ИН4С

ИН4С портал

Хакерски напад могао би открити идентитете америчких шпијуна

хакери, napadi

Хакери; илустрација

Амерички истражитељи страхују да би идентитет шпијуна који су на тајним задацима могао бити откривен, због хакерског напада који је довео до нарушавања безбедности.437290_hakeri-rojters_f

Хакерски напад је откривен прошлог месеца и изнео је приватне податке више од 21 милиона људи.

Хакерски упад у базу података у америчкој Канцеларији за управљање кадровима могао би да разоткрије тајне идентитете америчких шпијуна широм света, кажу амерички обавештајни званичници, који страхују да би се подаци могли употребити за откривање онога што њихови обавештајци раде у иностранству.

Канцеларија за управљање кадровима објавила је 4. јуна да је дошло до напада, а амерички званичници затражили су да се смањи ризик од откривања идентитета шпијуна и обећали да ће о овом нападу обавестити 4.1 милион садашњих и бивших запослених, у посед чијих података су дошли хакери.

Откривени подаци укључују бројеве социјалног осигурања, радне задатке, извештаје о раду и информације о обуци и тренинзима, али званичници Канцеларије тврде да се лични подаци обавештајаца нису налазили у овим базама података.

„Из перспективе обавештајаца, ови подаци дају велику могућност за потенцијалну контрашпијунажу“, рекао је директор Агенције за националну безбедност адмирал Мајк С. Роџерс на Безбедносном форуму у Аспену, који је ове недеље одржан у Колораду.

„Када бих био заинтересован да идентификујем Американце који се налазе у мојој земљи и откријем шта ту раде: Да ли су обични туристи? Да ли су ту из неких других разлога? За то има интересантних могућности које пружа база података Канцеларије за управљање кадровима“, рекао је адмирал.

Иако је нејасно да ли су приватни подаци америчких шпијуна чувани у бази Канцеларије за управљање кадровима, страхује се да, чак и ако то није био случај, постоји могућност да они који у хаковану базу података имају увид, ипак могу да анализирају податке и открију америчке шпијуне.

Упоређивањем листе федералних радника са листом људи којима су одобрене визе за рад у америчким дипломатским представништвима, што је уобичајено покриће за америчке обавештајце који прикупљају информације у страној земљи, могао би се утврдити идентитет шпијуна, с обзиром на то да би се њихова имена нашла на једним листама, али не и на другим.

Канцеларија за управљање кадровима је претходно у потпуности обелоданила у којој мери је овај хакерски напад нарушио безбедност, проценивши да су откривени подаци чак 21 милиона људи, укључујући отиске прстију 1,1 милиона људи.

Иако су неки званичници америчке Владе напад званично приписали хакерима из Кине, други званичници, као што је директор Агенције за националну безбедност адмирал Роџерс, одбацили су тврдње да кинески хакери стоје иза напада.

Кинеска Влада одбацила је ове тврдње, а представници кинеског Министарства спољних послова назвали су их „неодговорним и контрапродуктивним“.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *