ИН4С

ИН4С портал

Дан када је „рођен“ Владимир Путин

На данашњи дан пре 15 година Владимир Путин је први пут званично постао председник Русије, пошто је са места премијера заменио Бориса Јељцина.

putin-pas

Широј светској јавности тада није био превише познат, а власт је преузео у тренутку када се Русија борила са тешком економском ситуацијом и страховањима од ширења безвлашћа.

Први задатак са којим се суочио била је криза у Чеченији, а већ тада је бивши агент КГБ најавио да ће федерацијом владати чврстом руком.

Јурићемо терористе било где, на аеродромима, у тоалетима, погубићемо их чак и у пољским клозетима“, рекао је тада Путин.

Таква његова реторика се није свидела западним медијима, који на почетку његовог мандата нису имали толико оштре ставове. Ипак, таквим начином иступања, Путин је стекао велико поштовање у Русији.

Његов следећи циљ било је суочавање са олигарсима, који су крајем ’90. година 20. века кроз финансијску генерисали и велику политичку моћ.

“Неки од њих су долазили у моју канцеларију и говорили ми да никада нећу бити председник“, рекао је недавно Путин.

Када је “средио“ проблеме у својој кући, Путин се преоријетисао на спољну политику и већ у старту оставио јак утисак на лидере великих светских сила.

“Гледао сам га у очи, видео сам да је искрен и да може да му се верује. Имали смо веома добар дијалог. Могао сам да осетим да има душу“, рекао је тадашњи председник САД Џорџ Буш, после Самита у Словенији 2001. године.

Ипак, Путина су чекали велики изазови код куће, несрећа са подморницом Курск, терористички напад на школу у Беслану… Безбедносне снаге и сам председник су били на мети критика због тих догађаја, а као проблем који није било лако решити појавио се исламистички тероризам.

Са друге стране, са Запада су стизале оптужбе да Путин контролише оба дома парламента, све политичке партије, као и да притиска цивилно друштво да му се не супроставља.

Уставно ограничење да не може да има три узастопна мандата, Путин је решио тиме што је преузео премијерску улогу, док је председник постао његов сарадник, Дмитриј Медведев, и то у години коју је обележила светска економска криза.

Путин се вратио на председничко место 2012. године.

“Обећао сам вам да ћу победити. Победио сам!“, рекао је Путин по објављивању коначних резултата избора, а већ следеће године Русија је остварила велики економски раст, јавни дуг је био међу најмањима на свету, а плате и пензије су значајно порасле.

Путин је нашао начин да се то прослави, организовањем ЗОИ у Сочију, међутим, када се чинило да нема даљих препрека да Путин мирно влада, дошло је до кризе у Украјини…

Државни удар и долазак на власт проевропске струје у Кијеву, довео је до одлуке Москве да анектира Крим, што је у наредним месецима довело до ескалације сукоба на истоку Украјине и серије оптужби са запада да је Русија крива за хаос.

Санкције са запада су довеле руску економију на руб пропасти, али је она почела да се нормализује ове године.

Након 15 година на власти Путин је доказао једно, да му није страно да улази у сукоб са изазовима и да, углавном по правилу, из њих излази као победник.

“Можда нашем медведу треба да мирно седи, да једе своје бобице и мед, можда ће тада да га оставе на миру. Али не. Они ће увек хтети да га ставе на ланац, а ако то ураде, уништиће му зубе и канџе“, рекао је Путин на једној од маратонских сесија питања и одговора, које редовно одржава.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *