ИН4С

ИН4С портал

Истраживање: У Црној Гори постоји озбиљан конфликтни капацитет (ВИДЕО)

1 min read

ДПС и ДФ су и даље водећи политички субјекти, који по мишљењу грађана Црне Горе доминантно утичу на политички живот у Црној Гори, показало је истраживање јавног мњења Црне Горе, рађено током августа од стране групе независних експерата из региона.

Djordje Vukadinovic

Резултати истраживања говоре да 62 одсто грађана Црне Горе подржава приступање Европској унији, док је за НАТО интеграције тек 32 одсто. Велики проценат испитаника препознаје Србију и Русију као најблискије земље, сматрајући да би регионална, односно међународна сарадња морала бити најприснија са ове двије државе. 

У периоду од 15.-29. августа, реализовано је истраживање јавног мњења у Црној Гори на репрезентативном узорку од 1009 пунолетних испитаника. Истраживање је реализовано методом теренске, телефонске (фиксни и мобилни бројеви телефона) и онлине анкете. Главни циљ истраживања био је усмерен на сагледавање ставова и вредносних судова јавног мњења у Црној гори о: Актуелним збивањима на друштвено-политичкој сцени, Друштвено економском положају и Изборима и политичким ставовима, речено је на представљању истраживања у подгоричком Прес центру.

Конфликтни капацитет

„Изненађује диспропорција у процентима оних који подржавају Европску унију и са друге стране ниска подршка подршке НАТО, али сличан случај је и у Србији, где је подршка НАТО негде око 10%, док ЕУ до недавно је подржавало преко 50%. У Црној Гори је разлика између подршке ЕУ и НАТО мања, али и даље нелогична, с обзиром да се ради о фактички истим земљама, само што ЕУ има бољи регионални маркетинг“ саопштио је политички аналитичар и уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић одговарајући на новинарско питање.

У Црној Гори постоји озбиљан конфликтни капацитет и то би требало да забрине власт и све политичке актере, на то указују резултати истраживања, рекао је Ђорђе Вукадиновић, одговарајући на питање новинара како види резултате истраживања  у свијетлу најављених протеста за крај септембра.

„У зависности шта се дефинише као циљ протеста зависиће и процена успешности резултата истих. А тај циљ би могао бити 1. рушење актуелне власти 2. формирање прелазне владе 3. обезбеђивање равноправних изборних услова или 4. јачање Демократског фронта као кључне опозиционе снаге. Али усваком случају, ствари ће се покренути и померити у неком правцу,“ закључио је Вукадиновић.

Економски положај и проблеми у друштву

Готово сваки други (48%) грађанин Црне Горе оцењује свој лични стандард као лош, сваки трећи (33%) као „осредњи“ а тек сваки пети (19%) као добар. Бележимо значајне разлике код оних који свој стандард оцењују као лош према радном/социјалном статусу: домаћице (77%), пензионери (62%), незапослени (48%), запослени у приватном сектору (48%), ситни предузетници (43%), ученици/студенти (35%), запослени у државним институцијама (12%) и бизнисмени/адвокати/нотари/лекари/стоматолози (7%).

На питање да ли је реално, односно да ли очекују да ће се њихов животни стандард у току ове и следеће године повећати, само 12% грађана даје позитиван одговор. Више од половине (52%) даје негативан одговор док 36% нема одговор или нема став.

javno mnenje 1

На питање да ли су у црногорском друштву присутни одређени друштвени поремећаји, доминирају потврдни одговори и то према следећем редоследу: трговина наркотицима (72%), криминал (71%), корупција (68%), шверц/нелегална трговина (67%), пословање у „сивој“ зони / неплаћање пореза (60%), запошљавање „преко везе“ (59%), незапосленост (56%), социјалне разлике (50%), сиромаштво (49%), рад на „црно“ (49%), трговина људима и проституција (43%).

Актуелна збивања и политичка сцена

На питање „Да ли су по вашем мишљењу хапшења у Будви покушај да се заштити правна држава или унутарпартијска борба за утицај и доминацију“, више од половине (51%) грађана каже – унутарпартијска борба за утицај и доминацију док сваки четврти грађаних верује у правну државу (25%). Нема став или нема одговор 24% грађана.

На блок питања „Да ли подржавате неке од наведених одлука Владе Црне Горе“ доминирају негативни одговори и то према следећем редоследу:

 

Да (%)

Не (%)

Нема став (%)

Увођење санкција Руској федерацији

9

69

22

Ограничавање боравка странцима 90 дана

15

64

21

Увођење радних дозвола за сезонске раднике

18

59

23

Повећање пореза на имовину страним држављанима

24

54

22

Међународна и регионална сарадња

medjunarodna saradnja

Што се међународне сарадње и наднационалних интеграција тиче, приметна је већинска подршка грађана за процес придруживања ЕУ (62%) као и тачно дупло мања подршка (32%) приступању НАТО.

На блок питања „По ком редоследу би Црна Гора требала да развија међународну сарадњу?“ добијамо следећи редослед рангова:

 

Економска

Политичка

Културна

Безбедносна

ЕУ

1

1

3

2

САД

5

5

5

3

Русија

2

2

1

1

Турска

4

4

4

4

ЕУ је на првом месту кад је у питању економска и политичка сарадња док је Русија на првом месту кад је у питању културна и безбедносна сарадња.

Када је у питању регионална сарадња, добијамо наведени редослед рангова:

 

Економска

Политичка

Културна

Безбедносна

Србија

1

1

1

1

БиХ

4

3

5

2

Р.Српска

2

2

2

3

Хрватска

3

6

4

4

Албанија

6

4

6

5

Македонија

7

7

7

6

Грчка

5

5

3

7

Од земаља у региону, Србија се и даље третира као најближа Црној Гори и то на свим пољима сарадње. Република Српска је друга по реду код економске, политичке и културне сарадње, док је БиХ друга по реду за безбедносну а трећа по реду за политичку сарадњу.

regionalna saradnja

Да имају потребу они или неко од чланова породице, одабрали би градове у региону одабрали по следећем редоследу:

 

Подгорица

Београд

Сарајево

Загреб

Приштина

Тирана

Лечење

22%

62%

8%

6%

2%

Студирање

36%

42%

13%

6%

2%

1%

Запослење

53%

33%

10%

1%

1%

1%

Прослава празника

10%

73%

7%

6%

1%

3%

 

Поверење у медије

У медијској сфери, највећи проценат поверења имају информативне редакције Дана и Вијести, међу штампаним, те ТВ Вијести и РТЦГ од електронских медија.

ДПС и ДФ водеће снаге

rang lista

На питање да ли по њиховом мишљењу људи у Црној Гори смеју отворено да изразе своје политичке ставове без бојазни да се то може негативно одразити на њих и породицу, више од трећине (36%) каже: НЕ, 30% каже: ДА док 34% нема став или нема одговор.

Нешто мање од трећине (32%) сматра да људи у Црној Гори могу на изборима да слободно изражавају своју политичку вољу док 38% сматра да се гласа под под извесним притиском; 30% нема став или нема одговор.

Да су избори у Црној Гори слободни и демократски сматра 36% грађана док знатно већи број (43%) изражава сумњу да постоје злоупотребе изборне процедуре (43%); 21% нема став или нема одговор.

Неповерење према изборима као суштинском демократском инструменту доводи до повећања броја апстинената, тако да је тренутно само 44% оних који би сугурно изашли и још 11% оних који би „вероватно“ изашли на изборе.

Што се тиче рејтинга политичких странака, од оних који би се у овом тренутку определили за излазак на изборе, и даље су двије водеће групације ДПС и ДФ.

In4s-logo.gif

Економска

Политичка

Културна

Безбедносна

ЕУ

1

1

3

2

САД

5

5

5

3

Русија

2

2

1

1

Турска

4

4

4

4

 

 

Да (%)

Не (%)

Нема став (%)

Увођење санкција Руској федерацији

9

69

22

Ограничавање боравка странцима 90 дана

15

64

21

Увођење радних дозвола за сезонске раднике

18

59

23

Повећање пореза на имовину страним држављанима

24

54

22

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

23 thoughts on “Истраживање: У Црној Гори постоји озбиљан конфликтни капацитет (ВИДЕО)

  1. За Ђорђа лагиш, анонимусе.
    Резултат истраживања је оно што одавно знамо. У „бирачком“ списку режим има најмање 70.000 фантома! Кад овладамо бирачким списком, ето нам побједе!

  2. Vukadinovic je tvrdio da Kostunica ima 18 posto zamislite taj promasaj kad Kostunica nije presao cenzus e sad vidite kolko je gospodin mjerodavan u Americi i EU i Rusiji se tolerise + – do 3 % da promasi anketa ako se desi ko gospodin da promasi preko 15 % automatski gubi licencu jer se smatra da namjesta istrazivanja sto znaci da namjerno laze javno mjenje i kazne su draktonske evo provjerite obo za Kostunicu!

  3. Kad Demos i SDP naprave predizbornu koaliciju, i siptari sa njima, prolaze cenzus milion posto. Nosilac liste moracki narcis zaljubljen u sebe, a slogan „Kosovo i Metohija lice Evrope“

  4. Vukadinovic, pravi profesionalac, je u promil pogadjao rezultate svih zadnjih izbora u Srbiji, tako da mu sve vjerujem, Mislim realno da je Demos ispod cenzusa, a da SNP ima bar 9 posto.
    DF ima snagu to je nesporno. Eno danas ANB-ov Informer pljuje po Mandicu kao i svaki dan, a dize Demos i Lekica u nebesa u ordinarne gluposti. A to govori da je Demos klasican proizvod udbaski u koji se ulaze. Pisanje Informera CG protiv DF-a svaki dan je ustvari pokazatelj straha od snage DF-a.

  5. ja DF glasala a oni za NATO, jesam ispala budala NE NATO I DA NAS NEĆE BITI NE NATO, ali i ovi drugi ,, opozicioneri,, su nikakvi KUKU NAMA

  6. A Demokrate vi ne volite ova beogradska istraživanja nego samo ona natovska iz ambasade SAD. Po njima navodno stojite super zajedno sa Lekićem i Rakčevićem. Kada se laž otkrije onda se jako ljutite.

  7. Neka Lekić, Danilović, Miljanić, Asanović i Janjušević organizuju jedno okupljnje pristalica i demantuju ovaj procenat. Samo ima jedan uslov da ne kriju stolice iza kamiona kao na onom skupu u Kolašinu.

  8. Изгледа ипак нису била тачна она истраживања која сам ја овдје објављивао. По овом новом истраживању, ДФ има више него Демос, Демократе и СНП заједно. Не само то, има скоро исту подршку као ДПС. Демократски фронт има преко 40 % гласова! Ово је доказ да је Ћаки као лидер био само сметња и да је појединачна харизма Мандића, Меда, Јанка, Бања, Славена и Јушковића привукла дупло више бирача него Лекић!

  9. Kakva glupost epskih razmjera. Anketa koja govori da neko ima više sigurnih, nego sigurnih i potencijalnih. Ovo odmah proslijediti na njuz net.

    1. I meni se čini da je procenat Demosa pretjeran, krećem se i gledam sa mnogo ljudi, ali ni jednoga još nijesam čuo da je za tu stranku

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *