ИН4С

ИН4С портал

“Голдман Сакс“ у трци за “Бор“

1 min read

За куповину Рударско-топионичарског басена „Бор“ заинтересовано је чак 15 инвеститора, од којих су четири из – Србије, сазнају „Новости“. Међу странцима, највише је фирми из Велике Британије, а најпознатија од њих је „Голдман Сакс“, инвестициона банка, иза чијег писма о заинтересованости је, очигледно, скривен неки већи инвеститор. Ова институција, наиме, пружа финансијске услуге великим корпорацијама, богатим појединцима, али и владама разних држава.

rtb-borСа списка од 15 могућих купаца, који су се јавили нашој Агенцији за приватизацију, свега је неколицина из металског сектора. Канадски „Мундоро капитал“, који се бави аквизицијама, истраживањем и развојем, већ је присутан у Србији и има дозволе за истраживање руда. Осим ње, из ове државе се јавила и компанија „Ресервоир минералс“, која у Србији има већ 12 лиценци за истраживање руда, што укључује пројекте истраживања злата, сребра, бакра, олова и цинка. Ова компанија има дозволе за истраживање руда и у Африци, у Камеруну и Габону.

И заинтересовани инвеститор из Америке већ је присутан у нашој земљи. „Нењ генератион поњер“ из САД, бави се, осим истраживањем и вађењем руда, и енергетиком у домену обновљивих извора. Већ постоје прелиминарни споразуми са Републиком Србијом и ЕПС-ом око енергетских пројеката. Друга заинтересована фирма из ове државе,“Симон металургиц“, регистрована је у Делаверу, популарној америчкој офшор зони.

И из Белике Британије пристигло је писмо једне од „секторских“ компанија. Реч је о фирми „Лундин мининг“, која у области металске индустрије има развијено пословање и пројекте у Португалији, Шведској, Шпанији и САД, где производе бакар, цинк, олово и никл. Ова компанија има и 24 одсто удела у руднику бакра и кобалта у Демократској Републици Конго.

Још је непознаница какве су конкретне понуде, односно, какве жеље имају инвеститори у погледу РТБ „Бор“, а могућности иду од стратешког партнерства до куповине дела имовине. Судећи према делатностима којима се баве могући улагачи, а су им потпуно различити. Међу српским фирмама има једна консултантска, „Тара консалтинг“ из Београда, у власништву Томислава Живановића, са једним запосленим и лањским профитом од 172.000 динара. Ту је и „Стема Балкан консалтинг“, такође из главног града, са два запослена, власништво Зорана Милинковића, која је регистрована за неспецијализовану трговину на велико. „Гама систем“ из Пожаревца, са једним запосленим, у власништву Слободана и Горана Петровића, регистрована је за постављање електричних инсталација и такође је послала писмо о заинтересованости за РТБ „Бор“. За све три фирме је карактеристично да су им директори уједно и власници. Четврта српска фирма је, у ствари – кинеска.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *