ИН4С

ИН4С портал

Анкара изгубила живце: Турска избачена из игре око Сирије

1 min read
Erdogan

Турски лидер, Реџеп Тајип Ердоган

Erdogan 203

Пише: Мирослав Лазански

Ко је изгубио живце у Анкари? И заиста, шта је све то требало Турској? Да обори руски авион, који ни у једном тренутку није угрожавао безбедност Турске, да га обори иако је руски авион био на задатку борбе против терориста у Сирији.

Што аутоматски доводи до питања – да ли је Турска искрена у свом јавно објављеном рату против тероризма?

Са своје стране, Анкара, Вашингтон, Париз, Лондон и Ријад сматрају да председник Сирије Башар ел Асад мора отићи са власти. То је невероватан став у контексту међународног права, односно са којим правом се све те државе мешају у унутрашње ствари друге суверене земље, конкретно Сирије?

Да ли тако исказан став све те земље могу јавно да саопште, рецимо, када би у питању била држава величине и снаге једне Индије? Или Италије? Или, на пример, Турске?

turska vojska

Москва је саопштила да питање опстанка на власти сиријског председника може да решава само народ Сирије и нико други. И то је став који је у складу с међународним правом. Који, на жалост, у међународним односима скоро да више и не постоји. Јер, ово је време силе, и онај ко је војно јак фактички је увек у праву.

Русија је распоређивањем своје ПВО са системом С-400 у бази Хмејмим, јужно од Латакије, и приближавањем ракетне крстарице „Москва“ обали Сирије показала да ће међународно право сада комбиновати и са ракетама. Руска најава да ће свака потенцијална претња њиховим авионима на небу Сирије бити уклоњена, довела је и до обустављања летова турске борбене авијације, која је све до сада наводно бомбардовала позиције Исламске државе у северним деловима Сирије.

Анкара ће од сада добро размислити хоће ли наредити својим авионима да улећу у ваздушни простор Сирије на удаљености мањој од 400 км од положаја система С-400. Јер, Руси их само чекају да наплате дуг. Који ће бити наплаћен можда и на други начин. Али ће свакако бити наплаћен.

Дакле, шта се може десити ако руска војска обори неки турски авион, који уђе у ваздушни простор Сирије и остане у њему само 17 секунди? Па онда Руси саопште да нису знали да је то био турски авион? Наравно, Турци ће да протестују, прете, и ништа више. Пошто Турска не може да улази у било какав ратни сукоб са Русијом, јер једноставно Анкара за тако нешто нема капацитете.

s-400-3

Ни НАТО неће због Турске ризиковати рат са Русијом, Европа је већ уморна од турских потеза. Можда ће само Стејт департмент заказати неку ванредну конференцију за штампу на којој ће новинари опет збуњивати и исмејавати портпарола, што је већ неко време пракса попут правог циркуса.

Обарањем руског бомбардера „су-24” Турска је саму себе избацила из игре у Сирији и око Сирије. Војно и политички има сада против себе Русију, а Европа ће гледати да у том супротстављању не поквари своје односе са Москвом. Мигранти ће све мање бити оружје са којим Анкара може да уцењује Брисел, поготово ако се оствари намера Париза и Москве о затварању сиријско-турске границе.

Заправо, Турска је данас даље од Европе него икада, друга по величини земља Европе не може да се прикључи Европи. Тако кажу у Истанбулу, граду где је та граница између Европе и Азије можда и највише видљива. Да ли такав географски положај Турске условљава и кризу идентитета, да ли се Турци питају где заиста припадају?

Питање је актуелно, јер и поред упорних захтева Анкаре да буде примљена у ЕУ, врата Европе још увек су чврсто затворена и Турци почињу да се питају да ли их ЕУ не жели, јесу ли они „одбачена држава“ и да ли треба да потраже пријатеље на некој другој страни. А сада су остали и без пријатељства са Русима.

svet-AjaSofija_620x0-620x330

Турски интелектуалци, незадовољни оклевањем ЕУ да прими Турску у пуноправно чланство, сматрају да ЕУ једноставно игнорише Турску на сваком кораку и да су у ЕУ пре Турске ушле неке државе које годинама нису имале било какве везе с европским политичким и економским вредностима, а да је у позадини, заправо, бојазан неких чланица ЕУ од онога шта Турска представља на верском и културном плану. То у Турској доводи до расположења јавности да се од уласка у ЕУ дигну руке, јер „ЕУ не жели Турску“. Турска је поднела молбу за пуноправно чланство у ЕУ још 1987. године, али је кандидат за чланство од 1999.

У Анкари кажу да је очито да Европа не зна како да се понаша према Турској, да је Турска са својом армијом, индустријом и инфраструктуром најмоћнија земља у региону, да однос Европе с Азијом неће увек бити тако добар као данас и да је Турска једина држава која може да допринесе очувању хармоничне равнотеже у региону од Балкана до Медитерана.

И да ако ЕУ не одреди прецизне рокове за улазак Турске у чланство и не објасни шта се од Турске у наредном периоду тачно очекује, ако не каже које су то турске „мане“ – јесу ли то људска права, сукоб с Курдима, побољшање односа са Грчком, или нешто треће – Анкара ће се окренути другим опцијама. Те друге опције су исламски свет и јача веза с Блиским истоком.

Догађаји у вези са Сиријом то и потврђују…

Аутор текста је новинар „Политике“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Анкара изгубила живце: Турска избачена из игре око Сирије

  1. Krugovi bliski politici Francuske i Izraela kazu da je u toku dogovor izmedju ovih drzava ili tajnih sluzbi o pomoci Kurdima i naoruzavanju istih,stvari su dosta komplikovanije nego izgleda ,mnogo vise nego u nasoj nekadasnjoj Jugoslaviji.
    Tesko za shvatiti da i Saudiska Arabija kao prijatelj Turske bolje saradjuje sa Izraelom nego sa Turskom ,to je jedna sveopsta igra na globalnomplanu u kojoj po svoj prilici Turska moze da izgubi najvise.Iako su neki zamislili tu drzavu kao novu Imperiju Erdogan je toliko zagrizao da jos maoze da nesto promijnei ,ali izgleda da je sve posmjenjivao koji suprotno misle narocito u vojsci.Sprega kapitala mafije i politike je dostigla vrhunac kako u jedinstvu tako i u zradama,kada pocne da se gubi a narocito na ekonomskom planu spadnu ce strasti za Otomansko crstvo.Iguri su ovdje simbolicno zamisljenji jer se ima u planu pobuna istih u Kini,samo ovo govri koliko je Erdogan nasisan opijuma o velikoj Turskoj,sulude ideje traze sulude ljude ,ako je stvarno naumio da se mijesa u rat protivu Sirije i to direktno po Tursku nece biti dobro,sto lako moze da se desi.Kako cese tada Amerika ponasati moze se samo zamisliti.nesto sicno kao u sukobu u Jugoslaviji i Iraku,kada su govrili vodecim licnostima jedno a na terenu radili drugo.
    Prilikom okupacije Kuvajta Sdama Husein u predvecerje tog rata je obavijestio ambasadora Amerike o namjerama ,a ovaj mu je odgovrio da se Amerika nece mijesati.Ovdje se Amerika nece mijesati iz vise razloga a jedan od njih je da im odgovra stanje haosa koje bi nastalo u nekom ovakvom scenariju i to bi se na svjetskoj ekonomskoj sceni iskoristilo za nesto drugo sto oni imaju u planu,naavdno to je predvidjeno 2017 godine kao i sveopsti nemiri u Evropi,prijed svega u Francuskoj mada i Njemacka nije ikuljucena ako se ovim tempom nastavi.Naravno to su predvidjanja koja nemoraju da se ostvara,nadajmo se da i nece.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *