ИН4С

ИН4С портал

Грађани пљеваљске општине обољевају и пријевремено умиру

1 min read

Мрежа за афирмацију невладиног сектора МАНС и НВО Грин Хом упутиће наредне седмице иницијативу скупштинском Одбору за здравство, рад и социјално старање са приједлогом за контролно саслушање министра здравља Будимира Шегрта у вези, како су наводи у саопштењу, оболијевања и пријевремених смрти грађана пљеваљске општине, која су посљедица загађења проузрокованих доминантно радом постојеће термоелектране и Рудника угља Пљевља. 

Pljevlja - zagadjenje 2

У иницијативи ће предсједнику Одбора за здравство, рад и социјално старање Зорану Јелићу бити предложено да на контролно саслушање позове и директора Института за јавно здравље Бобана Мугошу, директорицу Специјалне болнице за плућне болести у Брезовику Гордану Рељић и директора Опште болнице у Пљевљима Зорана Табаша.

„То ће бити друга иницијатива за контролно саслушање које МАНС и Греен Хоме упућују надлежним одборима Скупштине у вези контроверзног Владиног пројекта изградње Другог блока Термоелектране у Пљевљима. Наиме, прије десетак данас званична иницијатива је упућена Одбору за економију и финансије са захтјевом да се у вези економске исплативости пројекта саслушају премијер Мило Ђукановић, потпредсједник Владе Вујица Лазовић и министри финансија и економије Радоје Жугић и Владимир Каварић“, наведено је у саопштењу те двије НВО.

Најновијом иницијативом предлаже се саслушање министра здравља и челника надлежних здравствених институција како би се посланици државног парламента, али и свеукупна јавност, упознали са тиме да ли у земљи уопште постоје подаци о врстама и броју обољења, и пријевременим смртима у Пљевљима, те какав се утицај може очекивати у случају изградње нове термоелектране.

„МАНС и Греен Хоме су већ оцијенили да је Влада потпуно неодговорно ушла у читав пројекат јер не само да није израђена свеобухватна и независна студија која би показала утицај будуће термоелектране на здравље људи, већ није уопште ни рачунато колико би у наредним деценијама могли износити трошкови здравља и социјални издаци због пријевремених смрти и различитих врста обољења узрокованих радом новог блока“, стоји у саопштењу.

Колико се може радити о огромним трошковима најбоље, како кажу у тим организацијама, показује истраживање међународне организације Гринпис која је средином 2013. године, користећи софистицирани метод обрачуна који је израђен на Универзитету у Штутгарду, трошкове здравља и животне средине за 40 година рада другог блока термоелектране у Пљевљима процијенила на невјероватних 2,5 милијарди евра, док се за исти период очекују 622 пријевремене смрти.

Pljevlja

Питање трошкова здравља и животне средине Влада упорно прећуткује, док је укупне инвестиционе трошкове који се односе на саму градњу другог блока, набавку опреме и повезане инвестиције са Рудником угља значајно потцијенила. У тм смислу Влада приказује само трошкове градње и набавку опреме од 338 милиона евра, по понуди чешке компаније Шкода Праха, док је Истраживачки центар МАНС-а анализом званичних података процијенио да би ти трошкови заједно са повезаним инвестицијама премашили милијарду еура“, истакнуто је у саопштењу.

Како би покренули јавну дискусију о проблемима финансијске одрживости пројекта МАНС и Грин Хом ће сјутра у Подгорици организовати округли сто под називом “Други блок ТЕ Пљевља – економски и еколошки изазови”.

„На округлом столу се очекује присуство представника Електропривреде Црне Горе и Рудника угља, политичких партија, Владиних институција, економских стручњака, као и невладиних организација које су нарочито активне у области заштите животне средине и здравља људи“, наведено је у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *