideju da Petrovac na moru proglase Kastelastva jer ne moze biti da usred Pastrovica postoji grad u cast KRALJA PETRA I KARADJORDJEVICA,ali cekaju da se skine ploca sa zidina stare Budve pa ce nastaviti u tom pravcu.
    Narodu je komunizam isprao mozak ovo je samo posledica tog cina !
    Druze Tito dok je nas Bugojanaca bice medjeda,tako su raportirali Titu u Bugojno kada je navodno ubio kapitalca medvjeda.ko zna sta cemo mi jos docekati,generacija ovih danasnjih njihovih naslednika je mastovita i za iznenadjenje uvjek spremna,mozda kada Petrovucu promijene ime Bar postane Antivari ili samo Tivari a Ulcinj vec odavno defakto pripada Albaniji,tako da za ime ne treba da brinemo bice sigurno isto kao Urosevac Ferezaj

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *