ИН4С

ИН4С портал

Булајић: Број присталица учлањења у НАТО у сталном паду

1 min read

bulajic-strahinja

Поштена и непристрасна анализа показала би да је број присталица учлањења Црне Горе у НАТО у паду, сматра потпредсједник Нове српске демократије, Страхиња Булајић, наводећи да се у Владиној агресивној пропаганди показује елементарно непознавање менталитета народа.

Он је, коментаришући Владину интензивирану кампању за НАТО у последње вријеме, у сусрет одлуци о позиву, оцијенио да се ради о „Владиној агресији на здрав разум несумњиве већине грађана Црне Горе који се противе учлањењу у ту офанзивну и милитантну алијансу“.

Влада неће или не жели или, можда и не смије, да схвати да грађани Црне Горе, већински, једноставно не воле НАТО, а посебно га не желе на својој земљи. Поприлично мизерно и јадно дјелује пропаганда према којој ће уласком у НАТО пензије црногорским пензионерима бити увећане, или како ће да процвјетају туризам и пољопривреда и многе друге нелогичности“, казао је Булајић агенцији МИНА.

Њему се, како је рекао, чини да присуствујемо зачуђујуће наивној и, за интелект нашег народа, понижавајућем и давно превазиђеном начину агитпропа.

ne-u-nato 08

Осим тога, Влада се понаша као да у Црној Гори не живи нико други осим ње. Влада, огромна већина медија, партије на власти, али и поједине из опозиције, многе НВО финансиране управо са те стране, убјеђују народ да је веома добро за нашу дјецу да се Црна Гора учлани у НАТО пакт, између осталог, без обзира на чињеницу што НАТО, на примјер, сада у Украјини подржава неонацизам, финансијски и војно помаже нацистичке фаланге и не противи се повампирењу кукастих крстова, али и што на границама Русије своје снаге ставља у стање борбене готовости“, додао је он.

Мађутим, према ријечима Булајића, изгледа да је народ ипак, и поред свега што је издржао у протекле двије и по деценије, успио да сачува оно исконско у себи, да зна ко је, одакле је и гдје припада.

Он не сматра да је број оних који подржавају чланство у Алијанси повећан.

Напротив. Увјерен сам да би једна, али сасвим поштена и непристрасна анализа, показала управо супротно, односно да је број присталица учлањења у паду. У овој Владиној агресивној пропаганди показује се елементарно непознавање менталитета овог народа. Не може, у овом случају, све да се сагледава кроз новац. Има нешто што, на сву срећу, код већине нашег народа јос увијек постоји, а то је да не може баш све да се купи“, казао је Булајић.

Према његовим ријечима, НАТО и његови аготпроповци морају да знају да, како је казао, душа није на продају.

Лицемјерна жаљења

Булајић сматра да „жаљење због жртава“ које је генерални секретар НАТО саопштио у Подгорици, покушава да се представи као неко извињење.

Таква изјава није и не мозе бити никакво „извињење“. То је најобичнија фарса. Сумњам да Столтенберг не зна како изгледа формално извињење. Али, такође, он јако добро зна да, уколико би услиједило формално извињење, то би значило и признавање бруталне агресије уз гажење свих норми Међународног права на земљу чланицу и оснивача УН“, казао је он.

milo i stoltenberg

Таква форма извињења, додао је, за собом би неминовно повукла све остале консеквенце, подразумијева се и одштету свим жртвама.

Лично, такву његову изјаву сматрам лажном и лицемјерном, јер како другачије коментарисати фарсу, по којој Столтенберг истовремено „жали због цивилних жртава“, а са друге стране констатује да је НАТО успио да спријечи страдање цивила“, казао је Булајић.

Он сматра да НАТО мора да упути формално извињење због злочина над цивилним становништвом, да жртвама исплати одсштету.

И да поднесе све остале материјалне консеквенце због злочиначке агресије на СРЈ без одлуке Савјета безбједности УН„, казао је он.

Булајић је казао да се често чује од званичника НАТО алијансе да позив за учлањење зависи од Црне Горе, наводећи да не може да се сагласи са таквом констатацијом, јер то, како је рекао, просто није тачно.

То искључиво зависи од воље неколико кључних држава чланица НАТО, предвођених, наравно, Сједињеним Америчким Државама. Историја нас учи да су велики увијек велики, а мали су увијек мали и некако увијек великима служе за кусур у њиховој прерасподјели моћи“, додао је он.

Bolnica Dragisa Misovic-NATO bombadrovanje

Како сматра, треба рећи да се грађани о томе обавјештавају на непоштен начин и искључиво једнострано.

„Наиме, учлањење у НАТО, али и Европску унију, грађанима се представља као једина и искључива могућност, без алтернативе. Наравно, то нема никакве везе са истином, због тога што тренутно постоје најмање три алтернативе“, рекао је Булајић.

Осим Алијансе, додао је, коју народ очигледно не воли и већински је једноставно не жели, постоји и алтернатива војне неутралности, коју би гарантовала и Русија.

За све нас из Нове и бираче које представљамо то би имало посебну важност, јер је Русија земља у коју имамо највеће повјерење. Уосталом, да смо 1999. имали такву гаранцију, о онаквом злочину нико не би смио ни да размишља, а камоли да га спроведе у дјело“, рекао је Булајић.

Како је казао, трећа алтернатива у Црној Гори је класични табу.

„Ради се о Организацији за колективну безбједност и сарадњу ОДКБ, коју засад чини шест земаља предвођених Русијом. О тој могућности од званичника у Црној Гори нико не смије ни да размишља. Истини за вољу, у том смислу, Црна Гора није усамљен случај“, саопштио је Булајић.

Референдум обавезан

Како је рекао, многе земље чије је утемељење Русија помагала и чију је дрзавност вјековима одржавала или које је кроз историју ослобађала, издале су је на невјероватно примитиван начин.

Сада се такмиче која ће од њих што агресивније да саопштава увреде на рачун Русије и њене цивилизације. Додуше, неке ипак, и поред незапамћене похлепе, грчевито траже било какво оправдање за своју издају. Али не и Црна Гора“, навео је Булајић.

314866_nato--httpendtheliecom_f

Он, како је рекао, искрено мисли да би Црна Гора требало да остави сасвим по страни причу о НАТО-у.

„НАТО и сва прича око тога је оно што сада Црној Гори најмање треба. Свакако, НАТО ни на који начин не заслужује овакав третман у црногорској политици. Црна Гора има неупоредиво више вазнијих тема, виталних за све њене грађане које морају хитно да се рјешавају, од теме учлањења у једну такву ратоборну алијансу“, казао је Булајић.

Према његовим ријечима, стање у привреди, економији, финансијама, огромни државни дуг, стање у социјалној сфери, просвјети, науци, корупција и организовани клриминал цвјетају, владавина права и многе друге области указују да је Црна Гора у вртлогу који је неминовно вуче ка дну.

Проблеми су огромни и захтијевају хитно рјешавање. За Црну Гору НАТО је „прича од висе“ и овој земљи није мјесто у тој организацији. Још нијесам чуо ни један нормалан и рационалан разлог због кога би требало да Црна Гора шаље своје момке да ратују и гину било гдје за нечије туђе интересе“, саопштио је Булајић.

necemo-u-nato-necemo-u-rat

Као легалиста и демократа, како је рекао, чврсто вјерује да је референдум, али апсолутно непристрасан и поштен, врхунски израз воље народа о неком важном, судбинском питању за тај народ.

За судбинско питање сматрам и питање учлањења у ратоборни НАТО пакт, који је, свједоци смо, постао инструмент за сукоб цивилизација. Једно тако важно питање мора да буде израз воље грађанина појединца као изворног носиоца суверенитета, односно израз већинске воље свих грађана, а не никако резултат притиска на дугме у скупштинској сали и могућих закулисних договарања у парламенту“, казао је Булајић.

Уколико, додао је, о једном таквом, судбинском питању буде одлучивано у парламенту, то би, посматрано из угла његовог поимања политике и демократије, представљало „врхунац политичког силовања народа“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Булајић: Број присталица учлањења у НАТО у сталном паду

  1. Nije knjizevno reci NATO pa dodati pakt.U skracenici NATO postoji rijec koja oznacava i pakt Dakle, ne kaze se NATO pakt.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *