ИН4С

ИН4С портал

ИА: Срби у Црној Гори немају повјерења у полицију (ВИДЕО)

1 min read
У истраживању које је спровео Институт алтернатива Срби у Црној Гори су рекли да не вјерују полицији те да она не ради у интересу грађана.

Грађани који се по националности изјашњавају као Срби казали су да немају повјерења у полицију или им је повјерење на веома ниском нивоу, показало је истраживање Института алтернатива (ИА), саопштено је данас у ПР центру.

Истраживање које је спровео ИА показао је контрадикторне резултате: с једне стране је повјерење у полицију двотрећинско али је и скоро исти проценат оних који не би тој истој полицији пријавили корупцију. Шта нам то говори?

Истраживање „Шта грађани мисле о полицији – у служби грађана или неког другог?“, које је рађено у партнерству са регионалном мрежом организација цивилног друштва POINTPULSE, спровео је IPSOS Strategic Marketing у јуну ове године на узорку од хиљаду грађана Црне Горе.

Истраживач јавних политика у ИА, Милена Милошевић, казала је данас на прес конференцији да је степен повјерења у полицију и даље висок и да износи 66 одсто.

„45 одсто грађана сматра да полиција највише служи њиховим интересима. Истовремено 40% испитаника и даље сматра да полиција најмање служи интересима грађана и да умјесто тога ради у интересу Владе, политичких партија и високих руководилаца,“ нагласила је Милошевић.

Срби сматрају да полиција најмање служи интересима грађана

Према њеним ријечима, Срби су национална група која најмање вјерује полицији.

„Натполовичан проценат од 53 одсто грађана који се изјашњавају као Срби или уопште нема повјерења у полицију или је оно углавном на ниском нивоу,“ појаснила је Милошевић.

Она је нагласила да су управо Срби они који сматрају да полиција најмање служи интересима грађана.

Политизација и непотизам у очима грађана главни пут до запослења у полицији

Висок степен повјерења који грађани изражавају је, како је казала у супротности са раширеним перцепцијама о политизацији и присутности корупције у полицији.

„Политизација и непотизам су у очима грађана главни пут до запослења у полицији. Највећи проценат грађана, 51 одсто сматра да се посао у полицији добија преко пријатеља и рођака, а 44 одсто сматра да се до посла долази путем политичких веза, док чак 11 одсто грађана сматра да је и подмићивање пут до полицијског посла,“ казала је Милошевћ.

Најзабрињавајући резултат је, како је оцијенила, то што грађани сматрају да је корупција у полицији распрострањена.

„Тачније, 57 одсто грађана сматра да је корупција распрострањена донекле или у највећој мјери”, рекла је Милошевић.

Грађани, како је навела, сматрају да су саобраћајна и гранична полиција најкорумпираније.

„Ови резултати се такође подударају са резултатима других истраживања које су показала да је чак 11 одсто испитаника изјавило да је понудило мито саобраћајној полицији”, казала је Милошевић.

Грађани нису спремни да корупцију пријаве полицији

Она сматра да је забрињавајуће то што црногорски грађани нису спремни да пријаве случај корупције у полицији, потврђујући тиме, како је казала, своје мјесто међу државама чији су грађани најмање вољни да пријаве корупцију.

„Чак 62 одсто становника је изјавило да не би пријавило случај корупције у полицији уколико би им било тражено да при томе оставе своје личне податке. Гарантовање анонимности не би превише унаприједило спремност грађана да пријаве корупцију, с обзиром да само 19 одсто њих који не би пријавили корупцију уз откривање личних података би били спремни да ураде то анонимно,“ објаснила је Милошевић.

Полиција мора да обезбиједи доказе којима се потврђује одговорност починилаца кривичног дјела

 

Истраживач јавних политика у ИА , Дина Бајрамспахић, истакла је да је полиција прва карика у ланцу правосудних институција која мора да обезбиједи доказе којима се потврђује одговорност учинилаца кривичних дјела.

„Али можда важније од тога, полиција је управо та која прима позив грађана за помоћ и уколико Управа полиције и Министарство унутрашњих послова не буду радили на изградњи повјерења ни сами неће постићи пуну ефикасност у своме раду,“ појаснила је Бајрамспахић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *